asd
Perşembe, Temmuz 25, 2024
AnasayfaSağlıkHuzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sıkıntısı semptomları kişiden kişiye farklılık gösterir ve bunun farkında olmak gerekir. Normal bağırsak faaliyetleri bir günde üç kereye kadar olduğu kadar bir haftada üç kez gibi aralıklarla da olabilir. Her iki durum da anormal kabul edilmez fakat dışkıda kan veya kramp şeklinde ağrılar olmaz. Hastalar genellikle kabızlık ya da ishale eşlik eden baskı ve kramp gibi karın ağrıları tanımlarlar. Bazı hastalarda ise kabızlık ve ishal vakitleri birbirini takip eder. Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri kişiden kişiye farklılık gösteriyor olsa da küçümsenmeyecek bir hastalık olduğu için sağlık kuruluşlarına vakit kaybetmeden gitmek gerekir.

Bazı hastaların dışkılarında ise bol mukus vardır. Ateş, kilo kaybı, kanamalar ve devamlı ağrılar bu sendromun belirtileri değildir ve bir başka sıkıntıya işaret ediyor olabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Diyeti Nasıl Yapılır?

Huzursuz barsak sıkıntısı perhizi sendroma sahip hastaların gereksinimine göre verilecek olan besin ögelerini içerir. Verilecek olan diyet kişinin semptomlarına göre düzenlenmelidir. Hastada kabız var ise diyetin posası artırılmalıdır. Günde ortalama verilecek olan 20 gramlık kepek semptomları yüzde seksen oranda düzeltmeye yardımcı olur. Bu hastaların öğün sayısı artırılmalıdır. Az az ve daha sık beslenme şekline göre diyet günde 5-6 öğün halinde düzenlenmelidir.

Lahana, turp gibi gaz yapan besinler, alkol, sigara, acı baharatlar, çiğ sebze ve meyveler, süt ürünleri bazı bireylerde var olan semptomların şiddetini artırdığı için hastaya dikkatli bir şekilde verilmelidir.

Folik Asit eksiklikliği belirtileri nelerdir? Yazımıza da bakabilirsiniz.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Geçer?

Huzursuz bağırsak sıkıntısının iyileşme yöntemleri vardır. Bu hastalığı tedaviyle kontrol altına almak mümkündür. Hastaya uygun tedavi yöntemi hekim muayenesi sonucu belirlenir. Tedavi sonucunda belirtileri artıran sebeplerden uzaklaşmak, düzenli ve doğru bir beslenme biçimi oluşturmak ve egzersizler yapmak gerekir. Aynı zamanda bazı ilaçlar da kullanılabilir. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Antispazmodik ilaçlar, bağırsakta yer alan kasları gevşeterek karın bölgesinde yer alan krampları ve ağrıları azaltır
 • Müshil ilaçları kabızlık tedavisi için kullanılır
 • İshal için bağırsak kaslarının kasılmalarını önleyen ilaçlar kullanılabilir
 • Psikoterapi yöntemleri de tedavide uygulanabilen yöntemlerdendir

Huzursuz Bağırsak Sendromunu Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sıkıntısını artıran etmenler hastaya ve tetikleyen sebebe göre değişir. Rahatsızlık bazı sebeplere bağlı olarak çoğalabilir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır:

 • Bazı gıdalar: İBS’de gıda alerjisi ya da intoleransının rolü tam anlamıyla anlaşılamamıştır. Gerçek ve doğal bir besin çok nadiren huzursuz bağırsak sendromuna neden olur. Lakin çoğu insan buğday, narenciye, süt ürünleri, gazlı içecekler, lahana ve fasulye gibi besinler olmak üzere belirli gıdaları tükettikten sonra belirtilerde şiddetlenme olduğunu söyler.
 • Stres: Bu hastalığa sahip çoğu insan, stresin artmasıyla daha da yoğun ve sıkıntılı belirtiler yaşar. Stres bu hastalığı tetikleyen önemli bir faktör olsa da, hastalığın sadece stresten kaynaklı olduğu söylenemez.
 • Hormonlar: Kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülmektedir. Bu da hormonların rahatsızlığın tetiklenmesinde etkisi olduğunu düşündürmektedir. Birçok kadında belirtilerin regl zamanında ya da öncesinde artması bu durumu destekler. Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri hormonlara bağlı olarak cinsiyetten cinsiyete, insandan insana farklılık gösterir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sıkıntısının tehlike etmenleri birçok insanda görülmektedir. Ancak bazı risk gruplarında rahatsızlığın görülme ihtimali daha yüksektir. Bu gruplardan bazıları şunlardır:

 • Genç bireylerde daha sıktır. 50 yaş altı insanlarda görülme ihtimali 50 yaş üstüne göre iki kat daha çoktur
 • Erkeklerde kadınlara göre daha az görülür
 • Ailesinde spastik kolon öyküsü olan kişilerde daha sık görülür.
 • Ruhsal hastalıkları olan kişilerde daha fazla görülür
 • Anksiyete, depresyon ve diğer bazı psikolojik hastalıklara sahip kişilerde risk daha fazladır.

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri sadece beslenme ve fizyolojik açıdan kaynaklanan rahatsızlıktan değil aynı zamanda psikolojik ve nörolojik bazı sorunlardan da kaynaklanmaktadır. Tüm bu ihtimaller risk faktörüne girme ihtimalini de artırır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?