Çarşamba, Haziran 19, 2024
AnasayfaTatilTrabzon Maçka’da Gezilecek Yerler Nereler?

Trabzon Maçka’da Gezilecek Yerler Nereler?

Maçka, Trabzon’un merkezine 30 kilometre uzaklıkta olan ve hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile turistlerin ilgi odağı olan bir ilçedir. Turizm bakımından önemli olan ilçede yayla, manastır, kilise, değirmen, han ve daha birçok gezilebilecek yer bulunmaktadır.

Sümela Manastırı

Bizans İmparatorluğu zamanında inşa edilmiş, Altındere Vadisi içerisinde bulunan ve Meryem Ana Manastırı olarak da isimlendirilen, 4. yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmış olan bir yapıdır. Belirli bir noktaya kadar araç ile gidildikten sonra isteyenler yürüyerek ya da bölgeden kalkan servislere binerek manastırın olduğu yere ulaşabilmektedirler. Cennet ve Cehennem, Ölüm ve Yaşam tasvirlerinin yapıldığı fresklerin bulunduğu gizli geçit ile Çile Odası ve Gözetleme Şapeli de bulunmaktadır. Ayrıca manastırın karşısındaki seyir terasına çıkarak manastırın bir de karşıdan görülmesi tavsiye edilmektedir. 25 TL ücret ödeyerek girebilmek mümkündür.

Vazelon Manastırı

Altındere Vadisi’nde bulunan, İncil’deki Vaftizci Yahya Peygamber’e adanmış olan Yunan manastırıdır. 270 yılından beri varlığını sürdüren manastır yaklaşık 100 yıldır kaderine terk edilmiştir ve yolda tabela bulunmadığı için gidecek olanların navigasyon ile gitmeleri tavsiye edilmektedir. Girişlerde ücret alınmamaktadır.

Kumbağ ve çevresinde gezilecek yerler nereler? Ayrıntılarını da inceleyebilirsiniz.

Altındere Vadisi

5.000 hektarlık bir alana sahip olan vadide balık avcılığı, bilimsel çalışmalar, doğa yürüyüşü ve kamp faaliyetleri yapabilmek mümkündür. İçinde akarsular ve milli park bulunduran bu vadi, her yıl oldukça fazla ziyaretçi kabul etmektedir. Bisikletle 3.5 TL, arabayla 7 TL, otomobil ve kamyonla 11 TL, minibüsle 32 TL, otobüsle 84 TL ödeyerek vadiye giriş yapabilmek mümkündür. Yayalardan 3.5 TL ücret alınmaktadır. İndirimli giriş yapacak olanlar için ücret 2 TL olmaktadır.

İspanya-Türkiye Dostluk Anıtı

26 Mayıs 2003 tarihinde Afganistan’daki görevini tamamlayıp dönüş yapacak olan İspanyol Barış Gücü askerlerinin dönüşte uçaklarının aşırı sis nedeni ile havaalanına iniş yapamaması ve kaza yapması sonucunda uçak Pilav Dağı’na çakılmıştır. 26 Mayıs 2004 tarihinde bu anıt ziyarete açılmıştır. 62 İspanyol askerin ve 13 Ukraynalı mürettebatın hayatını kaybettiği kaza sonrasında İspanyollar bu bölgeye gelip toprak alarak ülkelerine götürmüşlerdir.

Şolma Turizm Merkezi

Maçka merkezden 30 dakikalık bir araç seyahati yapılarak Şolma Turizm Merkezi’ne ulaşılabilmektedir. Merkeze Kulin Dağı ile giriş yapılmaktadır ve 1.700 metre rakımda bir yayla bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında ziyaretçi sayısı artmaktadır ve doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir merkezdir. Merkez içerisinde konaklama alanları, manav, bakkal, kır kahvesi ve kasap gibi alanlar bulunmaktadır.

Peristera Manastırı

Maçka’nın Esirlioğlu bölgesinde bulunan manastırın inşa edilme tarihi 8. yüzyılın sonları olarak bilinmektedir. Tam adı Ayios Yorgios ta Peristera olan manastıra Hızır İlyas Manastırı ve Kuştul Manastırı da denmektedir. Doğa yürüyüşlerinin yapılabileceği, muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan bir manastırdır. Arazi araçlarıyla, araç kiralayarak veya Maçka’nın merkezinden kalkacak olan minibüs ve dolmuşlar ile manastıra gidilebilmektedir.

Kiraz Yaylası

Maçka’nın Gürgenağaç Köyü’nün 7 km uzaklığında, 1.850 metre yüksekliğinde bulunan bir yayladır. Özel araç ile toprak bir yoldan köye ulaşım sağlanmaktadır. Ancak özel aracı bulunmayanların yaz aylarında yolcu taşımacılığı yapan araçlar ile yaylaya ulaşabilmesi mümkündür. Buz gibi akan dere, tertemiz havası ve etkileyici manzarası ile kafa dinlemek isteyenler için harika bir yerdir. Temmuz ayının üçüncü haftasında gidenler, Ayeser Şenlikleri’ne de katılabilmektedirler.

Hamsiköy

Zigana Dağları’nın eteklerinde, 1.300 metre rakımda bulunan Hamsiköy, Ciharlı, Çıralı, Dikkaya ve Güzelyayla isimli 5 köye Hamsiköy denmektedir. Otantik köy evlerinin görülebileceği, havası oldukça temiz olan bu köyün sütlacı meşhurdur. Bol yağlı inek sütünden yapılan sütlacın içerisine bir tutam tuz atılmaktadır ve ilçe merkezinde de Hamsiköy sütlacı ismi ile satılmaktadır. Trekking ve dağ bisikleti için uygun bir yer olan Hamsiköy’de ağustos ayının ilk pazar gününde Sütlaç Festivali düzenlenmektedir.

Kumbağ ve Çevresinde Gezilecek Yerler Nereler?

Bodrum Bölgesinde Ücretsiz Kamp Alanları Nereler?

Trabzon Maçka’da Gezilecek Yerler Nereler?

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?