asd
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
AnasayfaGenelKoyun ve Keçi Yem Fiyatları 2021

Koyun ve Keçi Yem Fiyatları 2021

Küçükbaş hayvan besisi ve ticareti yapan kişilerin en büyük gider kalemlerinden biri de bu hayvanlar için kullanılan yemlerin parasıdır. Hangi hayvana ne zaman ve hangi miktarda yem verileceğini bilmek ise sektörde uzmanlık gerektiren alanlardan biridir. Koyun ve keçi yem fiyatlarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Küçükbaş Hayvanlar İçin Yem Seçilirken Dikkat Edilecekler

Küçükbaş hayvanlar için seçilecek yemler, hayvanların verimliliği ile direkt olarak ilişkili olacaktır. Hayvancılık yapan bir kimsenin bu işten verim ve kazanç elde edebilmesi için öncelikle hayvanlarına kaliteli ve konforlu bir hayat sunabiliyor olması gerekmektedir. Hayvanlar için alınacak yemlerin en iyi özelliği yüksek fiyatı olmamalıdır. Yemlerin fiyatlarından önce içeriklerinin sağlıklı ve temiz bir tablo sunması gerekmektedir. Bu sebeple yem alırken içeriğini bildiğiniz hatta hayvanınızın alışkın olduğu bir yemi tercih etmeniz daha yerinde bir karar olacaktır.

Tarım Kredi Kooperatifi Küçükbaş Yem Türleri

Tarım Kredi Kooperatifleri küçükbaş yem üretimi yapan pek çok markayı bünyesinde birleştirmiştir. Ancak bu yemler, küçükbaş hayvanın türüne ya da yaşına göre kategorilere ayrılmaktadır. Küçükbaş hayvanlar için kategorize edilen yem çeşitleri şöyle sıralanabilir:

  • Kuzu büyütme yemi
  • Kuzu besi yemi
  • Toklu besi yemi
  • Koyun süt yemi
  • Keçi süt yemi

Kuzu Büyütme Yemi

Bu yemler, yeni doğmuş kuzuların 2. haftasından 13. Haftasına kadar kullanılabilmektedir. Hayvanların büyümesi için gerekli olan tüm besin değerlerini içerisinde bulunduran bu yemlerin en iyi özelliği ise, beslenen kuzunun sindirim isteminde herhangi bir soruna sebep olmuyor olmasıdır. Kas ve kemik sistemini güçlendirici etkiler yapan kuzu büyütme yemi, kuzunun büyürken kilo almasını da sağlamaktadır. Bu yemlerin 50 kilogramlık çuvalları 70 ile 75 lira arasında değişebilen fiyatlardan satılmaktadır.

Ayrıca hayvancılık kredisi veren bankalar hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Kuzu Besi Yemi

50 kiloluk çuvallarla satılan besi yemleri, hayvanın 90. Gününde kullanıma başlanarak kesim gününe kadar devam ettirilir. Kuzuların sağlıklı ve erken gelişimine katkı sağlayan kuzu besi yemlerinin içerisinde protein ve vitaminler gibi değerli besin maddeleri bulunmaktadır. Kas ve iskelet sistemini güçlendiren bu besi yemleri 70 ile 75 lira arasında değişen satış fiyatına sahiptir.

Toklu Besi Yemi

Üretici tarafından bir yaşını geçtiği için besiye alınan kuzuların kesim gününe kadar beslendikleri yem türüdür. Tatları oldukça lezzetli olan ve iştah açıcı özelliği bulunan Toklu besi yemi, kuzuların besili olmasını sağlamaktadır. İyi bir kullanım için bu yemin yanında üç öğün de su verilmesi gerekmektedir.

Koyun Süt Yemi

Süt veren koyunların sağılma dönemlerinde kullanılan koyun süt yemi, koyunlar için oldukça iştah açıcı bir özelliğe de sahiptir. Bu yemler de sadece 50 kiloluk çuvallarda atılmaktadır.

Keçi Süt Yemi

Keçilerin süt verdileri dönemlerde kullanılan keçi süt yemi, 50 kiloluk çuvallarda satılan bir başka yem çeşididir. Keçinin süt verme döneminde verilen bu yem, keçiden süt emen oğlakların sayısına ve keçinin ihtiyaç duyduğu besin miktarına göre ne az ne de çok olacak şekilde verilmelidir. Keçinin sütünün ve döl kalitesinin arttırılması, daha verimli doğumlar ve süt dönemleri olması üzerinde de etkili olan bu yem türü, keçiye ilk defa verilecekse acele edilmemelidir.

Keçinin verimliliğinin düşmemesi ve yeme karşı direncinin oluşmaması için keçiye yeme alışma süresi verilmeli ve bu süre 7 ile 10 gün arasında tutulmalıdır. Bir keçiye günde iki ya da üç öğün olarak verilebilecek olan bu yem çeşidi, hayvanın çok fazla su ihtiyacı olmasına da sebep olabilir. Bu sebeple hayvanın erişebileceği yerde tutulan suluklarında sürekli taze su olmalıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?