Pazartesi, Mayıs 20, 2024
AnasayfaDinGüzel Rüya Görmek İçin Hangi Dua Okunur?

Güzel Rüya Görmek İçin Hangi Dua Okunur?

Güzel rüya görebilmek için okunacak dualar son zamanlarda araştırılan bir konu olmuştur. Çünkü insanlar gecelerim kâbuslardan ziyade güzel rüyalar görmeyi tercih eder. Neticesinde rüyalar Allah tarafından insanlara gösterilmektedir. Peygamber efendimiz de iyi ve güzel rüyalar görüldüğünde bunun Allah tarafından gösterildiğini söylemektedir. Öncelikle kişi geceleri zihnini temiz tutmalı ve huzurlu bir şekilde uyumaya odaklanmalıdır. Aksi takdirde şeytan tarafından kötü rüyalar görülebilir. Bundan dolayı kişi önce Zihnine boşaltmalı ve güzel rüya görmek için dua okumalıdır.

Güzel Rüyalar Görebilmek İçin Okunacak Dua

İyi rüya görmek için okunması gereken dua yatmadan hemen önce okunmalıdır. Bu duayı okuyacak olan kimse için Allah tarafından güzel ve hayırlı rüyalar görülmesi sağlanır. Eğer bu dua okunur ve güzel rüyalar görünür ise kişi bu rüyasını sevdiği ve güvendiği birine veya suya anlatmalıdır. Güzel rüya görebilmek için okunması gereken dua şu şekildedir:

“Bismillahirrahmanirrahim. Allahümme inni es’elüke rü’ya salihaten, sadikaten gayra kazibetin nafiaten ğayra darratin. Amin.” Bu duadan önce kişi bir Fatiha suresi, 3 İhlas ve bir de Ayete-l Kürsi dualarını okumalıdır. Bu üç duayı okuduktan sonra güzel rüya görmek için okunacak dua okunur. Bu duanın Türkçe anlamında ise şu şekildedir:

“Esirgeyen, bağışlayan Cenab-ı Hakkın adı ile, Ey, Allah’ım benim için doğru olan ve yalan çıkmayacak, her zaman faydası olan ve hiç zararı dokunmayacak güzel bir rüya görmek istiyorum.” Rivayet edilene göre ise bu duayı okuyan kişi güzel ve hayırlı rüyalar görür.

Dua hangi saatlerde kabul olur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Fatiha Suresi’nin Fazileti

Fatiha Suresi’nin anlamı ve fazileti çok fazladır. Kur’an’daki en önemli surelerden biri olarak kabul edilmektedir. Gece veya gündüz okunabilecek bir duadır ve her zaman okunması önerilir. Bunun yanı sıra gece korkmamak ve güzel rüyalar görmek için dua olan Fatiha Suresi okunur. Fatiha Suresi, Kur’an’ın iniş nedenini, içerisindeki bilgilerin ve hükümleri özet biçiminde sunar ve okunuşu şöyledir:

“Elhamdulillâhi rabbil’alemin, Errahmânir’rahim, Mâliki yevmiddin, İyyâke na’budu Ve iyyâke neste’în, İhdinessirâtal mustakîm, Sirâtallezine en’amte aleyhim Ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.” Okurken Arapça haliyle okunur ve Türkçe meali ise şudur:

“Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur. (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.”

İhlas Suresi’nin Anlamı

Anlam olarak İhlas Suresi, çok hayırlıdır ve okunması gereken dualardan biridir. Peygamber Efendimize göre İhlas Suresi’ni okumak neredeyse Kur’an okumak ile eşdeğerdir. Bu şekilde büyük anlamlar taşıyan İhlas Suresi’ni okumak geceleri de kişiye iyi gelecektir ve hayırlı rüyalar görmesini sağlayacaktır İhlas Suresi’nin okunuşu şekildedir:

“Bismillahirrahmanirrahim. Kul hüvellâhü ehad, Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.” Sure’nin Türkçe meali ise “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla; De ki: O Allah tektir. Allah herşeyden müstağni ve her şey O’na muhtaçtır. O doğmamış ve doğrulmamıştır. Hiç bir şey O’na denk değildir.”

Ayete-l Kürsi Duasının Anlamı

Ayete-l Kürsi’nin anlamı Özellikle gece okunması bakımından çok önemlidir. Kişi bu duayı geceleri okuduğunda korkularından emin olur ve hayırlı dualar görür. Ayete-l Kürsi Duasının okunuşu şöyledir:

“Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil ard. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi, ya’lemü mâ beyne eydîhim, vemâ halfehüm, velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî, illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.” Ayete-l Kürsi de güzel rüya görmek için dualar arasındadır. Kişi bunu gece yatmadan okuduğunda karabasan ve cinlerden korunur. Hayırlı rüyalar görür.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

  1. Gece herkes uykuda iken edilen dua makbuldur
    Farz namaxindan so nra edilen dua makbuldur
    iki salavati serifin arasinda edilen dua makbuldur
    Ezan okunurken edilen dua makbuldur
    Yagmur yagdirilirken edilen dua makbuldur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?