test
Cuma, Haziran 14, 2024
AnasayfaSağlıkKızlık Zarının Zedelenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kızlık Zarının Zedelenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarının incinmesinin semptomları şunlardır:

  • Hafif ve kısa süreli kanama yaşanması
  • Vajina içerisinde hafif batma ya da yanma hissi
  • Kasıklarda hafif derecede ağrı

Üç belirti aynı anda gerçekleşebildiği gibi kızlık zarının bozulması bazı insanlarda hiç belirti vermeyebilir. Kızlık zarının zedelenmesi sonucunda genellikle damarlanma denen şeyin çok az olduğu hıymen dokularında yırtılma olması durumunda kanama olmayabilir. Dolayısıyla bekaret dokusunun bozulduğu nasıl anlaşılacağı genellikle kanama olsa da bazen anlaşılamayabilir. Bazen kanama bir damladan daha az bile olabiliyor ve kadın bu kanı fark edemeyebiliyor.

Kasık bölgelerinde görülen hafif kasık ağrıları ise çok nadiren yaşanan belirtiler arasında yer alır lakin kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusuna verilebilecek ilk yanıt ağrı olmaz. Tümünün dışında hıymen dokusunun bütünlüğünü kaybedip kaybetmediğine dair bir belirti ortaya çıkmıyor. Net bir bilgi almak isteyen kişiler kızlık zarı muayenesi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir hekim ile görüşmelidir. Muayene sonrasında hekim tarafından kesin bir bilgi verilir.

Zedelenen Kızlık Zarı Kanar Mı?

Zarar gören himen kanar mı sorusuna verilecek cevap kişiye göre farklılık gösterebilir. Farklı sebeplerden dolayı oluşabilecek kızlık zarı zedelenmesi halinde en çok korkulan konu, kızlık zarının kanayıp kanamayacağıdır. Ancak kızlık zarı denen yapı kadınlarda kişiden kişiye göre değişen çok farklı dokularda olabilen bir yapıdır. Örneğin esnek kızlık zarı, yaygın görülen bir haldir ve dokunun esnekliği sebebiyle kızlık zarında kanama yaşanmayabilir

Bekaret zarının zedelenmesi ya da hasar alması durumunda büyük ihtimalle kanama olacaktır. Sebebi ise zedelenmenin dokudaki bir tahrişi olarak değerlendirilmesidir. Dokuda iyileşme oluştuğu takdirde cinsel ilişkide kızlık zarının kanama ihtimali çok yüksektir. Kişiden kişiye değişen bir durum olduğundan dolayı yine de bu konuda kesin bir bilgi verilmesi doğru olmaz. Fakat genellikle kızlık zarı zedelenmesi kanamaya engel olabilecek bir durum değildir.

İyi huylu beyin tümörü belirtileri nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı nasıl zarar görür sorununun cevabı zedelenmenin nasıl olduğu, meydana gelme nedenine ve aynı zamanda zarar gören kişinin yapısına bağlı olarak değişir. Ağırlıklı olarak kızlık zarı zedelenmesi halinde gözle görülmeyecek şekilde kabarcıklar oluşabilir. Fakat zamanla dokularda iyileşme meydana gelir ve bu sayede kabarma azalmaya, kızarıklık ise geçmeye başlar. Fakat enfeksiyon sonucu gerçekleşen bekaret zarı zedelenmesi halinde enfeksiyon tedavisinin yapılmaması halinde zedelenmenin her geçen vakit daha da şiddetlenmesi sonucunu doğurabilir. Kızlık zarının zedelenmesi kaşıntı, yanma, sızı gibi durumların da işareti olabilir. Böyle bir durum olduğunda derhal kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir hekime gitmek gerekir. Kızlık zarında oluşan zedelenmenin sebebinin araştırılması ve enfeksiyon ya da mantar gibi bir durum anlaşılırsa zaman kaybetmeden uygun bir tedaviye başlanması gerekir. Mevcut tüm hastalıklarda olduğu gibi enfeksiyon ve mantar gibi hastalıklarda da erken teşhisin önemi büyüktür.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı yırtılması genellikle cinsel ilişki ya da vajinal bölgenin zarar göreceği bir eylemde bulunulması sonucu yırtılır ancak bunun birden fazla nedeni vardır. Kızlık zarının yırtılmasının sebeplerinden bazıları şunlardır:

  • Vajinayı aşırı şekilde kaşıma
  • Vajinaya darbe alınması
  • Tampon ya da vibratör kullanma
  • Bazı jimnastik hareketlerinin yapılması
  • Vajinal temizlik esnasında vajinaya bir cisim girmesi
  • Mastürbasyon esnasında vajinaya bir cisim girmesi

Kızlık Zarı Bozulmadan Gebelik Olur Mu?

Bakire olan bir kadın hamile kalabilir mi sorusuna doktorların verdiği cevap kadının hamile kalması için mutlaka kızlık zarının bozulmuş olması ve kızlık zarının bozulma belirtileri yaşamış olması gerekmediğidir. Kızlık zarının zedelenmesi ya da erkeğin kızlık zarına zarar vermeden temas etmesi hiçbir şeyi değiştirmemektedir. Erkek kızlık zarına yakın bir yere boşaldığı takdirde, hatta vajina ağzına boşalması bile sperm hücrelerinin rahme ulaşmasını sağlayabilir ve rahimde yumurta döllenmeye uygunsa gebelik ihtimali çok yüksektir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?