asd
Cuma, Temmuz 19, 2024
AnasayfaYurt Dışıİsviçre Asgari Ücret Ve Ortalama Maaşlar 2022

İsviçre Asgari Ücret Ve Ortalama Maaşlar 2022

İsviçre asgari ücret İsviçre’de yaşamak isteyen vatandaşlarımızın merak ettikleri arasında yer almaktadır. Hem kültürel bakımdan hem de ekonomik bakımdan avrupa ülkeleri rahat yaşam koşulları ile öne çıkmaktadır. Bu nedenle İsviçre’de yaşam bakımından tercih edilen ülkeler arasında bulunmakta. İsviçre aynı zamanda toplumsal olarak da gelişmiş ülkelerin başında gelmektedir. 

Yurtdışında yaşam ülkemizden birçok kişinin hayalleri arasında yer almaktadır. Yurtdışında yaşamak istenilecek ülkelerden birisi de İsviçre olup birçok kişi İsviçre asgari ücreti merak etmektedir.

İsviçre’nin sosyo ekonomik düzeyleri sayesinde sürekli göç almaya devam etmektedir. Aynı zamanda ulusal çapta önemli birçok kuruluşunda merkezi olan İsviçre bu sayede Avrupa açısından da büyük önem taşımaktadır. 

İsviçre Yaşam Maliyeti Ve Ortalama Maaşlar

Dünya’nın en mutlu ülkeleri arasında bulunan İsviçre, coğrafi konumuyla, güzel yaşam koşulları ile beraber birçok kişinin yaşamak istediği ülkeler arasında yer almaktadır.

İsviçre asgari ücreti bakımından yaşam koşulları da son derece önemsendiği bu ülkede aynı zamanda dört farklı ülke bulunmaktadır. İsviçre eğitim olanakları bakımından da diğer Dünya ülkelerinden çok gelişmiştir. Okuma oranına bakacak olursak bu oran inanılmaz bir oran göstermektedir. Okuma oranı İsviçre’de %100 olup aynı zaman da halk da eğitime oldukça düşkündür.

Bunun yanı sıra İsviçre yüzölçümü bakımından dünyanın küçük ülkelerinden birisidir. Nüfusu az olup kanton adı verilen Amerika’da ki eyalet sistemine benzer bir örgüt bulunmaktadır. İsviçre’nin kuzeyinde Almanya yer alırken batı bölgesinde Fransa, güney bölgesinde İtalya, doğu bölgesinde Avusturya bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı aynı zamanda İsviçre’de de seyahat imkanı ise oldukça gelişmekle beraber hem ülke içine hem de farklı  ülkelere kolay bir şekilde ulaşım kolaylığı elde edebilirsiniz. Burada belirlenen ücrete bağlı olarak İsviçre’de istediğiniz bölgeye giden ulaşım araçları da bulunmaktadır. Bu bakımdan İsviçre turizm bakımından da sürekli gelişmektedir.

İsviçre Asgari Ücreti 2022

İsviçre asgari ücret 2022 yılında sürekli bir artış göstermektedir. Özellikle yüksek ücretli bir asgari ücrete sahip olan İsviçre’de asgari ücret çok yüksek olup Avrupa ülkeleri arasında en yüksek asgari ücreti ile öne çıkmaktadır. Bu sayede çalışanlar arasında hiçbir ayrım yapmadan herkesin kazanmasını sağlayan İsviçre bu özelliği ile de öne çıkmaktadır.

İsviçre’de geçerli olan asgari ücret bunun yanı sıra ülkenin resmi para birimi olarak da görülen Frank adlı para birimi ile verilmektedir. İsviçre para birimi olan Frank İsviçre civarında ki ülkelerde de geçerli olup aynı zamanda Dünya’da da Dolar para biriminden sonra ki daha değerli olan sayılı para birimleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda İsviçre asgari ücret olarak da aylık 3.500 Frank olarak verilmektedir 2022 yılının gelmesiyle bu ücret 4000 olması beklenmektedir. 

Cenevre’da Fiyatlar ve Maaşlar

Burada belirtmemeiz gereken bir durum var ki bu da İsviçre’de yer alaan her bir bölgenin asgari ücreti eşit olmamaktadır. Burada da Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan eyalet sisteminin benzeri olarak görülen ve İsviçre’de bu sisteme kanton sistemi adı verilen bir sistem bulunmaktadır. İsviçre’de yer alan kantonlar kendi kararları ışığında karar alarak yönetildiği için bu asgari ücrette değişiklik göstermektedir. Örneğin bir kantonda bu asgari ücret 2500 frank iken bir diğer kanton da bu ücret 4000 frank civarında olabilir. Ancak ortalama bir fiyat verilecek olursa bu rakam 3500 Frank olarak söylenebilir. Özellikle 3500 Frankla sadece İsviçre’nin değil, aynı zamanda Dünya’nın da her ülkesinde muhteşem bir hayat sahibi olabileceksiniz. Burada yer alan İsviçre asgari ücreti güncel kurla beraber Türkiye’de aylık güncel kurla beraber 33.479 TL’ye denk gelmektedir. 

İsviçre Yaşam Maliyeti 

Refah düzeyi yüksek ülkeler arasında yer alan İsviçre birçok açıdan kazançlı ülkelerden birisi olup yukarda bahsettiğimiz asgari ücret ile beraber ekonomik olarak ne kadar güçlü olduğunu söyledik. Bunun yanı sıra İsviçre yaşam maliyeti olarak da kolay avantajlar sağlayan ülkeler arasında yer almaktadır. 

Bu açıdan kazançlı çıkabileceğiniz bir ülke arıyorsanız isviçre’de yaşam maliyetinde öncelikle bir işe girdiğiniz de dikkat edilen şey özel sağlık sigortasıdır. Özel sağlık sigortası olmayan işlerde çalışma durumu olmaz. Bu nedenle özel sağlık sigortası yapıldığı zaman yaklaşık 257 CHF ödemeniz gerekmektedir. Fakat bu ücreti sağlık için ödedeğiniz ücret 2500 chf yi geçerse bu ücreti de geri alabilirsiniz. 

Burada önemli bir özellik ise ilaçlarınızı sadece belirli eczanelerden alabilirsiniz. Bunun dışında İsviçre’de kira ücretleri eğer bir stüdyo daire kiralayacaksınız yaklaşık 900 CHF’yi gözden çıkarmanız gerekir. Bu normal dairelerde 1200 CHF’ye denk gelmektedir. 

Aynı zamanda su elektrik ve internet ücretleri ise Türkiye’de ki gibi aylık olarak hesaplanmamaktadır. Burada kullanılan aylık tutarı, geçen seneden toplam kullanımınızı bununla beraber gün sayısına böldükten sonra otuz ile çarparak hesaplama yapmaktadırlar. Bu faturalar ise sabit fiyatla üç ayda bir gelmektedir. 

Bunun dışında ev yangın sigortası, ev sigortası, araba sigortası gibi sigortalar da bulunmaktadır. İsteğe bağlı olarak 20 CHF’ye istediğiniz her şeyi sigortalatma şansı bulunuyor. Tabi bu durum evin durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Özellikle lüks bir malikane de yaşıyorsanız bu ücret 100 frank dolaylarına da çıkabilmektedir. Tüm bunlara baktığımız zaman İsviçre’de yaşam maliyeti bakımından asgari ücret 3500 CHF ile kolay bir şekilde yaşam sürebilirsiniz. Bunun yanı sıra market sektöründe de uygun fiyatlar yer almaktadır. 

 İsviçre Yaşam Şartları Nasıl?

Avrupa ülkeleri arasında refah şartları ile ön plana çıkan ülkelerden birisi olan İsviçre’de aynı zamanda yaşam şartları da çok iyidir. Özellikle Avrupa’nın en mutlu ülkeleri listesinde ikinci sırada yer alan İsviçre bu açıdan gerçeklik payı yüksek bir ülkedir. 

Güler yüzlü ve anlayışlı insanları ile dikkat çekmekle birlikte rafah seviyesi de günden güne artmaktadır. Ayrıca kültürel bakımından da farklı kültüre alışkın insaları da bulunmaktadır. Gezecek göreceğiniz yerler İsviçre’de çok sayıdadır. Bu sayede her gün bir turistik alanı ziyaret ederek gününüzü gün edebilirsiniz. İsviçre yaşam şartları açısından birçok kez göç alan ülkelerden olup böyle bir durumda engellerle nadiren karşılaşabilirsiniz.
İsviçre İş İlanları 2021

İsviçre Çalışma Şartları Nasıl?

İsviçre çalışma şartları çokça kişi tarafından merak edilien konular arasında yer almaktadır İsviçre asgari ücretinin yüksek olmasıyla beraber çalışma şartları buna bağlı olarak zordur. İsviçre’nin haftalık bir kurumda çalışma saatleri 42 saat olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra aynı zamanda alınacak ek ücretlerle beraber bu haftalık çalışma saatlerine bağlı olarak da çalışanlar dilediği zaman işverenin izin verdiği zamanları da istediği zaman arttırma şansına sahiptir.

Hizmet sektörü bakımından İsviçre’de işini iyi yapma politikası vardır. Eğer işçi çalışmazsa işveren işçiyi işten çıkarma hakkını kullanabilir bu ona verilmiş bir hak olup herhangi bir kanıt yoksa kolay bir şekilde işten çıkabilirsiniz. Ayrıca İsviçre’de hizmet sektöründe çalışma saatleri 50 saat olarak belirlenmiştir. İsviçre’de yer alan her sektörde asgari ücret sabit bir fiyattır hiçbir işveren asgari ücretin altına düşerek bir fiyat politikası oluşturmaz. Bu açıdan çalıştığınız işlerde kazanç sağlarsınız.  Ayrıca yurtdışı istihdamı için İşkur üzerinden de iş başvurusu yapılabilmektedir.

İsviçre Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre göçmenlik başvurusu 2022 yılında göç etmek isteyenlerin geçerli oturma izni olmalıdır. Avrupa Birliği, Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkeleri vatandaşı haricinde olan kişiler İsviçre C izni şeklinde süresiz oturma izni başvurusunun tek yolu; geçerli belgelerle en az 10 yıl İsviçre’de yaşamış olmasından geçmektedir.  İsviçre Konsolosluğu yetkili mercilerden alınacak vize ile başlangıç yapılamlıdır.

İsviçre İş İlanları İş Başvurusu ve İş Fırsatları

İngiltere İş İlanları ve Güncel Başvuru Fırsatları

Kanada’da Güncel İş Fırsatları En İyi Meslekler

Kanada İş İlanları ve Güncel İş Başvuru Formu Fırsatları

Yurt Dışı İş İlanı Fırsatları ve Güncel İş Başvurusu Formu

Katar Aşçı İlanları ve Türk Yemek Şirketleri İş Fırsatları

Katar Havayolları İş İlanları ve İş Başvurusu Fırsatları 

Katar İş İlanı Fırsatları ve İş Başvuru Formu

Czn Burak Burger Dubai İş İlanı Fırsatları

Gürcistan İş İlanları ve İş Başvuru Fırsatları

Getir İş İlanları ve İş Başvurusu

Adidas İş İlanları ve İş Başvuru Formu 2022

RELATED ARTICLES

4 YORUMLAR

  1. […] İsviçre’de yabancı olan pek çok kişi doğru adımları izleyerek iş bulabilme imkanı yakalıyor. Genele bakıldığında İsviçre’de tüm yönetici pozisyonlarında çalışanların bir çoğu yabancılar tarafından yürütülmektedir. Yabancılar açısından İsviçre çalışmak anlamında oldukça cazip bir ülkedir. İsviçre’nin yaşam standartları, ortalama İsviçre maaşları, İsviçre’de çalışma koşulları özellikle yabancılar için önem kazanıyor. İsviçre Asgari Ücret Ve Ortalama Maaşlar 2022 […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?