asd
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
AnasayfaSaç BakımıSaç Çizgisi Neden Önemlidir?

Saç Çizgisi Neden Önemlidir?

Saç çizgisinin önemi hakkında bilgiler aktarılırken, bu çizginin kişiyi daha genç veya yaşlı göstermesi aynı zamanda doğal formunun yüz hatları ile en uyumlu halde olması sebebi ile sağlıklı bir görünümün sağlaması amacıyla saç ekiminde, yerinin doğru belirlenmesi aşamasında önem kazandığına değinilir. Saç çizgisi yerinin doğru belirlenmesi başarılı bir saç ekimi için en önemli işlemlerdendir.

Ön Saç Çizgisi Nedir?

Ön saçların çizgisi, kafa bölgesinin ön tarafında alın ile saçın birleştiği nokta olarak ifade edilir. Ön saç çizgisinin yeri, yüzün karakteristik özelliklerinin ön plana taşır. Ön saç çizgisinin doğru yerde olup olmamasına bağlı olarak kişi daha yaşlı, yorgun veya genç yüz ifadelerine sahip olur.

Kadınlarda Ön Saç Çizgisinin Gerilemesi Nedir?

Bayanlarda ön saç çizgisi gerilemesi, saç çizgisinin her iki şakak yanından içeriye doğru açılması ve saç dökülmesi etkisi ile oval formunu kaybetmesi anlamına gelir. Kadınlarda ön saç çizgisi standart koşullarda yuvarlak hatlar ile aşağıya doğru inmelidir. Dökülmeler sebei ile erkek tipi bir saç çizgisinin meydana gelmesi halinde ise saç ekimi tedavilerinden yararlanılarak, ön saç çizgisi doğal görünüme kavuşturulur.

Saç Çizgisini Lazer İle Düzeltme Nedir?

Lazerle saç çizgisini düzeltmek hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Bu tedavi kapsamında kadın ve erkekte saç dökülmesi ile görünümü bozulan ön saç çizgisi doğal bir görünüme kavuşturulur.
 • İşlem kapsamında, lazer yardımı ile yüzü en iyi şekilde çevreleyen ve yüz hatlarına simetrik uyumu yakalayan bir çizgi belirlenir.
 • Bu işlem kapsamında saçım ön kısmında yer ala ince telli kıllar yok edilir.
 • Bilgisayar destekli saç analizi ve tasarımı ile 3D uygulamada nasıl bir saç çizgisi görünümüne ulaşılacağı hastalara aktarılır.
 • Belirlenen saç çizgisine uyun adımlar ile saç ekimi gerçekleştirilir.

Bu kapsamda ön saç çizgisi sağlıklı ve doğal görünüme ulaştırılırken, kişinin daha genç bir yüz görünümüne sahip olması sağlanır.

Saç analizi nedir, nasıl yapılır? Hakkında merak edilenleri de inceleyebilirsiniz.

Saç Çizgisi Belirleme Nasıl Yapılır?

Saç çizgisinin belirlenmesi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • İşlem için iki kaş arasından saç çizgisi ölçümüne başlanır.
 • Ön saç çizgisi için ortalama 7 cm’ lik alın genişliği üzerinden hesaplama yapılır.
 • Kişinin yüz yapısı ve gref sayıları dikkate alınarak minimum 7 cm ve yüz hatlarına tam uyumun yakalanması için gerekli olması halinde üstü uzaklıktan saç çizgisi çizilir.
 • Alın genişliği, açıklığı, şakak büyüklüğü, alın kırıklarının başladığı nokta gibi detaylar dikkate alınarak, V şeklinde veya kadınlarda daha oval gelecek şekilde saç çizgisi konumlandırılır.

Saç Çizgisi Çeşitleri Nelerdir?

Saç çizgisi türleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Frontal Saç Çizgisi: Alın alanının ortasında yer alan ve saçların başladığı orta çizgi olarak ifade edilir. Bu alanda oval veya V şekilli bir hat kişinin yüz hatlarına bağlı olarak gelişmiştir.
 • Temporal Saç Çizgisi: Bu çizgiler her iki şakak yanında bulunan ve erkeklerde içe girişli şekilde gözlenen çizgilerdir. Bu çizgi hatlarının her iki yana doğru açılması ve gerilemesi halinde daha yorgun bir yüz ifadesi açığa çıkar.

Her iki çizgi tipinin erkek ve kadında yaşanan saç dökülme problemi ile geriye çekilmesi halinde saç ekimi tedavilerinden yararlanılarak, doğal görünüm geri kazandırılır.

Doğru Saç Çizgisi İçin Saç Ekimi Nasıl Olmalı?

İdeal saç çizgisi için saç ekimi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Saç çizgisinin yüz hatların uygun belirlenmesi ardından açık alanların ekim ile doldurulması aşamasına geçiş yapılır.
 • Bu kapsamda ekilen saçların doğal durmasına dikkat edilir.
 • Doğal görünümlü saç çizgisi elde etmek için düz bir hat yerine, düzensiz fakat alın genişliği ile uyumlu saç ekimi yapılır.
 • İnce ve tekli saçları içeren folliküller ünitler çizginin en önüne konumlandırılırlar.
 • Arka alana doğru ise kalın saçları içeren folliküller ünitler yerleştirilir.
 • Saçların tümünün ekim açılarının doğal olmasına özen gösterilir.

Saç Çizgisinde Peak Nedir?

Saç çizgisi peak’i, düz olmayan ön saç çizgisinde ortaya çıkan ve  belirli alanda saçın gerilemesi ile ön plana taşınana üçgen şekilli çıkıntılardır. Ön saç çizginse bakıldığında, içe doğru dökülme ardından, düzensi şekilde öne sivrilmiş saçlar gözlemleniyorsa bu saçlara peak adı verilir. Bir saç çizgisi üzerinden 3 ve daha fazla sayıda peak oluşabilmektedir. Bu kapsamda ön saç çizgsinde dalgalı ve düzensiz bir form ortaya çıkar.

Saç Çizgisinde Gapler Nedir?

Saç çizgisi gapler’i, saç çizgisi hattında geri ye doğru açılmış saçsız alanlar anlamına gelir. Doğal bir saç çizgisi üzerinden dökülmüş ve bu etki ile açık alan denilen probleme neden olmuş, saçsız alanlara gapler ade verilir. Erkeklerde şakak bölümlerinde veya alının ortasına denk gelen ön saç çizgisinde oluşan geriye açılmalar, saç ekimi ile giderilirler.

Saç ekim işlemlerinde ön saç çizgisinin ölçümlere bağlı olarak çizilmesi ardından, peak ve gapler alanları detaylı olarak ele alınır. Doğal bir saç ekimi için bu alanların hangi saç tüpleri ile ekime tabi tutulacağı ve ekim işlemlerinin yön detayları belirlenir.

Erkeklerde Saç Çizgisi Nasıl Tasarlanmalı?

Erkelerin saç çizgisini tasarlamak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Erkekte ön saç çizgisi V şekil ile tasarlanacak ise kafatası şekli ve yüz özelliklerine bağlı kalınır.
 • Geniş kafa formunda ön saç çizgisi geniş bir açı ile çizilerek şakak bölgesi ile birleştirilir.
 • Dar kafa formunda ise Çizgi konkav şekilde çizilerek şakalara indirilir.
 • Çizgilerin hangi hatta kıvrılacağı, hangi alanda aşağı çekilecekleri ise kişinin yüz hatlarına bağlı olarak belirlenir.
 • Çizgi tasarımlarına bağlı olarak saç yoğunlu ve saç dağılımı hesaplamaları yapılır.
 • Erkeklerde V saç çizgisinin iki yanında oluşan temporal boşluklar için verilen açılar eşit olmalıdır.
 • Temporal saç bölümünün sınırları bitiş çizgisi ve saç yoğunluğu kişinin yaşına ve yüz yapısına göre belirlenir.
 • Bu bölgede çizginin çok deriden tasarlanması kişinin halen kel görünümü sahip olması sorununu doğuracağından içe girintiler ön alana alınmalıdır.
 • Ekim işlemine tabi tutulacak çizgi hareketsiz ve keskin şekilde tasarlanır ise peruk görünümü doğar. Bunu önlemek için peak ve gapler noktalarına dikkat edilir.

Doğal Saç Çizgisi Oluşturma Teknikleri Neler?

Doğal saç çizgisi tasarlama teknikeri şu şekilde sıralanır:

 • Mikro-Motor FUE: Bu teknik kapsamında alın ön çizgisi için gerekli olan tekli saç köklerini içeren grefler alınır. Aynı çapa sahip olan saç köklerinin ekileceği kanallar ile grefler belirlenerek saç çizgisi tasarlanır.
 • Oval FUE Tekniği: Bu teknik kadınların ön saç çizgisini belirlemek ve ekimi gerçekleştirmek için kullanılır. V formlu ön saç çizgisi yerine oval formda ekim gerçekleştirilir. İşlem için 0,7 cm kalınlıklı uçlara sahip grefler ve aynı çaplı saç kökleri kullanılır.

Bu teknikler kapsamında ön saç çizgisinin yoğunluğu çizginin hemen 2 cm arkasından artışa geçecek şekilde tasarlanır. Çizginin 2 cm arkasında her bir kökte 3 saç teli olması tercih edilir. Saç çizgisi üzerinde ise tek saç köklü grefler tercih edilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?