asd
Perşembe, Temmuz 25, 2024
AnasayfaSağlıkIsırgan Otunun Bilinmeyen Faydaları, Tam Bir Şifa Deposu

Isırgan Otunun Bilinmeyen Faydaları, Tam Bir Şifa Deposu

Genelde doğrudan yapraklarına dokunulmaktan yakıcılığı için kaçınılan ısırgan otu, sahip olduğu bileşenler için son derece yararlı, tam bir şifa deposu olma özellikleri göstermektedir. Cildine bakım yapmak isteyenler ve bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler için düzenli tüketimde faydasını göstermektedir.

Şifa Deposu Isırgan Otu

Isırgan otu yaprakları üzerinde bulunan fornik asitler sayesinde dokunulduğunda ya da cilde temas edildiğinde kızarıklık yaratması ve kaşındırması ile bilinse de içeriği son derece yararlıdır. Özellikle ısırgan pişirilip yenildiğinde ya da çay olarak yapıldığında zengin içeriği sayesinde vücuda çok büyük yararlar göstermektedir.

Isırgan otunun içinde A, C, D ve K vitaminleri ile potasyum, fosfor, demir, sülfür, çinko, krom, kalsiyum, selenyum mineralleri bol miktarda bulunmaktadır ve bu bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirmek başta olmak üzere genel sağlık üzerinde çok büyük bir faydaya sahiptirler. Aynı zamanda içinde yer alan polifenoller de diyabet ya da obezite gibi rahatsızlıkların da önlenmesinin önüne geçebilmektedirler. Hücre hasarını önleyen yapısı da bedenin daha genç kalmasını sağlar ve böylece yaşlılığa bağlı olarak görülen kırışıklık gibi durumların da giderilmesi için etkili olmaktadır.

Son derece etkili olan ısırgan otu, vücutta biriken enflamasyonu azaltarak aynı zamanda adet döneminde sık görülen sancıların giderilmesi için de etkilidir. İçeriğinde bulunan demir özellikle çok sancılı geçen adet dönemlerinde ağrının giderilmesini ve denge sağlamak için tercih edilmelidir. Ayrıca vücutta fazla su birikmesinin yani ödemin oluşmasının da önüne geçen ısırgan otu harika bir şifa kaynağı olmaktadır. Bunun yanında soğuk mevsimlerde kırılganlık ya da yorgunluk gibi sık görülen durumlara karşı da zengin vitamin çeşitliliği ile direnç sağlar ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.

Isırgan Otu Nasıl Tüketilir?

Isırgan otunun faydalarından yararlanmak için yapraklarındaki asit yakıcı özellikler taşıdığı için çiğ bir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir. Bunun yerine ıspanak yemeği hazırlar gibi yemeği yapılabilir ya da çay olarak tüketilebilir. Çay olarak tüketmek için ısırgan otlarını yaklaşık 10 dakika kaynamış su içinde bekletmek ve daha sonra içine bir kaşık bal ekleyerek tüketmek gerekmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?