Çarşamba, Haziran 19, 2024
AnasayfaGenelPasaport Ücretleri Ne kadar? Güncel Pasaport Fiyatları

Pasaport Ücretleri Ne kadar? Güncel Pasaport Fiyatları

Pasaport Ücretleri Ne Kadar? 

Pasaport ücretleri ne kadar sorusunun cevabını arayanlar için makalemizi derledik. Yıllık 332 TL’den başlamakla birlikte ücretler pasaportun süresine göre değişmektedir. 

2022 pasaport ücretleri son derece zamlı olan bu yılda epeyce yükseldi. 6 ay ve 1 yıllık 322 TL, 2 yıllık 542 TL, 3 yıllık 770 TL ve 4 yıl ve üzerinde ise 1085 TL olarak belirlenmişti. Ancak bu yıl ücretlerde yüksek bir oranda zam yapıldı ve yeni ücretlendirmeler de açıklandı. Pasaport harç ve cüzdan bedelleri ödenmeden pasaportunuz basılmaz. Her vatandaş için ayrı pasaport çıkarılması zorunludur. Öğrenciler pasaport için harç ödemezler sadece defter ücreti olarak 225 TL ödemektedir. 

Pasaport türüne göre değişen harç miktarı da her yıl güncellenerek değişmektedir. 2022 yılı için belirlenen ücretler hususi pasaportlar için aşağıdaki tabloda yer almaktadır. 

Pasaport  Ücreti Nereye Ödenir? 

Belirlenen bankalara her bir vatandaş için ayrı ayrı ödenen ücretler genelde kamu bankalarına ödenmektedir. Ayrıca Gib üzerinden de pasaport cüzdan ve harç bedellerinin ödenmesi mümkün olmaktadır. Pasaport bedelleri aşağıdaki bankalara ödenmektedir. 

  • Ziraat ve Ziraat Katılım Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıflar Bankası

Öğrenci pasaportu çıkarırken harç bedeli ödenir mi? Pasaport ücretleri nereye ödenir sorusunun cevabı ise yazımızın devamında bulunuyor. 

Öğrenci pasaportu kaç TL 2022? 

2022 yılı için öğrenci pasaport defter bedelleri 225 TL olarak açıklanmıştır. Bu ücret 1 yıl için geçerlidir ve pasaport kaç yıllık olacaksa fiyatlar da ona göre değişecektir. Okul döneminde olan ve 18 yaşından küçük olan çocuklar için harç bedeli ödemeden pasaport çıkarılması mümkün olmaktadır. 

Pasaportlar artık 5-7 iş günü içinde adrese teslim olarak gönderilebilir. Bu yüzden çok uzun süre beklemenize gerek olmayacaktır. Pasaport işlemleri için 18 yaşından büyük olan vatandaşların şahsen başvuru yapmaları şarttır. 

2022 YILI PASAPORT HARÇ VE CÜZDAN BEDELLERİ  

Pasaport bedelleri 2022 yılında %36,20 oranında arttırıldı. 

  • 1 Yıla kadar pasaport ücreti  452 TL
  • 2 Yıla kadar pasaport ücreti  738 TL
  • 3 Yıla kadar pasaport ücreti  1049 TL 
  • 10 yıllık pasaport bedeli ise 1478 TL olarak belirlenmiştir. 

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

En İyi Fiyat Karşılaştırma Siteleri Hangileri

Yorum Yap Para Kazan İnternetten Para Kazanmak

Sertifikalı Hacamat Eğitimi Nasıl ve Nerede Alınır?

Google Admob Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?