Kan Tahlili Aç Karnına Mı Yapılır? | Süper Fırsatlar

Kan Tahlili Aç Karnına Mı Yapılır?

Kan tahlili aç karna yapılan bir tahlildir. Çünkü kan tahlilinden önce yemek yenmesi, kan değerlerini ekilemektedir. Kan değerlerinin etkilenmesi durumunda ise istenilen tahlilde doğru değerler yerine çok daha yüksek değerler çıkmaktadır. Değerlerin olması gerekenden farklı çıkması durumunda ise uygulanacak tedavi değişiklik göstermektedir. Bu sebeple hem doğru tedavi hem de doğru sonuç için kan tahlili öncesinde aç olmak son derece önemlidir. Kan tahlili yaptırmadan önce 10-12 saat boyunca aç kalınmalıdır. Sigara kullanımı da kan değerlerini etkilediği için tahlil öncesinde sigara tüketmemelidir.

Kan Tahlilleri Neden Tok Karna Yapılmamaktadır?

Kan tahlillerinin tok karna yapılmamasının sebebi yiyeceklerin kan değerlerini değiştirmesidir. Bu sebeple acil durumlar dışında kan tahlileri tok karna yapılmamaktadır. Kan değerlerinin yiyecek kaynaklı olarak değişmesi sonucu etkileyeceğinden yanlış tedaviye de sebep olabilmektedir. Sindirilen besinler kana karıştığında bazı değerlerin seviyeleri yükselirken bazıları alçalır. Kan tahlili öncesinde birçok hasta aç olup olmadığı konusunda yanlış bilgi verebilmektedir. Ancak bu durumda doktora yanlış bilgi verilmesi hastanın tedavisini direkt etkileyeceğinden doğru bilgi verilmesi son derece önemlidir.

Ayrıca rüyada altın bilezik görmek ne anlama gelir? Bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Sağlık Ocaklarında Kan Tahlili Yapılır Mı?

En küçük sağlık birimi sağlık ocaklarında kan tahlilleri yapılmaktadır. Kan tahlili için aile hekimine gidilirken hiçbir yemek yenmemeli ve sigara kullanan kişiler sigara içmemelidir. Tahlil sırasında kan alındıktan sonra sağlık ocağından hastaneye kan gönderilir. Yeterli donanımı olan sağlık ocaklarında kan tahlili sonucu öğrenilebilmektedir. Ancak sağlık ocağından hastaneye kan tahlili gönderildiyse sonuçlar ertesi gün ya da öğleden sonra alınmaktadır. Alınan tahlil sonucuna göre de seviyesi düşük olan değerlere yönelik tedavi uygulanmaktadır.

Kan Tahlili ile Hangi Değerler Test Edilmektedir?

Tam kan sayımı olarak da bilinen kan tahlilerinde kanda dolaşan hücreler değerlendirilmektedir. Kan, plazma, beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri, trombositler olarak adlandırılan sıvıların ölçümleri kan tahlili aracılığıyla belirlenmektedir. Bu değerlerin ölçümü ile yüzlerce hatta binlerce hastalığın tanısı konulabilmektedir. Kan tahlili ile; kanın çökme hızı, böbreklerin çalışma durumu, karaciğer fonksiyonları, kan şekeri, karaciğer ve safra hastalıkları, kandaki yağ oranı, kas hastalıkları, kan proteinleri, pankreas hastalıkları, kandaki tuz oranı, kandaki demir oranı, iltihaplı romatizma tarama, tiroid bezinin çalışma durumu, Hepatit B ve C varlığı gibi durumlar sorgulanmaktadır. Böylelikle oluşabilecek hastalıkların erken teşhisi sağlanmaktadır.

Kan Tahlili Çeşitleri Nelerdir?

Kan tahlili çeşitleri 3 bölüme ayrılarak analiz edilmektedir: Hematoloji, Biyokimya ve Seroloji. Bu tahliller ise aşağıdaki şekillerde incelenmektedir:

Hematoloji Tahlili: Hematoloji testleri de kendi arasında bölümlere ayrılmaktadır. Kan sayımı, Sedimentasyon ve Koagülasyon hematoloji testlerinin başlıca bölümleridir. Kan tahlili ile hastada anemi ve lösemi gibi önemli hastalıkların tanısı konulmaktadır.

Koagülasyon Tahlili: Koagülasyon tahlilleri ile hastada kan pıhtılaşması sorunu gibi hastalıkların tanısı konulmaktadır. Hemofili gibi hastalıkların tanısının konulduğu bu tahlil erken teşhis imkanı sağlayarak önemli rol oynamaktadır.

Biyokimya Tahlili: Biyokimya tahlilleri de kendi içerisinde bölümlere ayrılan bir tahlildir. En sık yapılan biyokimya tahlilleri ise karaciğer, kan şekeri, kolesterol, SGOT, SPT, LDH gibi tahlillerdir. Harici olarak hormon testlerinde anne adaylarında gebelik öncesi durumlar ve adet düzensizlikleri gibi sebepler de öğrenilmektedir. Ayrıca tiroid hastalıklarını saptama amacıyla da biyokimya tahlili yapılmaktadır.

Seroloji Tahlili: Seroloji testleri kişideki Hepatit B, Hepatit C ve HIV virüsü gibi hastalıkların tanısı için yapılmaktadır.


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir