asd
Salı, Temmuz 23, 2024
AnasayfaDinNazara Karşı Okunacak Dua Hangisidir?

Nazara Karşı Okunacak Dua Hangisidir?

Nazardan korunmak okunacak dualar Fatiha, Kafirun, İhlas, Felak ve Nas’tır. Kişiler üzerinde koruma kalkanı oluşturduğu düşünülen bu dualar sayesinde nazardan sakınmak da mümkün olabilir. Üstte adı geçen duaları yedişer defa okuyan bir kişinin nazarın etkilerinden azade olacağına inanan pek çok kişi bulunur.

Hadisler İslam dünyası için epey güvenilir kaynaklar olarak kabul edilir. Bu kaynaklarda geçen duaları okuyan pek çok kişi manevi anlamda kendini daha rahat hissedebilir. Hadislerde bahsi geçen şu dua nazardan korunmak için dua arayan kişilerin ihtiyaçlarına yanıt olabilir.

Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil Erdı ve lâ fissemâi ve hüvessemi’ul alim.

Nazar İçin Hangi Sure Okunur?

Nazar için okunan sure Kalem Suresi’dir. Bu surenin elli birinci ve elli ikinci ayetlerinin nazara iyi geldiği rivayet edilir. Bahsi geçen ayetler şu şekildedir:

Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn. Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn.

Buna ek olarak Mümin Suresi de tercih edilebilir. Bu surenin ilk üç ayeti nazara iyi gelebilir. Bu ayetler şöyledir:

Hâ-Mî. Tenzîlu-lkitâbi minallâhi-l’azîzi-l’alîm. Ġâfiri-żżenbi ve kâbili-ttevbi şedîdi-l’ikâbi żî-ttavl lâ ilâhe illâ hu ileyhi-lmasîr.

Kolay bir doğum için hangi dua okunmalıdır? Merak edilen bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Ayetel Kürsi Nazardan Korur Mu?

Ayetel Kürsi’nin faziletleri arasında müminleri her türlü kötülükten korumak vardır. Rivayete göre Hz. Muhammed bu duanın okunduğu evlere şeytanın giremeyeceğini söylemiştir. Nazar endişesi taşıyan kişiler Ayetel Kürsi’yi okuyarak kendilerini daha güvende hissedebilirler. Nazardan korunmak için dua arayanlar için bu dua önerilebilir.

Ayetel Kürsi, Bakara Suresi’nin bir parçasıdır ve duanın tamamı şu şekildedir:

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Çiftler İçin Nazar Duası Var Mı?

Eşleri nazardan koruyacak dua elbette vardır. Çeşitli versiyonları bulunan bu dua sayesinde kişiler eşleriyle olan ilişkilerini kem gözlerden sakınabilir. Dua gün içinde defalarca tekrar edilebilir. Tek cümleden ibaret olan dua şöyledir:

Allahümme bârik fîhî ve lâ tedurruhu.

Nazarı değmesi muhtemel olan kişiler birinden ya da bir şeyden övgüyle bahsederken “Maşallah” demeyi alışkanlık edinebilirler. Bu sayede nazar değmesi riski epey azaltılabilir.

Esneten Nazar Duası Hangisidir?

Esneten nazar duası nazara karşı okunan herhangi bir dua olabilir. Hz. Muhammed’in belirttiğine göre namaz ve dua sırasında esnemek şeytanın işidir. Kişi özellikle nazar duası okurken esniyorsa o kişide nazar vardır. İnançlı kişiler bu nedenle sık sık nazar duası okuyarak üstlerinde nazar olup olmadığını teyit etmek isterler.

Bebekler İçin Hangi Nazar Duası Okunur?

Bebekleri nazardan koruyan dua Buhari isimli imamın ürettiği duadır ve şu şekildedir:

Allâhümma’hrusnâ bi-‘aynike’lletî lâ-tenâmu, ve’hfaznâ bi-ra’fetike’lletî lâ-terâmu, ve’rhamnâ bi-kudretike ‘aleynâ felâ tühlik ve ente sikatünâ ve recâunâ, yâ erhame’r râhimîne ve yâ ekreme’l-ekremîne. “Allâhümme, yâ mukallibe’l-kulûb, sebbit kulûbenâ ‘alâ dînike ve tâ‘atike. Allâhümme’c‘al fî kalbî nûran ve fî basarî nûran ve fî sem‘î nûran ve ‘an yemînî nûran ve ‘an yesârî nûran ve fevkî nûran ve tahtî nûran ve emâmî nûran ve halfî nûran ve’c‘al lî nûran.

Nazardan korunmak için dua etmek İslam dininde oldukça yaygındır. Art niyetli düşüncelere ve niyetlere sahip kişilerin bazen nazarı çok sert bir şekilde kendini belli eder. Bazı kişiler nazarı ise kontrolsüz bir şekilde diğerlerini etkiler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?