asd
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
AnasayfaDinSağlığıma Kavuşmak İçin Hangi Duayı Okumalıyım?

Sağlığıma Kavuşmak İçin Hangi Duayı Okumalıyım?

Peygamberin şifa duası şu şekildedir:

Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame.

Herhangi bir hastalığa sahip bir kişi hekimler tarafından yürütülen tedavisine yardımcı olması için dua edebilir. İnançlı kişiler dua ederek mental anlamda rahatlayabilirler. Kendini Allah’a teslim etmiş bir mümin bu sayede iyileşeceğine inanabilir. Pek çok hastalığın tedavisinde kişilerin psikolojik durumu önemli bir rol oynar. Kişiler bu nedenden ötürü sağlık duası edebilirler.

Cebrail Aleyhisselam’ın Şifa Duası Nedir?

Cerail meleğin sağlık duası şu şekildedir:

Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke.

Dört büyük melekten biri sayılan Cebrail’in görevlerinden biri Hz. Muhammed’i hastalıklardan korumak ve peygamber efendimizi hastalandığı vakit onu iyileştirmektir.

Muavvizeteyn Surelerinin Amacı Nedir?

Muavvizeteyn sureleri Felak ve Nas surelerine karşılık gelir ve inançlı kişileri korur. Koruyucu iki sure olarak Türkçeleştirilebilecek bu sureler kişileri pek çok kötülükten ve rahatsızlıktan korur. Bir kişi hasta olduğu zaman o kişiye Felak ve Nas sureleri okunabilir. Bu surelere İhlas da eklendiği zaman elde edilen üçlü sureye muavvizat yani koruyucular denir. Kuran’ı Kerim’in son sureleri olan Felak, Nas ve İhlas surelerini kişileri her türlü şerden uzak tuttukları düşünülmektedir.

Kuran’ı Kerim’deki Şifa Ayetleri Nelerdir?

Kuran’ı Kerim’deki sağlık ayetleri arasında Tevbe, Yunus, Nahl, İsra ve Şuara surelerindeki ayetler örnek verilebilir. Kişiler bu ayetleri ara sıra tekrar ederek sağlık durumlarını muhafaza edebilirler. Sağlık duası etmek kişilere kendilerini güvende hissettirebilir. Bu sayede sağlık hakkında endişe duymadan yaşamaya devam etmek mümkün hale gelir.

Yoğun Bakımda Yatan Hasta İçin Hangi Dua Okunur?

Yoğun bakım hastası için okunacak dua şu şekildedir:

Allahümme rabbi’n-nasi ezhibi’lbe’se işfi. Ente’ş-şafi. La şifae illa şifaüke. Şifaen la yüğadiru sekamen. Allahümme işfi abdeke yenke’ leke adüvven ev yemşi leke ila salatin.

Şifa duaları genellikle dua etmekten başka hiçbir çare kalmadığı vakit okunmaktadır. Üstte duaya benzer ve yine yoğun bakım hastaları için okunabilecek başka bir dua ise şu şekildedir:

Bismillahi erkike min külli şey’in yü’zike min şerri külli nefsin ev aynü hasidin. Allahümme yeşfîke bismillahi erkike.

Korkunun geçmesi için dua var mı? Detaylarına da bakabilirsiniz.

Mide Bulantısı İçin Hangi Dua Okunur?

Mide bulantısına iyi gelen dua şöyledir:

Ve kîle yâ ardubleî mâeki ve yâ semâu akliî ve gîdal mâu ve kudıyel emru vestevet alâl cûdiyyi ve kîle bu’den lil kavmiz zâlimîn.

Bulantı ve kusma sorunları yaşayan kişiler için tavsiye edilen bu ayet Hud Suresi’nin bir ayetidir. Özellikle hamilelere sıklıkla tavsiye edilen bu ayet sayesinde mide bulantısı hafifletilebilir.

Hasta Olan Birine Hangi Dua Okunur?

Hastalara okunan dua şu şekildedir:

Bismillahi turbetu ardina ve rîkatu ba’dina yüşfe sakimuna bi-izni rabbina.

Mevzu bahis hastalıklar olduğunda pek çok kişi bir hekime danışmayı artık alışkanlık edinmiştir. Ancak toplumumuzda pek çok kişi art niyet taşıyarak kişileri duayla iyileştirdiğini iddia eder. Bu tür kişilere prim vermemek epey önemlidir. Bir hastalık durumunda hekimlere danışmak ve duaları da destekleyici birer unsur olarak görmek gerekir. Sağlık duası etmenin kimseye bir zararı elbette yoktur. Ancak modern tıp pek çok hastalığı başarıyla çözdüğü için duaya gereksinim duymadan da iyileşmek mümkündür.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?