asd
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
AnasayfaOtomotiv2020 Kış Lastiği Takma Tarihi Ne Zaman, Hangi Tarihte Takılmalı?

2020 Kış Lastiği Takma Tarihi Ne Zaman, Hangi Tarihte Takılmalı?

Karayolları Trafik Kanunu kapsamında yolcu ve eşya taşımada kullanılan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluğu bulunuyor. Özellikle soğuk havaların yaklaşması ile birlikte 2020 yılında kış lastiğinin ne zaman takılması gerektiği sürücüler tarafından merak ediliyor.

2020 Kış Lastiği Takma Tarihi Ne Zaman?

Yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlar için yılın belirli dönemlerinde kış lastiği takma zorunluluğu bulunuyor. Bu kapsamda olan araçların ilgili tarihlerde kış lastiği takmamış olmaları ceza kesilmesine ya da trafikten men edilmesine neden olabiliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ilgili trafik kanunu kapsamında zorunlu tutulan bu uygulama yılın belirli dönemlerinde uygulanıyor. Bu yıl da kış aylarının yaklaşması ile birlikte ne zaman kış lastiğinin takılacağı merak ediliyor.

Buna göre 202 yılında 1 Aralık tarihinden itibaren yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takmak bir zorunluluk olacak. 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren kış lastiğinin takılma zorunluluğu ise 1 Nisan 2021 tarihinde son bulacak. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği kullanmak zorundalar.

Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar?

Her dönem zorunlu tutulan bu uygulama trafik ve jandarma ekipleri tarafından düzenli olarak kontrol ediliyor ve uygun şartları taşımayan araçlar için ceza işlemleri yapılıyor. 1 Aralık 2020 tarihinde başlayacak olan kış lastiği takma zorunluluğu kapsamında kış lastiği kullanmayanlara yapılan kontroller sırasında 776 TL ceza kesilecek. 2021 yılından itibaren ise ceza tutarı da artacak.

Konuyla ilgili ise kış lastiği tüm araç sahipleri için zorunlu tutulmuyor. Bu bakımdan şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği takmaları gerekiyor. Bu türden araçların lastik dişlerinin 1,6 mm altında olan lastiklerin değiştirilmesi ve kış lastiği logosuna sahip olan lastiklerin kullanılması gerekiyor.

Kış lastikleri normal lastiklere göre kanalları ve dişleri daha geniş olduğu için yolda kızaklama denilen kaymayı engelliyor ve böylece hem sürücünün hem de diğer trafik sakinlerinin güvenliğini koruyor. Koronavirüs salgını yüzünden kış lastiği taktırmayı son günlere bırakmamak, daha önceki tarihlerde taktırmanın yararlı olacağı tavsiye ediliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?