asd
Cuma, Temmuz 19, 2024
AnasayfaDinSınavda Başarılı Olmak İçin Hangi Dua Okunur?

Sınavda Başarılı Olmak İçin Hangi Dua Okunur?

Sınavda başarılı olmak için dua okunmalıdır. Hemen herkes gerek iş yaşantısında gerekse eğitim hayatında hedefledikleri ve hayalini kurdukları başarıyı yakalayabilmek için Allah’a dua yapar ve tevekkül eder. Sınavda başarılı olmak için okunan dualar sınav öncesinde okunmalıdır. Dualar suya okunup ardından içilebileceği gibi normal olarak da okunabilir. Sınava girecek öğrencinin annesinin okumuş olduğu dualar da çok hayırlıdır.

Sınav Öncesi Okunan Dua

Sınav öncesinde okunacak olan dua anlamı ile birlikte aşağıdaki gibidir:

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ ındeke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike Yâ erhame’r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.” Duanın adı Salaten Tüncina duasıdır ve Türkçe meali şu şekildedir:

“Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e (asm) ve onun Ehl-i beytine salât eyle. Bu salâvat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarırsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirirsin, bizi bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi, bize bunları merhametinle nasip eyle. Allah Tealâ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır.”

Kazasız bir yolculuk için hangi dua okunur? Bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İnşirah Suresi Okunuşu ve Anlamı

Suresinin okunuşu ve Türkçe meali sırası ile şöyledir:

  • Bismillahirrahmânirrahîm. Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab
  • Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle. Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü? Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var. O halde boş kaldığında yine kalk yorul! Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

İnşirah Suresi, sınavda başarılı olmak için okunan dualardan biridir. İnşirah Suresi sıkıntıları gidermek için, ferahlamak için veya çok istenilen bir dilek için okunabilir. Birçok fazileti olan bu duayı sınava girmeden önce okumak o sınavda başarı getirecektir.

Sınava Girerken Okunan Dualar

Sınava girmeden hemen önce okunacak dualar ve Türkçe anlamları sırası ile aşağıdaki gibidir:

  • İsra Suresi 80. Ayet okunuşu: “Rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ehricni muhraca sıdkın vec’al li min ledünke sultânen nesirân.”
  • İsra Suresi 80. Ayet Türkçe meali: “Ey Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”
  • Taha Suresi 25 – 26 ayetleri okunuşu: “Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli.”
  • Taha Suresi 25 – 26 ayetleri Türkçe meali: “Rabbim! Yüreğime genişlik ver, işimi bana kolaylaştır, dilimden bağı çöz ki, sözümü anlasınlar”

Unutkanlık için Dua

Unutkanlıktan kurtulmak için okunan dua her gün ders çalışmadan önce 19 defa okunur. Duanın okunuşu ve meali şöyledir:

“Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün (1). İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. (2) İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ. (3)” sırası ile bu üç duayı okumak öğrenciye unutkanlığından kurtarır ve aynı zamanda bu dualar, sınavda başarılı olmak için okunan dualar arasındadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?