asd
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
AnasayfaEkonomiEvlilik Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Evlilik Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Evlilik yardımı almak için gerekli yerlere başvurmak gerekir. 1 Ekim 2008’den sonra yetim aylığı alınmaya başlandı ve sosyal güvenlik kurumuna bir dilekçe ile başvuru yapılmalıdır. Çeyiz parası alabilmek için kişinin evli olması gerekir. Çeyiz sadece yetim maaşı alan kızlara verilir. Erkekler bu destekten yararlanamaz. Çeyiz miktarı, iki yıllık yetim aylığı tutarına eşittir. Başvuru sahibinin başvurusu ve koşulları taşıyıp taşımadığı kontrol edilir. Kontrol sonucunda evlilik yardımı almaya hak kazananlara ödeme yapılmaktadır. Birden fazla kız kardeş varsa, biri bu destekten yararlandığında, diğer kardeş iki yıl beklemek zorundadır. En son evlenen kardeşler en yüksek harçlığa sahiptir.2020 yılı için yetim aylığı 660 TL. Çeyiz ödeneği, iki yıllık yetim aylığı tutarı üzerinden hesaplanır. Hesaplanan maliyet 24 ay × 660 = 15.840 TL’dir. Bu miktar, her yıl değişen yetim aylığı miktarına göre değişiklik göstermektedir.

Evlilik Yardımı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Devlet tarafından verilen bu desteği almanın bazı koşulları vardır. Evlilik yardımının duyurulmasından sonra bir çok vatandaş bu desteği almak istemektedir. Fakat bir çok yardım gibi evlilik yardımı almanın da bazı koşulları vardır. Evlilik yardımı almak için gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Bireyin ailesinden ötürü yetim maaşı alıyor olması,
  • Yetim maaşı alan kişinin kız olması gerekmektedir,
  • Önceden bir evlilik yapmış olması gerekmektedir,
  • Kanunun çıktığı tarihten itibaren yetim maaşı alıyor olması gerekmektedir,
  • Evlilik yardımı almak için gerekli olan dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmek gerekir,
  • Başvuruyu yapmadan önce ilk resmi evliliğini yapmış olmak gerekmektedir,
  • 2 kardeşin bu yardımdan faydalanması için aradan 2 yıl geçmesi gerekir,
  • Evlilik yardımı 1 kereye özel yapılmaktadır.

Ayrıca ev hanımlarına mikro kredi veren kuruluşlar bilgilerine de bakabilirsiniz.

Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır?

Bu yardımın alınması için, evlenen kişinin başvurusunu tamamlamış olması gerekmektedir. Evlendikten sonraki 5 yıl içerisinde başvuru yapılmaz ise, bireyler bu haktan mahrum kalmaktadır. Evlilik desteği başvurusu için size en yakın Sosyal Güvenlik Kurum’larına yada Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru yaparken hak sahiplerinden bazı belgeleri eksiksiz tamamlamaları istenir. Evlilik yardımına başvuruda bulunurken hazırlamanız gereken en önemli belge ‘evlenme ödeneği talep formudur.’ Ayrıca başvuru yaparken evlilik cüzdanınızda istenebilir, evlilik cüzdanınızı da yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Evlilik Yardımı Miktarı Ne Kadar?

Evlilik yardımı miktarı, başvuru sahibinin aldığı yetim aylığı esas alınarak hesaplanır. Hesaplama şu şekildedir: Son yetimin emekli aylığının iki yıllık tutarını, yani aylık miktarın 24 katı hesaplanır. Hesaplanan tutar tek seferde ödenecektir. Bu durumda bir örnek verelim; 1000 liralık ölüm aylığı alan bir kıza 24.000 liralık evlilik yardımı parası alınır. Çeyiz parası hangi bankadan alınacağı sıkça sorulan sorulardan biridir. Evlilik aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Ziraat Bankası’na ödenir. Kişisel hesabı olanlar kendi hesaplarından para alırlar; nakit hesabı olmayan kişiler TC. Kimlik numarası ile alabilirler.

Çalışanlar Evlilik Yardımı Alabilir Mi?

Memurlara uygulanan kanunlar çerçevesinde, evlenen 2 tarafında memur olması durumunda sadece erkek olan tarafa evlilik yardımı yapılacağı belirtilmektedir. Evlilik yardımına ihtiyacı olan kişilerin genellikle yetim ve boşanmış kadınlar olmasına rağmen devlet tarafından uygulanan bazı istisnalarda mevcuttur. Ayrıca bu ödenekten almaya hak kazanmış kişilerin maaşlarına eklenerek, sonrasında her hangi bir ek kesinti yapılmamaktadır. Evlilik yardımı sorgusu yapmak için ise alo 170’i arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Diğer çalışan evlilik sorgulama adresi ise e-devlettir.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

  1. […] Kadın girişimciler için iş fırsatları veya çeşitli iş fikirleri günümüzde oldukça popüler bir merak konusu haline gelmiş durumda. İnsanlar özellikle pandemi dönemiyle birlikte başkaları için çalışmaktansa kendi işlerini kurup kendi işlerinin patronu olmayı hedefler hale geldi diyebiliriz. Çoğu kişi çeşitli fikirlerini çoğunlukla internet üzerinden olmak üzere gerçekleştirerek diğer insanlara ulaşmaya çalışmakta ve böylece kendi hayatlarını sürdürebilecek geliri elde etmeyi amaçlamakta. Bu insanlar arasında kadınlar büyük çoğunluğa sahip. Gerek ev hanımları gerekse bir yerde çalışanlar bir şekilde kendi işletmelerini kurmak istemekteler. Evlilik Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır? […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?