asd
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
AnasayfaGenelZiraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi 2021 Şartları

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi 2021 Şartları

Yıllardır çiftçiye ve üreticiye destek paketleriyle bilinen Ziraat Bankası, tavuk çiftliği kurmak isteyen ancak yatırım ya da iş yapmak için yeterli parayı kendi öz kaynaklarıyla sağlayamayacak olan üreticiler için de destek sağlıyor. Ziraat Bankası, tavuk çiftliği kredisiiçin gereken şartları sağlayan her üreticiye uygun paketler ile hizmet veriyor.

Ziraat Bankası Kredi Şartları Nelerdir?

Ziraat bankası, tavuk çiftliği kurmak isteyen üreticilere, piyasa şartlarının oldukça altında olan bir faiz oranıyla kredi sağlamaktadır. %5 faiz oranına sahip kredi desteği ile üretici için bir kapı yaratan Ziraat Bankası kredisi için şu bilgileri vermeniz gerekmektedir:

  • Tavuk çiftliği kaç tavuk kapasitesiyle açılacak?
  • Projenin detayları neler?
  • Kurulacak çiftlik için başvuran kişinin bir sermayesi var mı?
  • Kurulacak çiftliğin yer alacağı arazi başvuru yapan kişiye mi ait?
  • Başvuru sahibi kaç yıl kullanmak üzere kredi istiyor?
  • Kişinin talep ettiği kredi miktarı ne kadar?

Çiftlik kurmak isteyen kişi, daha profesyonel bir iş yapmak ve yüksek miktarlarda kredi kullanmak istiyorsa, banka da kendini garanti altına almak için teminat gösterilmesini talep edecektir ancak başvuru sahibinin kredi notu yüksekse ve kişi küçük çaplı bir iş için 20 ile 50 bin lira arasında kredi kullanımı yapmak istiyorsa, kişinin yüksek kredi notu, teminatı olacaktır. Başvuru yapmak isteyen kişinin Ziraat şubelerinden birine gitmesi zorunludur çünkü başvuru ancak müşteri temsilcisi ile görüşerek yapılabilir. 

Tavuk Çiftliği Açmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Tavuk çiftliği açmak isteyen üreticilerin öncelikle açmak istedikleri çiftliğin büyüklüğüne karar vermeleri gerekmektedir. Tavuk çiftliği açmak için gereken en önemli etkenlerden biri de çiftliğin açılacağı arazinin kişin üzerine kayıtlı olup olmamasıdır. Kişi tarafından bu koşul da sağlanıyorsa, çiftlik açmak isteyen kişi İl Özel İdaresi’ne başvuru yaparak arazisinin incelenmesini talep edebilir. Bu incelemelerde çiftliğin elektrik ve su şebekesinin olup olmadığı ya da en yakın yerleşim merkezine ne kadar uzak olduğu gibi hususlar değerlendirilmeye alınır.

Ayrıca sürü yöneticisi desteği hakkında bilgiler yazımızdadır.

Çiftlik Açmak İsteyenlere Devlet Hibesi Sağlanır mı?

Devlet pek çok hayvan yetiştiricisine ve tarım üreticisine, üretimlerine devam edebilmeleri adına krediler sağlamaktadır. Kırsal Kalkınma Kurumu tarafından verilen bu hibeler, üreticinin uğraşı alanına göre de özelleştirilmiş durumdalar. Çiftlik açmak isteyenlere sağlanan devlet hibeleri üç farklı grupta incelenebiliyor. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Yumurta üreten üreticiye destek paketi,
  • Kanatlı hayvan eti üreten üreticiye destek paketi,
  • Kanatlı hayvan eti ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasını sağlayan üreticiye destek paketi.

Gezen Tavuk Projesi Karşılığı Olan Bir Yatırım Mıdır?

Son yıllarda özellikle organik tarım ve köy üretimi ürünler ön plana çıktı. İç pazarda ve dış pazarda popüler olan ve satış fiyatı fabrikasyon ürünlerin çok üstünde olan bu ürünler, bu pazarlarda kendine yeni yeni de yer buluyor. Özellikle gezen tavuk et ve et ürünlerinin daha sağlıklı olduğu yönünde yapılan yeni araştırmalar, bu pazarın genişlemesine olanak tanıdı. Gezen Tavuk Projesi ile kurulan doğal tavuk çiftliği sayesinde kendine sektörde yer bulan oldukça fazla kişi varken bu işi yapabilmek için en önemli koşul, üreticinin pazarını iyi tanımasından geçiyor. Bu ürünlerin hitap edeceği kitleyi iyi belirlemek, bu kitlenin doğal yaşam ortamına girebilmek ve bu pazarları kitlenin ilgi odağı haline getirmek, üretici için oldukça güç olsa da organik ürünler belli bir profile sahip tüketici için de hiçbir zaman talep olmaktan çıkmayacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?