asd
Perşembe, Temmuz 25, 2024
AnasayfaGenelPasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport nedir ve pasaport başvurusu nasıl sorusunun cevabını merak ediyorsanız muhtemelen yurt dışına çıkmanız var demektir. Pasaport başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yurt dışına çıkma hazırlığınız var demektir. Bu süreç oldukça masraflı olmakla birlikte ciddiyet de gerektirir.

Pasaport almak için belirlenen harç bedellerinin ödenmiş olması son derece büyük bir önem taşır. Bununla birlikte eğer yeşil pasaport alınacaksa ekstra belgeler de talep edilebilir. Hizmet pasaportları için ilgili kurumlardan belgeler de gerekebilir. Hangi belgelerin kullanılacağına kişinin talep edeceği pasaport türü belirleyici olacaktır.

Çocuklar için de pasaport çıkarılır mı?

Çocuklar için de pasaport çıkarılır ve ilgili çocuğun vasisi tarafından belgeler hazırlanarak her bir çocuk için ayrı ayrı pasaport düzenlenir. Birçok resmi evrakın yanı sıra çok sayıda belgenin olması gerekmektedir. Peki pasaport nasıl alınır?

En Hızlı Pasaport Nasıl Alınır?

Başvuru için şahsen gelmeniz zorunludur. Çocuklar, yaşları ne olursa olsun, kendilerini ilgilendiren pasaport başvurusu sırasında velayet sahiplerinden birinin (baba, anne veya yasal vasi) yanında bulunmalıdır. Günümüzde son derece hızlı ve kolay bir şekilde pasaport çıkarılabilir. Bunun için e-devlet üzerinden başvuru yapılması ve bu sürecin takip edilmesi yeterlidir. Bu tür işlemler için e-devlet şifrenizle sisteme girerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sağlanacak belgeler kişisel duruma bağlıdır. Özel ya da klasik pasaport almak istediğinizde son derece değişik özellikler olmakla birlikte istene evraklar genelde aynıdır. Peki pasaport çeşitleri nelerdir?

Umuma mahsus ve Yeşil Pasaport yanı sıra hizmet pasaportları olmak üzere üç farklı pasaport çeşidi vardır. Bunlardan hangisinin alınacağı konusunda ise kişinin özel durumu dikkate alınır.

Umuma Mahsus Pasaport Nasıl Alınır?

Umuma mahsus yani kişiye özel (Bordo Pasaport) pasaport nasıl çıkarılır?  Merak edenler için özel çekilmiş biyometrik fotoğraf ve diğer kimlik belgeleri gerekmektedir. Yurtdışı pasaportunun işlem süresi iki ila dört haftadır. Pasaportunuzun üretilip üretilmediğini ve gişede hazır olup olmadığını öğrenmek için başvurunuzun durumunu çevrimiçi olarak takip edin. Pasaport, müsait olduğu tarihten itibaren 3 ay içinde başvuru sahibi tarafından şahsen teslim alınmalıdır. Bu süreden sonra pasaport imha edilir.

Pasaport Almak İçin Gerekli Belgeler

Kullanıcı, başvuruyu gönderirken randevusunu da alır. Randevuya gelirken eksiksiz olarak aşağıdaki belgelerin iletilmesi gerekir. Pasaport kişinin adresine gönderilecektir. Pasaport almak için gerekeli belgeler şunlardır:

  • Biyometrik fotoğraf
  • Pasaport ve harç ücretleri
  • Eski pasaport varsa eski pasaport
  • Reşit olmayanlar için muvvakatname
  • Kimlik belgesi

Pasaport Ücretleri Ne kadar? Güncel Pasaport Fiyatları

Azerbaycan İş İlanları ve İş Başvuru Fırsatları

Gürcistan İş İlanları ve İş Başvuru Fırsatları

Kanada’da Güncel İş Fırsatları En İyi Meslekler

Kanada İş İlanları ve Güncel İş Başvuru Formu Fırsatları

Yurt Dışı İş İlanı Fırsatları ve Güncel İş Başvurusu Formu

Katar Aşçı İlanları ve Türk Yemek Şirketleri İş Fırsatları

Yurt Dışında Çalışma ve Kariyer İçin Dünyanın En İyi 7 Ülkesi 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?