Pazar, Aralık 10, 2023
AnasayfaEkonomiKonut Birikim Hesabı Açan Bankalar

Konut Birikim Hesabı Açan Bankalar

Konut birikim hesabı için hizmet veren bankalar, devletin sağladığı konut kredisinden yararlanmak isteyen müşterilerine yurt içinde bulunan şubelerinden birinde hesap açmasını talep etmektedir. Konut hesabı, Türk Lirası cinsinden mevduat ya da katılım fonu hesabı olarak açılabilmektedir. Konut hesabı ortak hesap olarak açılmamakla birlikte 18 yaşını doldurmamış kişiler için vasisi hesabı açabilmektedir. Konut birikim hesabı, hesabın açılışına müteakiben bir kez olmak üzere üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilir ancak bu tutarın 30.000 TL’yi aşmaması gerekmektedir. Bu hizmeti sağlayan bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • İş Bankası
 • Vakıfbank,
 • Kuveyt Türk
 • Şekerbank, 
 • Denizbank.

Ziraat Bankası Konut Hesabı

Ziraat Katılım ev hesabı, konut hesabı açmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği kurumlardan biridir. Banka, müşterilerinden açmış oldukları hesaplarına 3 yıl boyunca düzenli olarak para yatırmaları durumunda %25 oranında katkı payı desteği sağlamaktadır. Konut hesabının açılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olan kişilerin yatırım süresi boyunca ödemeleri aksatmamaları gerekmektedir. Ayrıca devlet desteğinden yararlanmak için daha önce herhangi bir konut sahibi olunmaması şartı aranmaktadır. Ziraat Bankası konut hesabı olanlar için devletin yapacak olduğu katkı payları şu şekildedir:

 • 36 ay ile 47 ay arasındaki ödemelerin birikiminin %15’ini karşılar.
 • 48 ay ile 59 ay arasındaki ödemelerin birikiminin %18’i karşılanır.
 • 60 ay ve üzeri ödemelerde toplam birikimin %25’i oranında katkı payı sağlanmaktadır.

Ayrıca evin tamamına kredi veren bankalar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vakıfbank Konut Hesabı Özellikleri

Vakıfbank konut hesabının ayrıcalıklarından yararlanmak için bankanın zorunlu kıldığı kriterlerin uygun olması gerekmektedir. Bankanın ilgili kurumlarında konut birikim hesabı açılması durumunda düzenli olarak yatırılan paranın %20’si oranında devlet katkısı sağlanmaktadır. Yatırılan miktara göre devletin sağladığı katkı tutarı 18.822,94 TL olarak belirlenmiştir. Bankanın talep ettiği kriterler arasında, başvuran kişinin 18 yaşını doldurması ve kendilerine ait başka bir konut hesabının olmaması vardır. 18 yaşını doldurmadığı takdirde hesaplar için vasi ya da velinin olması gerekmektedir. Bankanın konut kredisinden yararlanmak isteyen kişilerde aradığı diğer özellikler şunlardır:

 • Konut hesabı ortak hesap olarak açılmamaktadır, şahıslar sadece kendi adına konut hesabı açabilirler.
 • Konut hesabı sadece Türk Lirası üzerinden açılabilmektedir.
 • Başvuran kişinin birden fazla konut hesabı olmaması gerekmektedir.
 • Farklı hesaplardan açılan hesapların birleştirilmesi söz konusu değildir.

İş bankası Konut Birikim Hesabı

İş Bankası ev kredisi için birikim hesabının açıldığı tarihte başvuran kişi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı ya da müstakil tapusu varsa konut birikim açılması mümkün değildir. Avantajlı faiz oranlarıyla ve %20 oranında devlet katkısı sağlayan banka, 3 yıl boyunca düzenli ödeme yaparak birikim yapan müşterilerine konut kredisi seçeneği sağlamaktadır. Bankanın birikim hesabının diğer özellikleri şunlardır:

 • Türk Lirası cinsinden 3,4 veya 5 yıl vadeli olarak hesap açılabilmektedir.
 • Hesabın açıldığı günden itibaren bir kez olmak üzere hesaba 57.096,84 TL’ye kadar ücret yatırılabilir.
 • Hesaba aylık ya da 3 aylık dönemlerde başvuran kişinin belirlediği günde mevduat hesabından düzenli olarak ödeme yapması gerekmektedir.
 • Hesaba düzenli olarak aylık ödenmesi planlanan miktar en az 475,81 TL ve en fazla 4.758,07 TL olarak belirlenmiştir.

Türkiye Halkbank Konut Mevduat Hesabı

Türkiye Halkbank ev sahibi olmak için sunmuş olduğu birikim hesabı, en az 36 ay süre ile birikim yapan müşterilerine konut almaları için devlet kredisinden yararlanma imkanı sağlamaktadır. Konut birikim hesabı sayesinde tasarruflu bir şekilde birikim yapmak mümkün olmaktadır.

Kuveyt Türk Konut Birikim Hesabı

Kuveyt Türk mevduat konut hesabı asgari 3 yıl vade ile sadece TL cinsinden açılan hesaplara her yıl katkı payı uygulanmaktadır. Bu özelliklerden tamamı kendisine ait bir konutu bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilmektedir.

Şekerbank Konut Hesabı

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin Şekerbank konut birikim hesabı, hayallerindeki eve sahip olmak isteyen kişiler için birikim yapmayı, tasarruflu faiz avantajlarından yararlanmayı ve %25’e varan devlet katkısından faydalanmayı sağlamaktadır.

Denizbank Konut Birikim Hesabı

Denizbank’tan konut mevduat hesabı olanlar yapılmış olan birikime ilave olarak %20’ye varan devlet katkısından faydalanma imkanı sağlamaktadır. Müşterinin talimatları doğrultusunda mevduat hesabı ya da Denizbank kredi kartından düzenli olarak birikim yapılabilmektedir.

Devlet Katkısı Bünyesinde Olan Konutlar

Devlet katkısına konu olabilecek evlerin ne olduğu, konut birikim hesabı açanların belirlenen süreden sonra en çok merak ettiği sorulardan biridir. Bu evlerin listesi şu şekildedir:

 • Kat mülkiyeti tapusuna sahip konutlar devlet katkısı bünyesindedir.
 • Kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izni bulunan konutlar da bu imkanlardan yararlanabilmektedir.
 • Konut niteliğinde bulunan ve yapı kullanım izin belgesi bulunan taşınmazlar devlet katkı bünyesinde yer almaktadır.
 • Devre mülklere, eşinden ve 1.derece kan hasımlarından satın alınan evlere devlet tarafından katkı sağlanmamaktadır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?