Pazar, Mayıs 19, 2024
AnasayfaEğitimDijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Rehberi

Dijital Pazarlama, Online Pazarlama Ve Offline Pazarlama, Reklam ve Pazarlama Taktikleri, Dijital Pazarlama normalde karşılaştığımız reklam yapılarından farklı olarak kullanıcılarla iletişim kurabilen bir reklamı vardır. Dijital pazarlamadan anladığımız aslında online pazarlamadır. Online pazarlama, dijital pazarlama kavramının yayılmasını sağlamıştır.

Pazarlama nedir?

Pazarlama, ürün yada hizmeti müşterilerle bir araya getirmek amacıyla yapılan eylemlerdir. EN temelde zaten temelinde hedef kitle bulunur. Pazarlama ve satış  departmanları bir arada çalışmalıdır.

Dijital Pazarlama

Pazarlama, kısaca, ürün veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilere ulaştırmak için yaptığınız tüm eylemleri ifade eder. Pazarlamanın temeli hedef kitle kavramıdır. Satış kavramı, potansiyel müşterilerinizin ürün veya hizmetinizi satın aldığı anda ortaya çıkar. Dijital pazarlama, iş geliştirme açısından çocukluk dönemi olarak kabul edilse de pazarlama dünyasının büyük bir bölümünü ele geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor.Sunuculuk, Spikerlik iş ilanları ve İş Başvurusu

Dijital Pazarlama Metrikleri

TRAFİK Metrikleri

 • Tüm Site Trafiği: Siteniz haftalık veya aylık olarak kaç sayfa görüntüleme aldı? Kaç benzersiz ziyaretçi geldi?
 • Trafik Kaynakları: Site ziyaretçileriniz hangi kanalları kullandı? Sosyal medya, organik arama, e-posta, doğrudan, yönlendirme, ücretli arama, görüntülü reklamlar…
 • Mobil Trafik: Ziyaretçilerinizin kaç tanesi sitenizi mobil cihazlarda ziyaret etti?
 • Tıklama Başına Maliyet (TBM): Ücretli arama reklamlarınızda reklamınızın kalite puanı ve anahtar kelime teklifine göre belirlenen tıklama başına maliyetiniz (TBM) nedir?
 • Tıklama Oranı (TO): Reklamınızı tıklayan kişilerin reklamınızı görüntüleyen herkese oranı nedir? Yüksek bir puan, alaka düzeyinizi ve kalite puanınızı olumlu yönde etkileyecek ve ayrıca tıklama başına ödediğiniz fiyatı (PPC) olumlu yönde etkileyecektir.

DÖNÜŞÜM Metrikleri

 • Dönüşüm Oranı: Dönüşüm olarak tanımladığınız hedeflere ulaşan kullanıcıların tüm kullanıcılara oranı nedir?
 • Müşteri Adayı Başına Maliyet: Bir müşteri adayı edinmenin size maliyeti nedir?
 • Hemen Çıkma Oranı: İçeriğinizi alakasız buldukları ve sitenizi ziyaret ettikleri anda hemen çıkan (hemen çıkan) ziyaretçilerin oranı nedir?
 • Ziyaret Başına Ortalama Sayfa Görüntüleme: Bir ziyaretçi sitedeki bir oturum sırasında ortalama olarak kaç sayfa ziyaret eder?
 • Sayfa Görüntüleme Başına Ortalama Maliyet: Bir sayfa görüntüleme için ne kadar ödersiniz?
 • Sitede Geçirilen Ortalama Süre: Sitenize gelen ziyaretçilerin tüm oturumlarda sitede geçirdikleri ortalama süre nedir?
 • Geri Gelen Ziyaretçilerin Oranı: Sitenize gelen ziyaretçilerin yüzde kaçı yeni ziyaretçiler, siteyi daha önce ziyaret etmiş olan ziyaretçilerin yüzdesi nedir?

GELİR Metrikleri

 • Yatırım Getirisi / Yatırım Getirisi (ROI): Dijital kanallarınızdan hangileri satış, gelir veya dönüşüm yatırımlarını yeterince karşılıyor?
 • Müşteri Edinme Maliyeti / Müşteri Edinme Maliyeti (CAC): Tüm pazarlama faaliyetleriniz için harcadığınız tutarın, bu faaliyetler sonucunda elde ettiğiniz net müşterilere oranı nedir?

Dijital Pazarlama Haberleri

Dijital Pazarlama haber sayfası, Dijital Pazarlama ile ilgili güncel ve son dakika haberlerini ve bilgilerini içerir. Toplam 2.314 Dijital Pazarlama haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar makalesi bulunmaktadır. Geçmişteki ve günümüzdeki son durum gelişmeleri ile ilgili birçok haber var.Sunuculuk, Spikerlik iş ilanları ve İş Başvurusu

Dijital Pazarlama Blogu

Dijital pazarlama, değişen tüketici ihtiyaç ve davranışlarıyla şekillenen ve her teknolojik gelişme ile yenilenen bir sektördür. İşte tam da bu yüzden etkili ve doğru bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak, hedef kitlenize ve bireysel ya da işletme hedeflerinize ulaşmak için tüm bu değişim ve gelişmelerden haberdar olmanız gerekiyor.

Nasıl? Hiç şüphesiz bloglar çağımızın en etkili ve en kolay ulaşılabilen bilgi kaynaklarından biridir. Hemen hemen her konuda geniş bir seçenek yelpazesi sunan bloglar, dijital pazarlama söz konusu olduğunda da birçok seçeneğe sahiptir. Bu çeşitli bloglardan hangisinin doğru, güncel ve faydalı bilgiler içerdiğini bilmiyorsanız zaman kaybedebilir ve daha kötüsü yanlış bilgilendirme nedeniyle gelişmelerin gerisinde kalabilirsiniz.

İşte tam da bu yüzden en doğru, güncel ve kullanışlı dijital pazarlama bilgileriyle en iyi 10 blogu sizin için listeledik. Sizi sektörde öne çıkaracak, bilgi ve birikimlerini aktaracak, gelişiminize katkı sağlayacak bu bloglara göz atın.

Dijital Pazarlama Kampanyaları

Teklif; Televizyon, yazılı basın, radyo gibi birçok farklı mecranın kullanılmasıyla bir ürün veya hizmetin tanıtımıdır. Dijital pazarlama; Web siteleri ve sosyal medya gibi dijital kanalları kullanarak ürün veya hizmetlerin pazarlanması.

Dijital Pazarlama kampanya planı hazırlanmadan önce ilk aşamada hangi konuyu hazırlayacağınızı ve konuyla ilgili mevcut durumunuzu belirlemek gerekiyor. Detaylı bir şekilde analiz etmek ve değerlendirmek çok önemlidir.

Bu size kampanyanın başında ve sonunda ulaşmak istediğiniz hedef için net bir yol haritası verecektir. Ana çerçeve belirlendikten sonra kampanya yapacağınız ürün veya hizmetin başlangıç ​​ve bitiş saatleri netleştirilmelidir.

Dijital Pazarlama Kanalları

 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu),
 • Sosyal Medya Reklamcılığı
 • Google Reklamcılığı
 • İçerik pazarlama
 • Etkileyici Pazarlama
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Bağlı pazarlama

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşı

Dijital pazarlama sektörü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en aktif sektörlerden biridir. Teknolojik gelişmeler, dijital pazarlama sektöründe personel ihtiyacını her geçen gün artırmaktadır. Dijital dünyaya ve pazarlamaya hakim olan kişiler, sektörün aranan çalışanlarıdır.

Çalıştığınız şirkete ve işin niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Dijital pazarlama uzman yardımcısı olarak işe başlayanlar için asgari maaş aralığı 2.830 TL olarak hesaplanıyor. Tecrübeli uzman yardımcılığından dijital pazarlama uzmanına terfi etmiş biriyseniz ortalama 4.850 TL kazanıyorsunuz. Bir dijital pazarlama uzmanının ortalama maaşı 6000 ile 8000 TL arasındadır. 5 yıl ve üzeri tecrübeniz varsa maaşınız 10.000 TL seviyesine ulaşabilir. Büyük şirketlerden ve kalabalık dijital pazarlama ekiplerinden sorumluysanız maaşlarınız bu seviyelerin üzerine çıkabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama uzmanı, çalıştığı şirketin markası için hedef pazar ve hedef kitleyi belirleyen, kişiye verilen profesyonel unvandır. Son zamanlarda hemen hemen tüm firmalar tercih ediyor; Ayrıca SEO, Google Analytics, banner reklamlar ve web sitesi gibi konularda uzmandır.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Yeni dünya, yeni yaşam biçimleri, farklı tüketim alanları ve kendine özel pazarları ile fikirlerimizi değiştirdi. İnsanlar artık gerçek hayatta değil, dijital ortamlarda var oluyor. Sıcak temaslar kurmak yerine sosyal medya profillerinden birbirlerini takip etmeyi tercih ediyorlar. Bununla da kalmayıp sağlık, eğitim, genel kültür, alışveriş gibi temel ihtiyaçlarını da internet üzerinden gerçekleştiriyorlar. Çağın gerisinde kalan işletmeler yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Öngörülü davrananlar, dijital pazarlara yönelerek krizi fırsata çevirmeye çalışıyorlar.

Tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek her şey dijital pazarlarda bolca mevcut. Bir şeyler yapmazsanız, ürünleriniz bu sonsuz döngüde yok olmaya mahkum olacaktır. Yani işletmenizin bu yeni sisteme dahil olabilmesi için insanlara görünür hale getirmeniz gerekiyor. Akıllıca hareket ederek ve doğru taktikleri uygulayarak geniş ve kalıcı bir müşteri tabanı oluşturabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Sektörü

Normal hayatta ticareti manipüle eden insanlar internette kendilerine yer bulamayınca daha güvenilir bir ortam oluştu. Dijital pazarlama alanında ilk kez çok sayıda dolandırıcı ve dürüst olmayan insan ortamı işgal etti. Ancak toplumda internetin bilinçlenmesiyle bu durum aşılmıştır. Ürün inceleme sistemlerini kullanmak, satıcı puanları vermek ve şikayetleri dikkate almak; Kötü niyetli kişileri sistemden uzak tutmanın yanı sıra doğru kişiler için de iyi bir haberdir.

Dijital Pazarlama Bölümü

2 yıllık ön lisans bölümü olarak TYT puanı ve sıralaması ile öğrenci kabul eden bölüm dijital pazarlama odaklı bir alandır. Çağın tüketici davranışları ve iletişimin gelişmesinden etkilenen pazarlama da bu dönemde dijital pazarlama yöntemiyle kendini göstermektedir.Dijital pazarlama Stratejileri Nelerdir? Başarılı dijital pazarlama örnekleri nelerdir?Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl ve Nereden Başlarım? Dijital pazarlama ve e-ticaret farkı? Dijital pazarlama Nasıl Yapılır?

E-Ticaret ve Pazarlama Bölümü (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont.Taban PuanıBaşarı Sırası
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİDijital Medya ve Pazarlama (Burslu)TYT4306,15950371510
OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİDijital Medya ve Pazarlama (Burslu)TYT5288,53875488642
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİDijital Medya ve Pazarlama (%75 İndirimli)TYT10239,565471012418
OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİDijital Medya ve Pazarlama (%50 İndirimli)TYT10203,658901518052
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİDijital Medya ve Pazarlama (%50 İndirimli)TYT26
OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİDijital Medya ve Pazarlama (%25 İndirimli)TYT25

4 Yıllık Pazarlama 2021 Taban Puanları ve Sıralaması

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont.Taban PuanıBaşarı Sırası
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)Pazarlama (Fakülte) (İngilizce) (Burslu) (Burslu)EA7406,7836128.326
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (Devlet)Pazarlama (Fakülte)EA60249,86988584.766
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (Devlet)Pazarlama (Fakülte) (İÖ) (Ücretli)EA40241,30351655.526
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)Pazarlama (Fakülte) (İngilizce) (%50 İndirimli) (%50 İndirimli)EA38239,52511671.115
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (KKTC)Pazarlama (Fakülte) (İngilizce) (Burslu) (Burslu)EA3221,65226854.573
BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)Pazarlama (Fakülte)EA25211,53369956.216
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC)Pazarlama (Yüksekokul) (İngilizce) (Burslu) (Burslu)EA3
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (KKTC)Pazarlama (Fakülte) (İngilizce) (Burslu) (Burslu)EA3

Bayilik Veren Firmalar

Oto Ekspertiz Açmak

Trendyol Go Kurye İş Başvurusu

RELATED ARTICLES

2 YORUMLAR

 1. […] Genel olarak Trendyol link bırakma sisteminde daha çok satıcıları para kazanmaktadır. Çünkü müşteri çevresi link sistemi ile birlikte oldukça genişlemektedir. Özelliklede trendyol link kullanıcıları aradıkları ürünü hem daha kaliteli hem de daha uygun bulduklarında ürünleri fazlasıyla almaktadır. Bu durum ise satıcıya oldukça fazla gelir getirir. Günümüzde trendyol için link sistemi farklı firmalar ile gerçekleşmektedir. Sürekli aynı firma haline getirmek müşterilerin her zaman indirim yapacağını zannetmesini sağlar. Bu yüzden de aralıklarla aynı firmaların linkleri yer alır. Dijital Pazarlama Nedir? […]

 2. Hi, Neat post. There’s a problem together with your web site in web explorer, could test this… IE still is the marketplace leader and a big part of other folks will omit your excellent writing because of this problem.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?