Cuma, Haziran 21, 2024
AnasayfaDinKolay Bir Doğum İçin Hangi Dua Okunmalıdır?

Kolay Bir Doğum İçin Hangi Dua Okunmalıdır?

Doğumun kolay olması için okunan sure İnşikak Suresi’dir. Surenin tamamı şu şekildedir:

İze’ssemâü’nşakkat. Ve ezinet lirabbihâ ve hukkat.Ve-izâ-l-ardu muddet. Ve elkat mâ fîhâ ve tehallet. Ve ezinet lirabbihâ ve hukkat. Yâ eyyuhâ-l-insânu inneke kâdihun ilâ rabbike kedhan femulâkîh. Fe-emmâ men ûtiye kitâbehu biyemînih. Fesevfe yuhâsebu hisâben yesîrâ. Ve yenkalibu ilâ ehlihi mesrûrâ. Ve emmâ men ûtiye kitâbehu ve râe zahrih. Fesevfe yed’û śubûrâ. Ve yaslâ se’îrâ. İnnehu kâne fî ehlihi mesrûrâ. İnnehu zanne en len yehûr. Belâ inne rabbehu kâne bihi basîrâ. Felâ uksimu bi-şşefak. Velleyli vemâ vesak. Velkameri izâ-ttesak. Leterkebunne tabekan ‘an tabak. Femâ lehum lâ yuminûn. Ve-izâ kuri-e ‘aleyhimu-lkur-ânu lâ yescudûn. Beli-llezîne keferû yukezzibûn. Vallâhu a’lemu bimâ yû’ûn. Febeşşirhum bi’azâbin elîm. İllâ-llezîne âmenû ve’amilû-ssâlihâti lehum ecrun gayru memnûn.

Kolay doğum duası olarak kabul edilen bu sure kıyameti ve sonrasındaki hesap dönemini konu edinir. Bebeklerin hayırlı birer evlat olması için bu süreyi okuyan kişiler vardır.

Peygamberin Kolay Doğum Duaları Nelerdir?

Hz. Muhammed’in doğum için önerdiği dualar Ayetel Kürsi, Araf surenin elli dördüncü ayeti, Felak ve Nas sureleridir. Bu duaların her birinin çeşitli işlevlerinin bulunduğuna inanan kişiler vardır. Dini eğitimlerde Ayetel Kürsi, Felak ve Nas surelerini bilen çok kişi vardır lakin Araf suresi için aynı şey geçerli değildir. Bu surenin elli dördüncü ayeti şu şekildedir:

İnne rabbekümüllâhüllezî halekassemâvâti vel-arda fî sitteti eyyâmin sümmestevâ ‘alel-‘arşi yuğşil-leylen-nehâra yatlübühû hasîsev veş-şemse velkamera ven-nücûme müsehharâtin bi emrih. Elâ lehülhalku vel-emru. Tebârekellâhü Rabbül-‘âlemîn.

Borçları kolayca ödemek için dua var mı? Detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hz. Meryem’in Doğum Duası Nedir?

Hz. Meryem’in doğum sancısı duası şu şekildedir:

Fe ecaehel mehadu ila ciz’ın nahleh kaletya leytenı mittü kable haza ve küntü nesyem mensiyya. Fe nadaha min tahtiha ella tahzenı kad ceale rabbüki tahteki seriyya.

Hz. Meryem’in Hz. İsa’ya hamileyken sancılı dönemler geçirdiği rivayet edilir. Bu konuyla alakalı dua ise Meryem Suresi’ndeki ayetlerdir. Kolay doğum duası olarak değil de sancıyı azaltma duası olarak kabul edilebilir.

Doğum Nasıl Kolaylaştırılır?

Doğumu kolaylaştıran uygulamalar arasında başı çeken şey bol bol yürüyüş yapmaktır. Hamileler mümkün mertebe yürümelidir. Doğuma iki üç hafta kalan merdiven çıkmak da epey faydalıdır. Hamilelerin ilk haftalardan itibaren bol miktarda su içmesi önerilir. Su tüketimi özellikle doğuma yaklaşırken ihmal edilmemelidir.

Bebeğe İyi Gelen Sureler Hangileridir?

Bebeklere faydalı dualar arasında Yusuf Suresi mutlaka yer alır. Bu surenin bebeklere yüz güzelliği kattığı düşünülür. Bebeğin güzel ahlaklı olması için İbrahim Suresi okunabilir. Hamilelik süresince yetmiş bir defa Enbiya Suresi’nin anne adayları tarafından okunması tavsiye edilir. Aynı sure çocuk doğduktan otuz altı gün sonra da okunabilir.

Bebeklerin rahat bir şekilde uyuması için Ayetel Kürsi tercih edilebilir. Korucuyu sureler olarak bilinen Felak, Nas ve İhlas sureleri de gün içinde sık sık tekrar edilebilir. Bu surelerin etkisi anneler için de geçerlidir. Lohusa döneminde bulunan kadınlar için koruyucu surelerin epey etkili olduğuna inanan kişiler bulunur. Kolay doğum duası olarak bilinen İnşikak ve Araf sureleri sayesinde hayırlı bir şekilde doğum yapmaya karşı olan inanç pekiştirilebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?