asd
Perşembe, Temmuz 18, 2024
AnasayfaGenelSinek Öldürmek Günah Mıdır?

Sinek Öldürmek Günah Mıdır?

Sinekleri öldürmek günah mı, sorusuna birçok şekilde cevap verirse bile bütün cevaplar aynı kapıya çıkmaktadır. Yaşayan hiçbir canlı öldürülemez. Haliyle böcekler de bu gruba dahil edilir. Sinek veya bir çok böcek türünü öldürmek günah sayılmaktadır. Genel olarak böcekleri öldürmenin günah olduğu bilinir fakat insanlara zarar veren bir hayvan ise öldürülmesinde dinen bir sakınca görülmez. Bu konularda din adamları birbirlerinden ayrılmaktadır.

Kara Sinekleri Öldürmenin Hükmü

Kara sinek öldürmenin günahı elbette vardır. Ancak peygamber efendimiz böcek, hayvan yani haşere gibi canlıların öldürülmesinin Günah olduğu konusunda net ve kesin konuşmamıştır. Kara sinekler doğanın döngüsünde ve tabiatın hassas dokusunda bulunan canlıdır. Haliyle kara sinekleri öldürmek hem doğa açısından hem de din açısından önerilen bir durum değildir fakat peygamber efendimiz zarar veren kara sinekler için öldürülmelerinin günah olmayacağını söylemiştir. Bu bağlamda kişilerin yemeklerine düşen, içeceği suya düşen kara sineklerin öldürülmesi buyrulmuştur. Çünkü peygamber efendimiz kara sineklerin kanatlarında zehir olduğunu söyler ve bu gibi durumlarda öldürülmesinin dinsel açıdan günah olmayacağını belirtmiştir.

Sınavda başarılı olmak için okunacak dua bilgilerine de bakabilirsiniz.

Evdeki Sivri Sinekleri ve Böcekleri Öldürmek Caiz Midir?

Evin içindeki sivrileri ve diğer böcekleri öldürmek Dini açıdan iyi bir şey değildir fakat insanlara zarar veren hayvanlar ve böceklerin öldürülmesinin günah olmadığı bilinir. Örneğin kişiyi sokacak olan kör yani zehirli yılanın öldürülmesi günah sayılmadığı gibi kişiyi ısıracak olan sivri sineklerin öldürülmesi de günah sayılmamaktadır. Çünkü bilimsel açıdan Sivri sineklerin insanları ısırmasının iyi bir şey olmadığı bilinir. Bir çok doktorun açıkladığına göre sivri sinek ısırıklarından kimi zaman insanlara zarar verilmektedir. Bu bağlamda eve giren sivrisineklerin öldürülmesi günah değildir. Diğer böceklerin ise zarar vermediği sürece öldürülmesi önerilmez. Ancak zarar veriyor ise böcekleri ve sivrileri yakmadan ve boğmadan öldürmek gerekir.

Sivri Sinekler ile İlgili Ayet Var Mıdır?

Sivriler ile ilgili Kur’an’da ayetler bulunmaktadır. Öldürülmeleri hakkında Kur’an’da net bir şey bulunmasa bile. Varlıkları hakkında ayetler bulunmaktadır. Bu ayetler Allah’ın bu tür canlıları yarattığını, Allah’ın bu mucizeyi taşıdığını ve kulların diğer canlıları her gördüklerinde Allah’ın varlığını bir kez daha hatırlamaları için indirilmiştir. Ayette şunlar söylenir: “Şüphesiz Allah bir sivri sineği de ondan üstün olanı da örnek vermekten çekinmez. Böylece iman edenler kuşkusuz bunun Rablerinden gelen bir gerçek olduğunu bilirler. İnkâr edenler ise Allah bu örnekle neyi kastetmiş derler. Bununla birçoğunu saptırır, birçoğunu da hidayete erdirir.” (Bakara, 26)

Görüldüğü üzere buradaki ayette ölümden değil sadece varlıktan bahseder. Ancak islam dininin mantık dini olduğu göz önünde bulundurulduğunda Alla’ın, kullarına işaret olarak gönderdiği sivri sinekleri herhangi bir zarar görmeden öldürülmesi doğru değildir. Peygamber efendimiz de bu konu için sadece zararlı hayvanların öldürülmesi yönünde konuşmuştur.

Sinekleri İlaçlar ile Öldürmek

Sinekleri ve böcekleri ilaçlar vasıtası ile öldürmek O sinek ve böcek zararlı olsa bile günahtır. Sinek veya böcek ilaçları canlılara acı çektirmektedir. Aklı olmayan bir canlı yaradılışından ötürü size zarar verse bile acı çekerek ölmeyi hak etmez. Bundan dolayı zarar veren böceklerin ve sineklerin acı çekmelerine mahal vermeden ölmeleri gerekir. Ancak ölüm ilk çözüm olmamalıdır. Böceğin veya Sineğin evden dışarı çıkması sağlanır. Başarılı olunmaz ise böcek öldürülebilir, herhangi bir günahı olmaz. Dışarıda veya evde insanlara hiçbir zararı dokunmayan hayvanları öldürmek ise günahtır bir diğer değişle mekruhtur. Allah böcekleri, hayvanları ve diğer bütün canlı varlıkları, insanlara hayatı ve kendisini göstermek için yaratmıştır.        

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?