Çarşamba, Mayıs 22, 2024
AnasayfaSağlıkGeniz Eti Nedir Belirtileri Nelerdir? Geniz Eti Tedavisi

Geniz Eti Nedir Belirtileri Nelerdir? Geniz Eti Tedavisi

Geniz Eti Nedir Belirtileri Nelerdir?

Erişkin yada çocuk farketmez geniz eti semptomlarının gelişip etin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülür. Geniz eti büyümesi dikkat edilip üzerinde durulması gereken bir sağlık meselesidir. Çocuklarda geniz eti olduğu nasıl anlaşılır? Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Burundan alınan nefeste zorluk çekmek
 • Nefesi sürekli olarak ağızdan almak
 • Burun tıkalıymışçasına genizden konuşma
 • İştahsızlık durumu
 • Gelişme geriliği
 • Uyku sırasında birkaç saniye süreyle nefesini tutma yani uyku apnesi
 • Nefes alırken hırıltılı seslerin çıkması
 • Uyku esnasında horlama durumu
 • Tekrarlayan orta kulak iltihabı
 • Boyunda oluşan bezeler
 • Yüzde yaşanan şekil bozuklukları
 • Çene kemikleri ve dişlerde bozukluklar
 • Derslerde başarısızlık
 • Uykuda terleme
 • Uykuda ağızdan salya akması
 • Burundan nefes alamama

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Gerekli Olur?

Geniz eti operasyonu yapılmadan önce hasta antibiyotik veya alerji ilaçlarıyla tedavi edilmeye başlar. Hastanın geniz eti eğer iltihaplı değilse hastanın durumu ve şikayetlerine göre bir süre beklenebilir. Geniz eti bölgesi hava yolu tıkanacak biçimde büyük olduğu zaman ve bu kesinleştiği anda her durumda ve her yaşta ameliyat yapılabilmektedir. Eskiden anestezinin komplikasyonlarından daha fazla çekinildiği için 3 yaş ve üzeri kriter olarak belirlenmekte idi. Günümüzde daha gelişmiş anestetik maddeler sayesinde daha küçük çocuklarda bile cerrahi müdahale yapılabilmekteydi. Bu yetişkinler için de geçerlidir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geniz eti ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken kuralların başında operasyon akabinde ilk 24 saat kanama kontrolü yapılarak kanın içeri kaçması engellenir. Narkozun etkisinden dolayı hasta taburcu olduktan sonra araç kullanma, ağır ve tehlikeli işlerde çalışmak yerine 48 saat boyunca dinlenmek, istirahat etmek zorundadır. Operasyon sonrasında yetişkinlerin iyileşme süresi çocuklara göre daha geç ve daha ağrılı bir şekildedir. Yutma güçlüğü, burundan konuşma, boğaz ağrısı gibi durumlar vardır. Bu sancılı süreç yaklaşık 10 gün kadar sürer. Bu süre içerisinde de ağır işlerden ve spor türü aktivitelerden uzak durularak, beslenmeye önem verilmeli, koyu kahve, alkol, gazlı içecek kullanılmamalıdır. Ilık su ile banyo yapılmalı, herhangi bir aşı uygulaması yapılmamalı, ilaçlar ve tedavi düzgün bir disiplin içerisinde uygulanmalıdır. Geniz eti belirtileri kesinleşince yapılan operasyon sonrasında sigara da kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Geniz Eti Nedir Ameliyatı Nasıldır?

Geniz eti operasyonu genel anestezi şeklinde yapılmaktadır. İşlem yaklaşık olarak 20 ile 45 dakika arasında sürmektedir. Operasyon sonrasında hastanede yatmaya gerek yoktur. Geniz eti ağızdan çıkarılır. İşlem sonrasında dikiş atılmasına da gerek yoktur. Enfeksiyonların genellikle sadece geniz etini değil aynı zamanda bademcikleri de etkilemesi nedeniyle işlem bademciklerin de alınmasını içerebilir. Geniz eti aynı zamanda oldukça sık uygulanan bir işlem şeklidir ve majör bir komplikasyonun meydana gelme ihtimali oldukça düşük bir durumdur. Bunun dışında alerjik reaksiyonları önlemek için bireyin herhangi bir ilaca alerjisi varsa ailesi tarafından mutlaka doktora bildirilmelidir. Ameliyat sonrasında da iyileşme hızlandırılması için ilaçlar verilebilir.  Genellikle tam iyileşme on günü geçmez.

Geniz Eti ve Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Geniz eti operasyonunun bağışıklığa etkisi yoktur yani zarar görmez. Bağışıklık sistemi tüm diğer lenfoid organlar vasıtası ile mikroplarla savaşmaya devam etmektedir. Yetişkinlerde geniz eti belirtileri gözüktüğü vakit bilinçli her birey zaten doktor muayenesine gideceği için hastanın hangi aşamada olduğunu göre hekim var olan sıkıntının bağışıklığa olan etkisini mutlaka bilecektir. Geniz eti ameliyatının hastayı olumsuz etkileyeceği herhangi bir durumda ya da bağışıklığa karşı zarar verebileceği bir husus olması durumunda hekim zaten operasyonu uygun görmeyecektir.

Böbrek Taşı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Nodülü Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Lenf Bezi Kanseri Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?