asd
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
AnasayfaDinHangi Dua Neye İyi Gelir?

Hangi Dua Neye İyi Gelir?

Duaların faziletleri ve neye iyi geldikleri merak edilen bir konudur. İnsanlar, şifa bulmak, kötülüklerden ve şerlerden korunmak, hayırlı rızk kazanmak, kısmet bulmak gibi birçok alanda dua etmenin yöntemlerini ararlar. Duaların da kendilerine ait faziletleri bulunmaktadır. Şifa bulmak için farklı, korunmak için farklı dualar okunabilmektedir. Bu gibi durumlarda iyi gelen duaları okumak çok önemlidir.

Fatiha Suresi Okunuşu ve Fazileti

Fatiha Suresi’nin faziletleri saymakla bitmez. Birbirinden farklı fazileti bulunan Fatiha Suresi hemen hemen her derde deva için okunabilmektedir. Allah’tan istenen bir dilek için de okunan Fatiha Suresi aynı zamanda okuyanları, şerlerden ve kötülüklerden korur. 40 defa bir kağıda yazıldıktan sonra kağıt suya atılır ve o kağıt içilir ise hastalar şifa bulur ve bütün problemleri çözülmeye gider. Tehlike anlarında da okunması kabul gören Fatiha’yı her gün okumak en hayırlısıdır. Duanın okunuşu ise şu şekildedir:

“Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdulillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na’budu Ve iyyâke neste’în. İhdinessirâtal mustakîm. Sirâtallezine en’amte aleyhim. Ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn. Amin.”

Güzel rüya görmek için hangi dua okunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

İnşirah Suresi Okunuşu ve Fazileti

İnşirah Suresi’nin faziletleri çoktur. İnsanlar, İnşirah Suresi’ni sıkıntıya gidermek ve gönül ferahlığı için okudukları gibi, bir dileklerinin kabul olması için de okurlar. Ancak en çok bilineb yönü ile İnşirah Suresi, okuyan kişinin sıkıntısını giderir; kişinin gönlünü ferahlatır ve geceleri uyumasına iyi gelen duadır. İnşirah Suresi günde yedi kez okunduğunda insanlar faydasını görecektir. Surenin okunuşu ve anlamı ise şu şekildedir:

“Bismillahi’r-Rahmani’r-Rahim. Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren? İnne me’al’usri yüsren? Feiza ferağte fensab? Ve ila rabbike ferğab?”

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü? Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var. Evet, o zorlukla beraber bir kolaylık var! O halde boş kaldığında yine kalk yorul! Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!”

Ayetel Kürsi Duasının Fazileti Nelerdir?

Ayetel Kürsi’nin faziletleri sınırlanamayacak kadar çoktur. Hemen hemen her derde deva olarak okunan bu dua, Kur’an-ı Kerim’de Bakara Suresi’nin 255. ayetinde yer almaktadır. Geceleri okunduğunda cinlerden ve karabasandan koruyan bu dua, her vakitte okunmalıdır. Her gün düzenli bir şekilde Ayetel Kürsi okuyan kişiler sıkıntılarından kurtulurlar, hastalık var ise sağlıklarına kavuşurlar, dilekleri için okuduklarında dilekleri de kabul olacaktır. her türlü kötülükten korunmak için en etkili dualardan biri kabul edilir. Ayetel Kürsi’nin okunuşu ise şu şekildedir:

“Allahû la ilahe illa hûvel hayyûl kayyum, la te’huzûhu sinetûv vela nevm, lehu ma fis semavati ve ma fil ard, men zellezi yeşfeu indehu illa bi iznih, ya’lemû ma beyne eydihim ve ma halfehûm, ve la yûhıytune bi şey’im min ilmihi illa bi ma şa’, vesia kûrsiyyûhûs semavati vel ard, ve la yeudûhu hıfzuhûma ve hûvel aliyyûl azim.”

İş Bulabilmek İçin Okunacak Dua

Hayırlı iş bulmak için okunacak dua şu şekildedir:

“Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid.”

Dua, namaz kılanların da bildiği üzere her zaman okunan bir duadır. Fakat iş bulmak umudu ile hayırlı kazançlar elde etmek amacı ile de okunabileceğini Peygamber efendimiz buyurmuştur. İyi gelen duaları faziletlerini bilerek doğru bir şekilde okumak çok önemlidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?