Çarşamba, Nisan 17, 2024
AnasayfaGenelMuavvizeteyn Ayetleri Nedir, Hangi Surelerdir, Nasıl Okunur?

Muavvizeteyn Ayetleri Nedir, Hangi Surelerdir, Nasıl Okunur?

Muavvizeteyn ayetleri ve sureleri koruyucu anlamına gelen duaları bünyesinde barındırır. Toplamda İhlas suresinin de aralarına eklenmesi ile 3 adet sure içermektedir. Genel anlamda korunmak için okunan dualardır. Muavvizeteyn ayetleri kelime anlamı olarak iki koruyucu anlamına gelir. İçerisinde de 3 farklı sure barındırır.

Muavvizeteyn Nedir?

Muavvizeteyn, iki koruyucu anlamına gelir ve Kuran’ın Felak ve Nas sureleridir. Sonradan İhlas suresi de bunlara eklenmiştir. Kuran’ın son üç suresi Felak, Nas ve İhlas sureleri Muavvizeteyn ayetleridir. Bunlara Muavvizeteyn (koruyucu) denir. İhlas suresinin içerisinde Allah anlatılmaktadır. Bunun yanında Felak ve Nas sureleri içerisinde ise; yaratıkların, karanlık gecelerin, karabasanların, büyücülerin ve insanların göğüslerine kötü düşünceleri fısıldayan cinlerin kötülüklerinden kişilerin Allah’a sığınması tavsiye edilmesi anlatılmaktadır.

Midye yemek günah mıdır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Muavvizeteyn Surelerinin Hikmeti ve Fazileti

Muavvizeteyn surelerinin hikmetleri Kur’an’ın son üç suresini bünyesinde barındırdığı için oldukça fazladır. Devamlı Muavvizeteyn ayetlerini okuyan kişiler cin ve şeytani zararlardan korunmaktadır. Ayrıca Muavvizeteyn dualarını devamlı okuyan kişileri tesir ve büyüye karşı da devamlı korumaktadır. Bunlar dışında kişilerin veya etrafındaki insanların hastalanması durumunda da Felak ve Nas surelerinin Allah’a şifa bulmak için okunduğu da bilinir. Aynı şekilde birçok fazileti bulunan bu dualar arasından Felak ve Nas sureleri devamlı okunduğunda cin ve şeytani şeylerden kişilere zarar gelmez. Kişiler bu iki sureyi devamlı okur ise Allah onları Ahirette faydalandırır. Bunlar dışında Felak suresini sürekli ve devamlı okuyan kişilere Allah kolay yerden rızk nasip etmektedir. Ayrıca Allah insanların kötülüklerinden ve her türlü şerden müminlerini korur.

Muavvizeteyn Surelerinin Okunuşu ve Anlamı

Muavvizeteyn sureleri toplamda üç tanedir. Bunlar Felak suresi, Nas suresi ve aralarına en son eklenen İhlas suresidir. Kur’an-ı Kerim’i okumayı bilmeyenler için Muavvizeteyn surelerinin okunuşu şu şekildedir:

  • Felak Suresi Okunuşu: Bismillahirrahmanırrahim, Gul e’ûzu bi-Rabbi’l-felak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğasigın izâ vegab. Ve min şerri’n-neffâsâti fi’l-ugad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.
  • Nas Suresi Okunuşu: Bismillahirrahmanırrahim, Gul e’ûzu bi-Rabbi’n-nâs. Meliki’n-nâs. İlâhi’n-nâs. Min şerri’l-vesvâsi’l-hânnâs. Ellezî yuvesvisu fî sudûri’n-nâs. Mine’l-cinneti ve’n-nâs.
  • İhlas Suresinin Okunuşu: Bismillahirrahmanırrahim,  Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad

Felak suresi 5 ayetten; Nas suresi 6 ayetten ve İhlas suresi de 4 ayetten oluşmaktadır. Duaların anlamlarını bilmeden okumanın pek fazla bir faydası yoktur. Duaların anlamları bilinmelidir. Felak suresi, Nas suresi ve İhlas suresinin anlamları aşağıdaki gibidir:

  • Felak Suresi Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. De ki: ben, karanlığı yarıp sabahı ortaya çıkaran Rabbe sığınırım, yarattığı şeylerin şerrinden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfleyenlerin şerrinden ve hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden. (Allah’a sığınırım).
  • Nas Suresi Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. De ki: İnsanların Rabbine sığınırım. İnsanların malikine, insanların ilahına; insanlara kötü şeyler fısıldayan o sinsi vesvesecinin şerrinden O’na sığınırım. O ki, insanların göğüslerine vesvese verir. Gerek cin, gerekse insanlardan O’na sığınırım.
  • İhlas Suresi Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla. De ki: “O, Allah’tır, birdir tektir.” “Allah Samed’dir. (Her şey O’na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.)” Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir).”

Muavvizeteyn Ayetleri Hangi Durumlarda Okunur?

Muavvizeteyn ayetlerinin okunduğu durumlar genelde kişilerin Allah’a sığınmak istemeleri karşısında oluşur. Muavvizeteyn ayetlerinde Allah, görünen ve görünmeyen, bilinen ve bilinmeyen bütün korkunç ve zararlı şeylerden kendisine sığınılmasını emretmiştir. Bu dualar okuyanı korur ve kollar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?