Huzur Bulmak İçin Hangi Duayı Okumalıyım? | Süper Fırsatlar

Huzur Bulmak İçin Hangi Duayı Okumalıyım?

Huzur veren dualar arasında en sık okunan dua şudur:

Euzü bi kelimatillahi’t-tammati min gadabihi ve şerri ibadihi ve min hemezati’ş-şeytani ve en yahdurun.

Hz. Halid bin Velid bir gün Hz. Muhammed’in yanına gider ve ona bir şikayetinden bahseder. Velid içinde sıkıntı olduğunu ve insanlardan uzaklaşmak istediğini belirtir. Buna karşılık olarak Hz. Muhammed üstteki duayı ona tavsiye eder. Huzur duası olarak da kabul edilen bu dua Allah’ın öfkesinden imtina etmek için okunabilir. İnanan kişiler bu duayı okuyarak kulların kötülüklerinden, şeytanın vesveselerinden ve tuzaklarından Allah’a sığınabilir.

Yürek Ferahlatan Dua Hangisidir?

Yüreğe ferahlık veren dua olarak şu dua okunabilir:

Sübhânallâhi ve bi–hamdihî, adede halkihî ve rızâ nefsihî ve zinete arşihî ve midâde kelimâtihî.

Bu dua Allah’ın yer aldığı makama bir çeşit saygı göstermek için okunan bir duadır. Kulların kendilerine Allah’ın ne derece ulu olduğunu hatırlatmaları onlara ferahlık getirecektir.

Bir malın satılması için hangi duayı okumalıyım? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Sabahları Hangi Dua Okunur?

Sabahları okunan dua örneği şöyledir:

Allahümme bike asbahna ve bike emseyna ve bike nehya ve bike nemutu ve ileyken nuşur.

Sabahları okunduğu vakit huzur veren dualar arasında yer alan bu duanın anlamı şudur:

Allahım! Senin yardımınla sabaha girdik, senin yardımınla akşama kavuştuk, senin yardımınla diriliyor ve senin kudretinle ölüyoruz ve (kıyamette) varış sanadır.

Evlilikte Huzur İçin Hangi Dua Okunur?

Eşiyle sorun yaşayanlar için okunacak dualar arasında Fatiha ve İhlas sureleri yer alır. Fatiha Suresi bir kere, İhlas Suresi ise üç kere okunur. Bu duaların sevaplarını Hz. Muhammed’in ruhuna armağan etmek gerekir. Dualar okunduktan sonra yedi kere şu cümle söylenir:

Hasbiyellahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym.

Bu dualar hem sabah hem de akşam okunarak aile içinde huzur sağlanabilir. Huzur duası günün herhangi bir vaktinde de okunabilir.

Aile İçi Huzur İçin Manevi Reçete Var Mı?

Eşler arası huzur için dini tavsiyeler söz konusu olduğunda akla getirilmesi gereken ilk şey eve girildiği vakit evdeki kişilere selam vermektir. Eve güler yüzlü bir şekilde girmek de epey önemlidir. Ufak tefek alışkanlıklar dışında eşlerin tabiatlarını değiştirmeye çalışmamak gerekir. Hz. Muhammed kadınları ete ve kemiğe benzetmiştir. Onlara hiçbir şekilde şiddet uygulanmamalıdır. Zorlamaya maruz kalan et morarır, kemik ise kırılır. Kadınlara şiddet uygulandığı vakit bu işin sonu aile içi huzuru bozar. Evlilik akdi sona erer. Sahip olunan aile için her mutlaka şükretmek gerekir. Öfkeli anlarda tartışmamak gerekir. Tartışmaya ara vermek öfke anlarında elzemdir.

Evin Huzuru İçin Hangi Sure Okunur?

Evde huzur ve bereket olması için sure aranıyorsa Kevser Suresi her daim akılda tutulabilir. Surenin tamamı şudur:

İnna a’taynakelkevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şanieke hüvel’ebter.

Kevser Suresi Allah’ın büyüklüğünü müminlere hatırlatan bir sure olarak kabul edilir. Hemen her durumda okunması mümkün olan bu surenin faziletleri arasında haneye huzur getirmek de vardır. Kin tutmanın önüne geçen bu sure sayesinde evde huzur ortamı elde edilebilir.

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Hangi Dua Okunur?

Sıkıntıyı geçiren dua olarak şu dua okunabilir:

Rabbenâ âtinâ min ledunke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşedâ.

Huzur duası olarak kabul edilebilecek bu dua Kehf Suresi’nin onuncu ayetidir. Allah’tan kurtuluş dileyen bu sure sıkıntıları def etmek için okunabilir.


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir