Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır Mı? | Süper Fırsatlar

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır Mı?

Tetanoz hastalığı aşı ile tedavi edilmediği sürece çene ve boyun kaslarında şiddetli kasılmalara neden olmaktadır. Tetanoza neden olan bakteriler nemli ve ılık topraklarda, toz ve gübrelerde uzun süre canlı kalabilmektedir. Bu sebeple tetanoz belirtileri görüldüğünde direkt tıbbi yardım alınarak aşı yapılması gerekmektedir. Sıklıkla çene ve boyun kaslarında şiddetli kasılmalara neden olan tetanoz hastalığı için aşı kol bölgesinde kasa yapılmaktadır. Bu sebeple aşı yapıldıktan sonra kol bölgesinde ağrı görülebilmektedir. Aşı yapıldıktan en az 6 saat boyunca suyla temas edilmemelidir. 6 saat geçtikten sonra banyo yapıılması önerilmektedir.

Tetanoz Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Tetatoz hastalığının bulaşıcılığı konusunda halk tarafından yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Halk tarafından sıklıkla duyulan paslı demirden tetanoz bakterilerinin bulaştığı bilgisi yanlıştır. Tetanoz hastalığı Clostridium tetani denilen bakteri tarafından oluşturulan bir enfeksiyondur. Doğada toz, gübre, toprak dahil her yerde bulunmaktadır. Tetanoz bakterileri oksijensiz ve nemli ortamlarda, tozlu ve gübreli ortamlarda, insan ve hayvan sindirim sisteminde canlı kalabilen bir bakteridir. Tetanoz bakterileri genellikle tırnak, iğne, çivi gibi maddelerden oluşan kesiklerden, toz, toprak, dışkı veya tükürükle kirlenmiş yaralardan, yanık ve kazalarda oluşan ölü dokulardan, yeni doğan bebeklerin kordonundan bulaşır.

İnsilün direnci testi sağlık ocağında yapılır mı? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Tetanoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tetanoz bakterilerinin vücuttaki belirtileri kuluçka süresinden sonra meydana gelmektedir. Kuluçka süresi kişinin bünyesine göre değişmekle birlikte genellikle 3-21 gündür. Yaranın tipine bağlı olarak kuluçka süresi 1 günden 1 aya kadar değişebilmektedir. Kısa kuluçka süresi genellikle tetanoz hastalığı sürecinin daha şiddetli ve tehlikeli seyredeceğinin habercisidir. Görülen ilk belirti çene ve boyun kaslarında şiddetli kasılmadır. Belirtiler görüldüğü anda tetanoz aşısı yaptırılmalıdır. Diğer belirtiler baş ağrısı, ani ve istemsiz kas kasılmaları, bütün vücutta ağrılı kas sertliği, yutkunma zorluğu, nöbetler, ateş ve terleme, yüksek kan basıncı ve kalp atışında hızlanmadır.

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Tetanoz hastalığının tedavisi doktor gözetiminde yapılmaktadır. Hastalığın belirtileri görüldüğünde ya da hastalıktan şüphelenildiğinde doktor, bulgulara bakara tedavi yöntemini uygulamaktadır. Doktor tetanoz tanısını koyduktan sonra hasta, hastaneye yatırılır. Hastalığın tedavisinde tetanoz immünglobülini veya attan elde edilen antitoksin tedavisine başlanır. Daha sonra tetanoz aşısı yaptırılır. Kasılmaların kontrol altına alındığı bazı ilaçlar da tedavi sürecinde hastaya verilir. Hastalığın ilerleyen süreçlerde fark edilmesi durumunda bazı solunum rahatsızlıkları da yaşanabilmektedir. Bu durumlarda solunum cihazıyla destek sağlanmaktadır. Hastalığı geçirmiş olan bireyler, hastalığa karşı bağışıklık kazanmaz. Bu sebeple tekrar hasta olma riski herkes için her zaman bulunmaktadır.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz aşısı tedavisinda olası yan etkiler kişiden kişiye değişmektedir. Bu sebeple aşı sonrasında kişiye göre gelişen birçok farklı yan etki bulunmaktadır. Ancak en sık görülen karşılaşılan yan etkilerden biri ise aşı yapılan kolda kas ağrısıdır. Ateş, kızarıklık, şişkinlik, enjeksiyon bölgesinde keskin ağrı tetanoz hastalığı tedavisinde en sık görülen yan etkiler olarak bilinmektedir. Ateş genellikle 8 saat içerisinde düşmektedir. Enjeksiyon bölgesinde oluşan ağrı, kişiye göre çok daha şiddetli olabilmektedir. Bu sebeple bazı durumlarda ağrının geçmesi yaklaşık 1 haftayı bulabilmektedir. Çene ve boyun kaslarında oluşan ağrılar da yaklaşık 1 hafta içerisinde geçmektedir. Bu belirtiler dışına bazı kişilerde bölgesel olarak döküntüler de görülebilmektedir. Alerjik reaksiyonlar ve şiddetli kasılmalar ender olsa da aşı sonrasında yaşanabilmektedir.


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir