asd
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
AnasayfaSaç BakımıKıvırcık Saç Sendromu Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Kıvırcık Saç Sendromu Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Kıvırcık saç sendromu saç ekimi operasyonun ardından bu operasyonu geçiren kişilerin saçlarının operasyon akabinde daha zayıf ve kıvırcık bir şekilde çıkmaya başlaması durumudur. Saç ekimi operasyonun ardından kişilerin saçlarının kıvırcık olarak çıkması, yani kıvırcık saç sendromu görünmesi, genellikle kalıcı bir durum olarak görülmemektedir. Yani saç ekimi operasyonu geçiren kişilerde saçın kıvırcık bir şekilde çıkmaya başlaması normal olarak görmekte ve geçici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kıvırcık Saç Sendromu Sebepleri

Saç ekim operasyonun ardından kıvırcık saç sendromu görülmesinin nedenlerinden biri saç ekimi operasyonu esnasında saç köklerinin güçsüzleşmesi olmaktadır. Bu operasyon esnasında güçsüzleşen saç kökleri sebebiyle çıkan saçın da kıvırcık ve zayıf olmazsa söz konusu olabilir. saç ekimi operasyonun ardından kıvırcık saç sendromunun görünmesinin sebeplerinden diğeri ise bu saç ekim operasyonu için seçilen donör kişinin saç yapısının kıvırcık saç içeriyor olması durumudur. Böyle bir durumda da operasyon akabinde kişilerde kıvırcık saç görülebilir.

Saç Köklerinin Güçsüzleşmesi

Saç ekim operasyonu akabinde saç köklerinde güçsüzleşme görülmesi normal bir durum olarak algılanabilir. Zira saç ekim operasyonları genellikle FUE adı verilen bir teknik ile yapılmaktadır. Bu teknik ile yapılan saç ekim operasyonları ortalama olarak 4 saat ile 8 saatlik bir süreci kapsamaktadır. Bu operasyonda kullanılacak olan saç kökleri toplanır. Kanal açma işlemi ise bir ya da iki saat kadar sürmektedir. Toplanan saç kökleri de bu 1 – 2 saatlik zaman dilimi boyunca dış ortamda müdafaa edilmektedir. Dolayısıyla dış ortam ve müdafaa edilen bu saç kökleri üzerinde bir güçsüzlük ve yorgunluk söz konusu olabilir.

Ekilen Saç Köklerinde Canlanma Süreci

Saç ekimi işleminin ardından ekilen saçlar kendini bir tür canlanma aşamasında bulur. Bu canlanma aşamasında ise ekilen saçlar beslenmeye başlar. Bu beslenme aşamasından önce ise doğal olarak ekilen saçların kıvırcık ve güçsüz görülmesi söz konusu olabilir. Fakat eklem saçlar beslenme aşamasını tamamladıktan sonra canlanmaya başlar. Güçsüz ve kıvırcık hali de doğal biçimini geri kazanır. Bu durumda saç ekimi aşamasından sonra söz konusu olan güçsüz ve kıvırcık saçların doğal bir süreç sayılabileceği ve kalıcı olmadığı söylenebilir.

PRP saç tedavisi işe yarıyor mu? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Ense Bölgesinden Alınan Saç Kökü

Eğer saç kök ense bölgesinden alınmışsa saç ekim operasyonunun ardından ekilen saçların kıvırcık çıkması söz konusu olabilir. Ekilen saç köklerinin ense bölgesinden alınması durumunda kendini gösteren kıvırcık saç problemi de kalıcı bir durum değildir. Böyle bir durumda karşılaşılan şok dökülme aşamasının ardından saçların yine doğal formunu kazanacağı gözlenecektir. Ense bölgesinden alınan Saç kökü ile yapılan saç ekimi operasyonlarındaki kıvırcık saç sendromu durumunun düzelmesi bazen 1 yıl kadar sürebilmektedir. Fakat bu sürecin ardından saçlar tamamıyla normal ve doğal görünümüne kavuşacaktır. Bu ortalama 1 yıllık süreci hızlandırmak için yapılabilecek bazı uygulamalarda bulunmaktadır. Uygulamalara başvurarak söz konusu olan 1 yıllık süreyi daha kısa bir süre indirgeyebilirsiniz. Bu uygulamalar genellikle PRP ve Saç Mezoterapisi gibi uygulamalar olmaktadır. Bu uygulamaların gerçekleştirmesi akabinde saç ekiminin ardından gözlenen kıvırcık saç sendromunun düzelmesi ve ekilen saçın kendi doğal görünümünü kazanması için gerekli olan süre azaltılabilmektedir.

Dönordan Alınan Kökünün Kıvırcık Saç İçermesi

Saç ekim operasyonu için alınan saç kökünün yapısı dolayısıyla kıvırcık içerik saç ekimi operasyonu gerçekleştirilen kişinin saçının kıvırcık görünüm oluşmasına sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda gözlenen kıvırcık saç sendromu ise kalıcıdır. Bunun temel sebeplerinden biri alınan saç kökünün normal bir saç yapısına sahip olan kısımlardan daha farklı kısımlar aracılığı ile elde edilmiş olmasıdır. Buna örnek olarak göğüs kılları ve ense kılları verilebilir. Az önce de söylendiği gibi böyle bir durumda saç ekimi operasyonu gerçekleştirilen kişinin saçını da gözlenen kıvırcık görünüm kalıcı olabilir.

Bu tarz saç ekimi operasyonlarında saç kökü almak için kullanılan kısım iki kulağın arasında yer alan bölgedeki saç kökleridir. Saç yapısı ile en uyumlu olan bölgelerden biri de haddizatında söz edilen bu bölgede yer alan saç kıllarıdır. Bununla doğru orantılı olarak saçı kıvırcık olan bir kişinin bu bölgesinde yer alan saç kılları da kıvırcık yapıya sahiptir. Aynı durum düz saça sahip olan kişiler için de geçerlidir. Yani kişinin saç yapısı düz ise sözelden kısımda çıkan saç kıllarının yapsa da düz olacaktır. Bu hususta bu bölgedeki saç kıllarının uzama hızı da saç kısmında gözlenen uzama hızı ile neredeyse eşdeğerdir.

Göğüs Kısmından Alınan Kıl Kökleri

Göğüs bölgesindeki kıllar ise genellikle daha kıvırcık bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla vücudumuzun kısımlarında yer alan kıl yapılarının birbirlerine göre farklılıklar içerdiği söylenebilir. Bu farklılıklar kıl yapısında olduğu kadar uzamak hızı ve uzunluk düzeyi konusunda da söz konusudur. Örneğin göğüs kılları daha kıvırcık bir yapıya sahip olduğu gibi o zaman hızı bakımından da ense kısmında bulunan kızlara göre daha yavaştır. Bunun dışında göğüs kıllarının belirli bir uzama seviyesi de bulunmaktadır. Yani göğüs kılları bu seviyeye ulaştıktan sonra bu kısımda bulunan göz kıllarına daha fazla uzama gözlenmez. Eğer kişinin ense bölgesinde bulunan saç kılları yeterli düzeyde değilse bu durumda saç ekimi operasyon yaptırmak isteyen kişiler bu operasyon esnasında kullanılacak kıl kökünün göğüsten alınmasını talep edebilir. Göğüs kıllarının ense kıllarına göre daha kıvırcık bir yapıya sahip olduğu ele alındığında operasyon esnasında göz kısmında bulunan kıl köklerinin kullanılması da ekilen saçın kıvırcık bir yapıya sahip olarak çıkmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca kıvırcık olarak kendini gösteren bu saç tipinin kalıcı olması da yüksek ihtimalidir.

Kol Bölgesinden Alınan Kıl Kökleri

Saç ekimi operasyonu için kol kısmından alınan kıl kökleri de saçın kıvırcık bu şekilde kendini göstermesine sebep olabilir. Zira kol bölgesinden alınan kıl kökleri de ense bölgesinden alınan kıl köklerine göre farklı bir yapıda olmaktadır. Özellikle uzama hızı bakımından ense bölgesindeki kıl köklerinin uzama hızı kol bölgesindeki kıl köklerini uzama hızına göre daha yavaş olmaktadır. Ayrıca kol bölgesindeki kıl kökleri de tıpkı göğüs bölgesindeki kıl kökleri gibi belirli bir uzunluğa eriştikten sonra uzanmaya son verir. Kol bölgesindeki kıl kökleri de saç ekimi operasyonu için uygun görülen kıl köklerinden biridir. Fakat kol bölgesinden alınan kıl kökleri ile yapılan saç ekimi operasyonlarında kıvırcık saç sendromunun gözlenmesi de söz konusudur. Kol bölgesinden alınan kökler ile yapılan saç ekimi operasyonlarında karşımıza çıkan kıvırcık saç sendromu ise kalıcıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?