Salı, Haziran 11, 2024
AnasayfaGenelKorkan Çocuğa Hangi Dua Okunmalıdır?

Korkan Çocuğa Hangi Dua Okunmalıdır?

Korkan çocuğa okunacak dualar şunlardır:

 • Ayetel Kürsi Suresi,
 • Felak Suresi,
 • Nas Suresi.

Bu sureler korkan çocuklara okunacak dualardandır. Ayrıca yalnızca korkan çocuklar için değil, yetişkinler için de bu dualar okunabilir.

Ayetel Kürsi Nasıl Okunur?

Ayetel Kürsi Suresi’nin okunuşu aşağıdaki gibidir:

 • “Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.”

Ayetel Kürsi Suresi’nin Manası Nedir?

Ayetel Kürsi Suresi’nin anlamı aşağıdaki gibidir:

 • “Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah, kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.”

Gelin kuşağı bağlarken hangi dua okunur? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Ayetel Kürsi’nin Arapça Yazılışı Nasıldır?

Ayetel Kürsi Suresi’nin Arapça yazımı şöyledir:

 • لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ اَلْحَيُّ الْقَيُّومُۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌۜ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِۜ مَنْ ذَا الَّذ۪ي يَشْفَعُ عِنْدَهُٓ اِلَّا بِاِذْنِه۪ۜ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ اَيْد۪يهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْۚ وَلَا يُح۪يطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِه۪ٓ اِلَّا بِمَا شَٓاءَۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَۚ وَلَا يَؤُ۫دُهُ حِفْظُهُمَاۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظ۪يمُ ﴿٢٥٥﴾

Felak Suresi Nasıl Okunur?

Felak Suresi’nin okunuşu aşağıdaki gibidir:

 • Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. Gul e’ûzu bi-Rabbi’l-felak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğâsikın izâ vekab. Ve min şerri’n-neffâsâti fi’l-ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Felak Suresi korkan çocuğa okunacak dualardandır. Felak Suresi’ni okumak çocuğunuzu korkuklarından arındırabilir ve huzura kavuşturabilir.

Felak Suresi’nin Anlamı Nedir?

Felak Suresi’nin manası ise şöyledir:

 • “Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. De ki: ben, karanlığı yarıp sabahı ortaya çıkaran Rabbe sığınırım. Yarattığı şeylerin şerrinden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfleyenlerin şerrinden ve hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden. Allah’a sığınırım.”

Felak Suresi’nin Arapça Yazımı Nasıldır?

Felak Suresi’nin Arapça yazılışı şu şekildedir:

 • بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
 • قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِۙ ﴿١﴾ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَۙ ﴿٢﴾ وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ اِذَا وَقَبَۙ ﴿٣﴾ وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِۙ ﴿٤﴾ وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ اِذَا حَسَدَ ﴿٥

Nas Suresi Okunuşu Nasıldır?

Nas Suresi’nin okunuş şekli aşağıdaki gibidir:

 • “Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. Gul e’ûzu bi-Rabbi’n-nâs. Meliki’n-nâs. İlâhi’n-nâs. Min şerri’l-vesvâsi’l-hânnâs. Ellezî yuvesvisu fî sudûri’n-nâs. Mine’l-cinneti ve’n-nâs.”

Nas Suresi’nin Anlamı Nedir?

Nas Suresi aşağıdaki manaya gelmektedir:

 • Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. De ki: İnsanların Rabbine sığınırım. İnsanların malikine, insanların (gerçek) ilahına; insanlara kötü şeyler fısıldayan o sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine (kötü düşünce, şüphe) vesvese verir. Gerek cin, gerekse insanlardan (olan vesvesecilerin şerrinden Allah’a sığınırım.)

Nas Suresi korkan çocuğa okunacak dualar arasındadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?