Pazar, Aralık 10, 2023
AnasayfaDinTesbihden Önce Hangi Dua Okunur?

Tesbihden Önce Hangi Dua Okunur?

Tesbihden önce okunacak dualar vardır Bu duaları okumak namazı tamamlayacaktır namaz kılan insanlar bunu en doğru şekilde yapmak isterler Öyle ki eksiksiz ve doğru yapabilmek için tesbih öncesi okunan dua çok önemlidir Bu dua özellikle Beş vakit namaz kılan kişiler için ezberlemesi gereken dualar arasındadır. 

Namaz Sonrası Tesbih Duası Nasıl Yapılır?

Namaz sonrası Tesbihat yapmak Beş vakit namaz kılan kişiler için çok önemlidir. Tesbihat şekli ve burada edilen dualar namaz kılanlar tarafından ezberlenmeli ve bilinmelidir. Böylelikle namaz yarı da kalmaz tamamlanmış olur. Önemli olan da kılınan namazın doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılmasıdır yani namaz yarım bırakılmaz. Tesbihatın yapılma şekli ilk olarak şu dua ile başlar:

“Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram.” Bu duanın ardından Peygamber Efendimizin üzerine salavat getirilir. Salavat ise şu şekildedir:

“Alâ Rasulina salavat.” Bu salavatın ardından da Ayetel Kürsi öncesi şu dua okunmalıdır:

“Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.” Anlamı da “Allahı bütün noksan sıfatlardan tanzih eder, kemal sıfatlarla muttasıf olduğunu kabul ederim. Bütün hamd ve şükürler Allah’adır. Allah’tan başka hiç bir ilah yoktur. İhtiyaçları gideren ve zararları yok eden yalnız yüce ve güçlü olan Allah’tır.” Şeklindedir.

Ölüye hangi dua okunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Ayetel Kürsi Okunuşu

Ayetel Kürsi duasının okunuşu aşağıdaki gibidir:

“Bismillahirrahmanirrahîm. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.” Arapça okunuşu bu şekilde olan Ayetel Kürsi duası yukarıda verilen dualardan sonra okunmalıdır. Yani tesbih öncesi okunan dualarda sıralama olarak 3. sırada Ayetel Kürsi okunur. Duanın Türkçe meali ise şu şekildedir:

“Allah, O’ndan başka ilah yoktur; O, hayydir, kayyumdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi o’nundur. İzni olmadan O’nun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (O’na hiçbir şey gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.”

Namaz Sonrası Tesbih Nasıl Çekilir?

Namazdan sonra tesbih çekmek için Öncelikle namazı kılan kişinin bir tesbihi bulunmalıdır. Bu tesbih üzerinden 3 farklı salavat şekli 33 defa okunur sırası ile tesbih çekmek şu şekildedir:

“Ve huvel aliyyul aziymizul celali subhanellah.” 33 defa Subhanallah: Allah noksanlardan uzaktır, kemal sıfatlarla muttasıf (sıfatlanmış) tır.

“Subhanel bagiy daime nil hamdulillah.” 33 defa Elhamdulillah: Hamd (şükür) Allah’adır.

“Rabbil alemiyne teala şanuhu allahu ekber.” 33 defa Allahu ekber: Allah en büyüktür. Bu üç salavatın ardından bir defa “Lâ ilâhe illâllahu vahdehû lâ şerike leh. Lehu`l-mulku ve lehu`l-hamdu ve huve alâ kulli şey`in kadîr.” Duası okunur. Bunları tamamlayan kişiler Fatiha suresini de okuyarak namazlarını bitirirler.

Fatiha Suresi Okunuşu

Fatiha suresinin Türkçe okunuşu: şu şekildedir:

“Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. Elhamdulillâhi Rabbi’l-âlemîn. Er-Rahmâni’r-Rahîm. Mâliki yevmi’d-dîn. İyyâke na’budu ve iyyâke neste’în. İhdine’s-sırâta’l-mustakîm. Sırâta’l-lezîne en’amte aleyhim. Ğayri’l-meğdûbi aleyhim ve le’d-dâllîn.” Yukarıda verilen tesbih öncesi okunan dualar tamamlandıktan sonra namaz Fatiha suresi ile bitirilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?