asd
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
AnasayfaDinUyumak İçin Dua Var Mı, Hangisi?

Uyumak İçin Dua Var Mı, Hangisi?

Uyku öncesi dua şu şekildedir:

Allahümme ğarati’nnucumu vehedeeti’luyunu ve entelhayyu’l gayyumullezi la te’huzuhu sinetün vela nevmun ya hayyun ya gayyumu ihdileyli veenim ayneyya.

Bu duanın manası şudur:

Allah’ım, yıldızlar battı, bütün gözler sükuna erdi, Sen ise kendisini uyuklama ve uyku tutmayan hay ve kayyumsun! Ey hay ve kayyum olan Allah’ım, gecemi sükuna erdir ve gözlerimi uyut.

Uydu duası okunduktan sonra Felak ve Nas sureleri okunur. Bu sayede epey rahat bir uyku çekilebilir.

Rahat Uyumak İçin Hangi Dua Okunur?

Rahat bir uyku duası olarak şu dua örnek verilebilir:

Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.

Duanın Türkçeleştirilmiş hali şu şekildedir:

Ey Rabbim, bütün varlığımı sana teslim ettim, işimin tasarrufunu sana havale ettim, yönelmem sanadır, korkum da ancak sendendir, senin azabından kaçıp sığınılacak ancak yine senin rahmetindir. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin Resulüne iman ettim ey Rabbim!” demektir. Bunları söyler de uyur, o gecede ölür isen fıtrat üzere ölmüş olursun. Uyumadan evvel bunlar son sözlerin olsun.

İşlerin açılması için hangi duayı okumalıyım? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Peygamber Efendimizin Uyku Duası Nedir?

Peygamber efendimizin uyku öncesi duası şudur:

Allah’ın gazabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların hücumlarından ve benim yanıma gelmelerinden O’nun her biri noksansız ve tam bulunan kelimelerine sığınırım.

Hz. Muhammed (SAV) böylesi bir dua ettikten sonra uyku sırasında kimsenin uyuyan kişiye zarar veremeyeceğini belirtmiştir. Uyku duası sayesinde kötülüklerden korunarak uyumak mümkün olabilir.

Uyumayan Bebekler İçin Hangi Sureler Okunur?

Uyumayan bebekler için okunacak sureler arasında Fatiha, Felak, Nas ve İnşirah sureleri yer alır. Kucağa alınmış olan bebeğe bu süreleri okunarak bebeklerin rahatlaması sağlanabilir. Buna ek olarak Nazar duası da epey etkilidir. Nazar duası şu şekildedir:

Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn. Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn.

Duanın anlamı şu şekildedir:

Şüphesiz inkar edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar. Hâlbuki o (Kur’an), alemler için ancak bir öğüttür.

Rahat Bir Uyku İçin Neler Yapılabilir?

Kolayca uykuya dalmak için yapılabilecekler arasında ilk bahsedilmesi gereken şey karanlık ve sessiz bir ortam oluşturmaktır. Uyku için ideal oda sıcaklığı 21 derece civarıdır. Yatak odasında televizyon, bilgisayar ve telefon gibi cihazların yer almaması gerekir. Uyumadan evvel tuvalet ihtiyacı giderilebilir. Akşam saat altıdan sonra çay ve kahve gibi kafein kaynaklarından uzak durulmalıdır. Uyumadan evvel egzersiz yapmak uykuya dalma ihtimalini epey azaltır. Rahatlatıcı müzikler dinleyerek zihni uykuya hazırlamak da mümkündür. Uyumadan evvel ağır yiyecekler tüketilmemelidir.

On Bir Saniyede Uyuma Tekniği Nedir?

On bir saniye içinde uykuya dalma tekniği bedeni ve zihni rahatlatarak uygulanır. Bu teknik Amerikalı askerler için geliştirilmiştir ve yapılan deneylere göre %96 oranında başarılı olmuştur. İlk önce yüz kasları rahatlatılır, ardından omuzlar serbest bırakılır. Bacakların tamamı olabildiği şekilde serbest bırakılır. Bedeni olabildiğince gevşettikten sonra işin zihinsel kısmı devreye girer. Düşüncelerden uzaklaşmak için on saniye boyunca “Düşünme.” şeklinde telkinde bulunmak gerekir. On saniyeyle yüz yirmi saniye arasında kişiler uykuya dalacaklardır. Uykuya geçiş sırasında uyku duası da okunabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?