asd
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
AnasayfaEkonomiDevlet Ağaçlandırma Hibe Destekleri Nelerdir?

Devlet Ağaçlandırma Hibe Destekleri Nelerdir?

Devlet ağaçlandırma hibe paketleri kapsamında, ormancılık, fındık ve özel tomrukçuluk projeleri için proje sunan girişimcilere mali yardım sağlamaya devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı son yıllarda ülkemizi yeşillendirmek için büyük çaba harcamaktadır. Orman Genel Müdürlüğü’nün desteklediği bu projeyle siz de kendinize uygun projeyi hazırlayarak hibe desteği almak için başvurabilirsiniz. Günümüzde devlet ağaçlandırmaya büyük önem vermeye başlamıştır ve bu kapsamda sürekli yeni projeler ve hibe destek paketleri açıklanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine ve Maliye bakanlığının ortaklaşa başlattığı devlet ağaçlandırma hibe destekleri kapsamında %65’e kadar hibe olanakları sağlanmaktadır.

Devlet Ağaçlandırma Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Ağaçlandırma yardımlarında faydalanmak için  Tarım ve Orman Bakanlığı sitesinden en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz fakat burada kısaca anlatmaya çalışacağız. Tarım ve Orman bakanlığı doğayı korumak için büyük ağaçlandırma hibeleri vermektedir. Bu hibe boş ormanları ve hazineye bağlı olan boş arsaları ağaçlandırma için çıkarılan kapsamlı bir projedir. Bu hibeden faydalanmak isteyen kişiler bulundukları şehirlerdeki Orman Genel Müdürlüklerine başvuruda bulunarak bu hibeden faydalanabilirler. Bu başvuru süresince yapılan proje 90 gün içinde Orman Genel Müdürlüğü’ne sunulmalıdır. Projeler sunulduktan sonra gerekli incelemeler yapılarak projenin uygunluğuna bakılır, eğer proje uygun değilse tekrar revize edilmesi gerekebilir.

Devlet Ağaçlandırma Hibe Desteği İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Öncelikle alınacak hibenin kendi araziniz için mi yoksa devlet arazileri için mi olduğuna kadar vermeniz gerekmektedir. Eğer kendi araziniz için bir başvuruda bulunuyorsanız ek olarak bazı vergilerden muaf olabilir veya vergi indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca devlet arazileri için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından proje bitimine kadar ücretsiz teknik destek alabilirsiniz. Zemin etüt raporları ve proje çizimleri ücretsiz olarak bakanlık tarafından yapılmaktadır. Diğer masraflar için ise düşük faizli krediler kullanabilirsiniz. Devlet ağaçlandırma yardımına başvurmak için arazinin bağlı bulunduğu Orman Genel Müdürlüğü’ne  gidip danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

Emekli PTT kredisi hesaplama bilgilerine de bakabilirsiniz.

Devlet Ağaçlandırma Hibe Desteği Hangi Arazileri Kapsar?

Devlet ağaçlandırma hibe yardımlarının geçerli olduğu araziler oldukça çeşitlidir. Kendi araziniz yoksa bile bu hibe için başvuruda bulunabilirsiniz. Yeni planlanan projeye göre aşağıdaki araziler için devlet ağaçlandırma hibe desteği yardımları yapılacak:

 • Bozulmuş ve tahrip edilmiş ormanlık alanlar,
 • Ormanların içindeki boş alanlar,
 • Kullanılmayan devlet hazine arazileri,
 • Devletin kendi ormanlaştırmak istediği araziler,
 • Kendi sahip olduğunuz ağaçsız araziler (%65 oranında hibe desteği),
 • Özel ağaçlandırma veya özel fidanlık çalışmaları için hibe verilecektir.

Devlet Ağaçlandırma Hibesi Verilebilecek İş Grupları

Devlet ağaçlandırma hibesi verilmesi için bazı iş grupları belirlendi. Ağaçlandırma hibesine gösterilen yoğun ilgiye rağmen bazı projeler kabul görmemektedir. Projelerin kabul görmemesinin en büyük sebebi başvuruda bulunan kişilerin uygun olmamasıdır. Peki hangi iş grupları devlet ağaçlandırma hibesinden faydalanabilecek? Ağaçlandırma hibesinden faydalanabilecek iş grupları aşağıda verilmiştir:

 • Tüzel Ve gerçek kişilerce orman malzemeleri veren ağaç grupları ,
 • Normal ve karışık olarak dikilen özel ağaç çalışmaları,
 • Ahşap itaha kazığı türleri,
 • Eşit kollu demir çit direkleri,
 • Yeniden canlandırma kesimleri,
 • Arazinin tekrardan ağaçlandırmaya hazırlığı,
 • Tohum bedelleri ve fidan desteği,
 • Dikimden sonraki 3 yıllık bakım masrafları ve proje bedelinin %25’i miktarında hibe desteği sağlanacaktır.

Yukarıdaki iş gruplarında birinden devlet ağaçlandırma hibe başvurusu yapabilir ve belirlenen miktarlarda hibeye sahip olabilirsiniz. Yaklaşık 30 dönüme kadar olan arazilerinizde bu ağaçlandırma hibesini kullanabilirsiniz. Önceden 40.000 TL olan ağaçlandırma hibesi miktarı yeniden hesaplanarak 55.000 TL ye kadar yükseltildi. Bu hibeleri karşılıksız olarak alabilir arazinizi ağaçlandırabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?