asd
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
AnasayfaEkonomiMortgage Kredisi Veren Bankalar

Mortgage Kredisi Veren Bankalar

Mortgage kredi desteği sağlayan bankalar, başta konut olmak üzere taşınmaz satın almak isteyen müşterilerine ipotek karşılığı kredi vermektedir. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin başvurduğu yöntemlerden biri olan mortgage; ev alabilecek nakit finansmanı olmayan kişilerin başvurdukları kredi örneğidir. Mortgage kredisi sayesinde aylık ödemeler daha planlı ve daha mümkün bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu özellikli kredi desteğini sağlayan bankalar şunlardır:

 • Halkbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Yapı Kredi
 • Garanti BBVA
 • Akbank,
 • ING Bank
 • ICBC Turkey.

Bu bankalar konut kredisi için sunduğu mortgage ve konut kredisi olarak iki farklı seçenek sunmaktadır. Mortgage kredisi temel olarak 30 yıla kadar vade seçeneği sunan düşük faizli kredi imkanı sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Mortgage Konut Kredisi

Ziraat Bankası mortgage ev kredi kapsamında, 120 aya varan vade imkanlarıyla müşterilerinin ev hayallerini gerçekleştirmede yardımcı olmaktadır. Ekspertiz raporunda göre 500.000 TL’ye kadar kredi desteği sağlayan banka, krediye konu olan konut üzerine ipotek uygulamaktadır.

Halkbank Mortgage Konut Kredisi Seçenekleri

Mortgage konut kredisi hizmeti sunan Halkbank, 3 ay ile 120 ay arasında %1,78 ve %1,72 faiz oranlarıyla mortgage kredisi imkanı sağlamaktadır. Hesaplı Evim Konut Kredisi kapsamında bütçeye göre en uygun ödeme seçenekleriyle ev sahibi olmak isteyen kişiler için en çok tercih edilen kurumlardan biri olmaktadır.

Ayrıca konut birikim hesabı açan bankalar hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Yapı Kredi Mortgage Konut Kredisi

Ev sahibi olmak isteyenler için mortgage kredi desteği sağlayan Yapı Kredi Bankası, en avantajlı faiz oranları ve 120 aya varan vade seçenekleriyle bankaya başvuruda bulunanların diledikleri eve sahip olmalarını sağlamaktadır. İnternet şubeleri ve mobil bankacılık üzerinden de başvuru sağlayan Yapı Kredi, pratik bir şekilde başvuru durumunu sorgulama imkanı sağlamaktadır.

İndirimli Mortgage Kredisi Akbank Şubelerinde

Avantajlı mortgage kredisi sunan Akbank, müşterilerinin kredi faiz ödemelerinin bir kısmını daha önceden ödeyerek faiz oranını ve aylık taksit tutarında indirim uygulamaktadır. Bu kredi faiz oranına müşterinin kendisi karar verebilmektedir. Akbank mortgage kredisi, peşin faiz kredi tutarının %1 ile %5i oranında değişkenlik göstermektedir.

En Uygun Mortgage Konut Kredisi Hizmeti INGBankt’ta

Uygun ödeme seçenekleri ve uzman kadrosuyla hizmet veren INGBank, müşterilerinin belirlediği ödeme tablolarıyla avantajlı konut kredisi vermektedir. Aylık %1,29 ve yıllık %15,48 faiz oranlarıyla 120 aya kadar kredi veren banka, şubelerini ziyaret eden müşterilerine detaylı bilgi ve ön başvuru için detaylı bilgi sağlamaktadır.

Yeni Evim Kredisi ICBC Bank Garantisiyle

ICBC Bank mortgage kredisi kapsamında yeni evim kredisi desteği sağlamaktadır. Bu destek kapsamında bankanın geliştirmiş olduğu ‘Yeni Evim Benim Evim’ sloganı ile ekspertiz değerinin %80’i oranında 120 aya varan vade seçeneğiyle kredi sağlamaktadır. Bu kredi seçeneğinde bankanın aradığı şart; teminat olarak satın alınacak konutun ipotek olarak gösterilmesidir.

Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Mortgage kredisi alabilmek için gereken en önemli koşullardan biri; satın alınmak istenilen evin yasalara göre krediye uygun olmasıdır. Bu uygunluk belgesi bankanın ya da kişinin, kendisinin çalışmak istediği ekspertiz raporuyla belirlenmektedir. Uygunluk raporu verilen ev için bankalar en fazla evin değerinin %90’ı oranında kredi desteği sağlamaktadır ve kalan %10’luk kısmı başvuran kişi tarafından peşinat olarak verilmesi gerekmektedir. Mortgage kredisi almak için önemli diğer bir kriter ise; kişinin kredi notudur. Bu not göz önüne alındığında kişinin ödeme gücü belirlenmiş olacaktır. Kredi notunun düşük olması durumunda talep edilen mortgage kredisinin onaylanmaması mümkündür. Başvuru sırasında istenilen belgeler şu şekilde açıklanmıştır:

 • T.C. kimlik belgesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Başvuran kişinin maaş bordrosu ya da serbest meslek çalışanları için vergi levhası,
 • Satın alınmak istenilen evin kat mülkiyeti tapusu ya da irtifakı tapusu.

Bankaların istedikleri evraklar kurum inisiyatiflerine göre değişkenlik göstermekle birlikte başvuru sırasında temel olarak istenilen evraklar bunlardır.

Mortgage Kredisi Hesaplama

Mortgage kredisi ödeme bilançosunu hesaplamadan önce başvuran kişinin elinde bulunan peşinat miktarı en önemli kriterlerden biridir. Bankanın karşılamadığı kısım kadar peşinat ya da daha fazlasını bulunduran kişilerin daha sonra vade seçeneği ve güncel faiz oranlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Başvuru sonrasında peşinattan ayrıca tapu harcı da başvuran kişi tarafından ödenmektedir. Güncel faiz oranları dikkate alınarak örnek bir mortgage kredisi hesaplaması şu şekildedir:

 • Çekilen mortgage kredisi tutarı: 200.000 TL,
 • Vade sayısı: 120 ay,
 • Faiz oranı: %1.29,
 • Aylık taksit ödemesi: 3.285,74 TL,
 • Toplam geri ödenecek tutar: 396.138,80 TL’dir.

Bu örnek ING Bank’ın mortgage kredisine göre hesaplanmıştır. Mortgage kredisi veren diğer bankalardan olan Garanti BBVA’da faiz oranı %1.49, Yapı Kredi bankasında ise %1.58’dir.

Mortgage Kredisinin Avantajları

Mortgage kredisinin sağladığı en büyük özellik,kirada oturan kişilerin çekilen kredi sonrasında bankaya ödediği aylık kredi tutarı sayesinde kira öder gibi ev sahibi olmasıdır. Düzenli geliri olan kişilerin kendi belirlediği esnek ödeme planına göre ya da bankaların inisiyatiflerine göre yapılandırma seçenekleri sağlanmaktadır. Kirada oturulan evin fiziki yapısı, bulunduğu konum ve ev sahibi gibi etmenlerden şikayetçi olup ev sahibi olmak isteyen kiracıların bankanın karşılamadığı peşinata sahip olmaları dahilinde kira öder gibi ev sahibi olabilmekte ve bütün soru işaretlerini ortadan kaldırabilmektedir. Bu şekilde oturulmakta olan evin verdiği güvence oranı daha fazla artmış olmaktadır. Genel olarak diğer avantajlar şunlardır:

 • Ev almak için kullanılan mortgage kredisi, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ve Banka Sigorta Muamele Vergisinden muaf tutulmaktadır.
 • Sabit faiz oranı sayesinde 120 ay vadeli kredi kullanıldığı takdirde 10 yıl boyunca ödenecek tutarın faiz oranının aynı olmasıdır.
 • Satın alınmak istenilen evin değerinin ekspertiz raporuna göre belirlenmesi kişinin kötü bir ev almamasını sağlamaktadır.

Garanti BBVA Mortgage Tv

Garanti BBVA geliştirmiş olduğu mortgage dijital ekran platformu ile hem müşterilerinin hem müşterisi olmayan diğer kişilerin mortgage kredisi başvurusunda bulunmaları ve bu kredinin detaylı bir şekilde ifade edilmesini sağlayan sistem geliştirmiştir. Garanti BBVA mortgage platformunda bulunan incelemeler şunlardır:

 • Garanti BBVA’nın mortgage kredilerini uzman kılan özellikleri,
 • Peşinat olmadan ev sahibi olmak isteyen kişilerin kullanacağı kredi seçenekleri,
 • Mortgage kredi sisteminin faydaları,
 • Konut kredilerinde uzun vade seçenekleri,
 • Kredi işlemlerinin ne kadar sürede sonuçlanacağı,
 • İnşaatı devam eden binalar için konut kredi imkanları,
 • Mortgage ödemesi devam eden bir evin satıl alınması durumu.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?