Perşembe, Aralık 7, 2023
AnasayfaDinYatarken Hangi Dua Okunur?

Yatarken Hangi Dua Okunur?

Gece yatıldığında okunacak dualar çok önemlidir. Geceleri cinler ve karabasanlar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan korunmak, güzel rüyalar görmek ve Allah’a şükür etmek yatmadan önce çok önemlidir. Geceleri edilen duaların faziletleri kişiler için hayırlı olabilmektedir. Hem dilek için, hem şükür için hem de korunmak için geceleri dua edilmelidir. Yatarken edilen dualara birçok dua örnek gösterilebilir ve hayırlıdır.

Yatmadan Önce Okunması Gereken Dualar

Uyumadan önce okunması gerekli olan dualar aşağıdaki gibidir:

 • Yatak duası;
 • Nas ve Felak Sureleri;
 • Ayetel Kürsi;
 • Fatiha Suresi;
 • İhlas Suresi’dir.

Bu duaları yatmadan önce okuyan kimseler belirli sayılara ulaştıklarında Kur’an okumuş sayılacaklardır ve gecenin bütün kötülüklerinden korunmuş olacaklardır.

Tuvalete girerken hangi dua okunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yatak Duası Nedir?

Yatak duası, her gece yatağa yatıldığında okunması gereken bir duadır. Bu duayı kişiler, sağ taraflarına yatarak üç kere okuduklarında dilekleri gerçek olur ve Allah’a şükür etmiş olurlar. Yatarken edilen duanın Türkçe okunuşu şu şekildedir: “Allâhümme eslemtü nefsî ileyke ve veccehtü vechî ileyke ve fevvaztü emrî ileyke ve elce’tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, lâ melcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitâbikellezî enzelte ve bi-nebiyyikellezî erselte.”

Yatak Duası’nın Türkçe anlamı ise şudur: ”Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım, işimde sana güvendim. (Rızânı) isteyerek, (azâbından) korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım.”

Ayetel Kürsi Duasının Okunuşu ve Anlamı

Ayetel Kürsi duasının anlamı çok önemlidir. Her gün okunması tavsiye edilen bu dua geceleri yatmadan önce de okunmalıdır. Gece yatarken yedi defa okunduğunda kişinin, yatağının sağında ve solunda onu koruyan üçüncü varlıkların olacağına inanılır. Bu varlıklar, kişiyi korur ve rüyalarında ona yardım eder. Ayetel Kürsi duasının okunuşu şu şekildedir:

“Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.”

Türkçe anlamı ise şu şekildedir: “Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Diridir, kayyumdur. O’nu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.”

Ayetel Kürsi Duasının Faziletleri

Ayetel Kürsi’nin faziletleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Neredeyse Kur’an-ı Kerim’deki en etkili ve en önemli dualardan biri olarak kabul edilmektedir. Her türlü sıkıntıya, dileğin kabul olmasına veya korunmak amaçlı olarak okunabilse de kişilerin her gün sebepsiz dahi olsa bu duayı okuması önerilir. Ayetel Kürsi, yatarken edilen dualardan biridir ve faziletleri şu şekildedir:

 • Ayetel Kürsi, okunan ev şeytandan korunur. Büyü tutmaz.
 • Ayetel Kürsi, okuyan ve bunu düzenli olarak yapan kişiye hayır kapıları açılır ve geçmiş günahları bağışlanır.
 • Ayetel Kürsi, okumayı düzenli sürdüren kişi dünya ve ahirette makam sahibi olur.
 • Gece yatmadan evvel okunan Ayetel Kürsi, hem kişinin kendisini hem de ev ahalisini şeytanın ve cinlerin şerrinden korur. 
 • Ayetel Kürsi okunan eve cinler ve şeytan giremez.
 • Ayetel Kürsi namazlardan sonra muhakkak okunmalıdır. Namazlarından sonra bu ayeti okuyan kişiye cennetin kapıları açılır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?