Çarşamba, Mayıs 22, 2024
AnasayfaSaç BakımıSaç Ekiminde Garanti Belgesine Dikkat!

Saç Ekiminde Garanti Belgesine Dikkat!

Saç ekiminde garanti belgesi, yasal olarak geçerliliği olmayan bir uygulamadır. Saç ekiminde garanti belgesi, kurumlar tarafından hastanın ikna edilebilmesi için sunulan belgelerdir. Bu nedenle yalnızca ticari amaçlarla hazırlandıklarını söylemek gerekmektedir.

Saç ekim işlemi, alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu nedenle operasyonlar, Sağlık Bakanlığı’nın onayına tabi olan merkezlerde gerçekleştirilebilmektedir.

Saç ekim işleminin başarı oranı, sağlık teknolojisinin gelişimi ile birlikte artmış olsa da, cerrahi bir operasyon olması başarı oranının %100 olarak değerlendirilememesine neden olmaktadır. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi saç ekimi operasyonunda da başarısızlık ihtimali olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle operasyonun başarılı olacağına dair garanti belgesi verilmesinin geçerliliğinin olmadığını söylemek gerekmektedir. Saç ekimi işlemi sonrasında doktorunuz tarafından tarafınıza verilecek olan belge, bir garanti belgesi değil, rapor niteliğindedir. Rapor kapsamında operasyon yeri, saati ve tarihi, operasyonu yapan kişinin bilgileri gibi bilgiler bulunmaktadır.

Ticari amaçlar güdülerek garanti veren kişi ve kurumlara itibar etmemeniz, saç ekimi operasyonuna bir cerrahi operasyon bilinciyle bakan ve Sağlık Bakanlığı onaylı olarak hizmet veren kurumları tercih etmeniz önem arz etmektedir. 

Saç Ekim Merkezi Nasıl Seçilir?

Saç ekim merkezi  seçimi, saç ektirmeye karar verdikten sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisidir. Saç ekimi titizlik isteyen bir operasyondur. Bu nedenle saç ekim merkezinin özenle seçilmesi ve saç ekimi operasyonu için ideal standartları taşıması gerekmektedir. Bu kapsamda saç ekimi merkezi seçerken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Saç ekim operasyonu ameliyathane ortamında gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu nedenle saç ekim merkezi seçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, sterilize edilmiş bir ameliyathane ortamına sahip olunup olunmadığıdır.
 • Hijyen yalnızca ameliyathane ortamında değil, kullanılacak cihazlarda da dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Merkezde özellikle greft alımı aşamasında kullanılan cihazların kişiye özel olduğundan emin olunması gerekmektedir.
 • Saç ekim işleminin alanında uzman bir plastik cerrah ve uzman ekibi tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
 • Saç ekim merkezi hakkında gerekli araştırmayı yapmalı ve bilgi sahibi olmalısınız.
 • Saç ekim merkezi seçerken incelenmesi gereken bir diğer nokta tecrübedir. Merkezin saç ekimi konusunda tecrübe sahibi olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
 • Saç ekim merkezinin kullandığı saç ekim yöntemleri, incelemeniz gereken bir diğer noktadır.
 • Merkezin teknolojik imkan ve alt yapı bakımından yeterli olması gerekmektedir. 

Saç Ekiminde Başarısızlık İhtimali Var Mı?

Saç ekiminin başarısız olma ihtimali, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi işlemin bir operasyon olması nedeniyle her zaman bulunmaktadır. Günümüzde saç ekimi işlemlerinin geldiği noktada, başarısızlık ihtimali oldukça azalmıştır. Bununla birlikte bazı başarısızlık nedenleri gerçekleştiğinde, işlemin başarısızlık ile sonuçlanabileceği kabul edilmektedir. Bu nedenle saç ekiminde garanti belgesi verilmesinin hiçbir hukuki geçerliliği bulunmamaktadır.

Önemle belirtmek gerekir ki, saç ekimi işlemi, operasyon süreci ile sona eren bir işlem değildir. Saç ekim işleminden sonraki altıncı ay saçların yalnızca %75’i tam olarak çıkmaktadır. Saç ekimi operasyonu sonrası saçların tam olarak çıktığının kabul edilmesi için gereken süre ise on iki aydır.

Ayrıca sakaldan saç ekimi nasıl yapılır? Ayrıntılarına da bakabilirsiniz.

Saç Ekiminin Başarısız Olma Nedenleri Nelerdir?

Saç ekiminin başarısız olmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Deneyimsizlik : Saç ekimi işlemlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının en önemli nedenlerinden birisi olarak deneyimsizlik sayılabilmektedir. Saç ekim işleminin başarı ile sonuçlanabilmesi için ekim işleminin doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Greft yerleşiminin doğru yapılmaması, başarısızlık ihtimalini arttırmaktadır.
 • Saç Ekimi Tedavisi Sonrası Temizlik ve Bakıma Dikkat Edilmemesi : Saç ekim işleminden sonra bölge bakımına ilişkin hekim tarafından verilen talimatların eksiksiz olarak uygulanması gerekmektedir. Talimatlara uyulmaması saçların bölgede tutunamamasına neden olabilmektedir.
 • Yanlış Saç Ekim Merkezi Seçimi : Saç ekimi merkezi seçiminde hassas davranmamak hekim veya teknik ekip konusunda yanılgıya düşülmesine neden olabilmektedir. Merkezin teknolojik imkanlarının yetersiz olması gibi pek çok etken, saç ekim operasyonunda başarısızlığa neden olabilmektedir.
 • Kişinin Saç Ekimine Uygun Olmaması : Saç ekimi yaptırabilecek kişiler bakımından genel bir prosedür olsa da, adaya saç ekimi işleminin yapılıp yapılamayacağına ilişkin karar hekim muayenesi sonunda verilmektedir. Ancak hekiminizin doğru kararı verebilmesi için sağlığınıza ilişkin tüm bilgileri eksiksiz olarak paylaşmanız gerekmektedir. Bilgilerin saklanması, saç ekim işleminin başarısızlık ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. 
 • Doktor Tavsiyelerine Uyulmaması : Saç ekim işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar hekim tarafından operasyon öncesinde ve sonrasında kişiye bildirilmektedir. Özellikle bölgenin korunmasına yönelik tedbirlere uyulmaması, saç köklerinin yerinden oynaması ile sonuçlanabilmektedir.

Saç Ekimi Yaptırabilecek Kişiler Kimlerdir?

Saç ekimi yaptırabilecek kişiler incelendiğinde, saç ekimi yaptıramayacak kişiler noktasında bazı sınırlamalar olduğu söylenebilmektedir. Saç ekim işlemi 20 – 65 yaş arasında olan tüm kadın ve erkeklerin tercih edebileceği bir işlemdir. Bununla birlikte bazı istisnalar bulunmaktadır. Bu istisnalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kan yoluyla bulaşan hastalıklara sahip olan kişilere saç ekimi işlemi uygulanmamaktadır.
 • Kalp rahatsızlığı olan kişilere uygulanmamaktadır.
 • Karaciğer rahatsızlığı olan kişilere saç ekimi işlemi gerçekleştirilmemektedir.
 • Saç ekim işlemi gerçekleştirilmesi için kişinin saçlarının doğduktan sonra genetik, travmatik vb. nedenlerle dökülmüş olması gerekmektedir. Doğuştan saçsız olan kişilere saç ekimi işlemi yapılamamaktadır.
 • Saç ekimi yaptırmak isteyen adayın saç derisinde enfeksiyon olması durumunda saç ekim işlemi gerçekleştirilememektedir. Bu durumda işlemin gerçekleştirilebilmesi için enfeksiyonun geçmesi beklenmektedir.
 • Son olarak tansiyon ve şeker hastalarının saç ekim işlemi gerçekleştirebilmesi için doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Saç Ekimi Operasyonunda Tercih Edilebilecek Yöntemler Nelerdir?

Saç ekiminde tercih edilebilecek yöntemler kapsamında sayılabilecek birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Günümüzde en sık tercih edilen yöntemler ve bu yöntemlere dair bilinmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • FUT : FUT yöntemi, saç ekimi için gereken greftlerin şerit halinde verici bölgeden alınarak ekim bölgesine uygulanması şeklinde gerçekleştirilmektedir.
 • FUE : FUE yöntemi, mikro motorlar yardımıyla tek tek alınan greftlerin kelleşme problemi olan bölgeye uygulanması şeklinde gerçekleştirilen işlemdir.
 • DHI : DHI yöntemi, saç ekim işleminin özel kalemler yardımıyla tek tek gerçekleştirilmesi şeklinde uygulanan bir yöntemdir.

Saç Ekimi Operasyonu Fiyatları Nasıl?

Saç ekimi operasyonu fiyatları hakkında net bir bilgi verilebilmesi için saç ekimi adayının uzman hekim tarafından kapsamlı bir şekilde muayene edilmesi gerekmektedir. Saç ekimi fiyatlarının belirlenmesi aşamasında kullanılan birçok farklı parametre bulunmaktadır. Bu parametreler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Saç ekim operasyonu için tercih edilen merkezin kalitesi, fiyatlarda belirleyici olan ilk parametredir.
 • Saç ekim operasyonunu gerçekleştirecek olan hekimin ve teknik ekibin uzmanlık seviyesi ve alanındaki tecrübesi, fiyatlarda değişikliğe neden olabilmektedir.
 • Saç ekim operasyonunda tercih edilen yöntem için ihtiyaç duyulacak alt yapı, teknik ekipman gibi nedenlerle yöntem seçimi fiyatları değiştirmektedir.
 • Son olarak greft sayısı ve kelleşme sorunun meydana geldiği bölgenin genişliği, fiyatlarda belirleyici olmaktadır.

Önemle hatırlatmak gerekir ki saç ekiminde garanti belgesi, geçerliliği olan bir belge değildir. Bu nedenle saç ekim operasyonu için garanti verilip verilmemesi fiyatları değiştirmemektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?