İnsülin Direnci Testi Sağlık Ocağında Yapılır Mı? | Süper Fırsatlar

İnsülin Direnci Testi Sağlık Ocağında Yapılır Mı?

İnsilün direnci testi sağlık ocaklarında aile hekimi tarafından yapılabilmektedir. Sağlık ocağında uygulanan bu test, hastanelerin dahiliye bölümünde de yapılabilmektedir. Sağlık ocaklarında bu testin yapılabilmesi için kan örneği alınmaktadır. Alınan kan örneği ise hastaneye gönderildikten sonra sonuçlar ertesi gün aile hekimi tarafından hastaya bildirilmektedir. Kan tahlillerinin yapılabileceği laboratuvarın bulunduğu her hastanede insülin direnci testi yapılabilmektedir.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin hormonu pankreas tarafından salgınan bir hormondur. Hormonun görevi glikozun hücrelere girmesini ve tokluk hissinin oluşmasını sağlamaktadır. Genetik faktörler, gün içinde hareketsiz kalmak, kötü beslenme alışkanlıkları ve vücut yağ oranının dengesiz olarak artması gibi etkenler hormonun geçirgenliğini azaltmaktadır. Bu sebeple kandaki şekerin çekilmesi ile insülin reseptörlerinde direnç oluşması görülmektedir. Bu direnç seviyesi arttıkça insülin seviyesi de doğru orantılı olarak artmaktadır. Artan insülin seviyesiyle beraber kişi orantısız olarak kilo almaya başlamaktadır. Bu süreçte tatlı, hamur ve abur cubur gibi gıdalara olan istek artmaktadır.

Hormon testi sağlık ocağında yapılır mı? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İnsülin Direncinin Belirtileri Nelerdir?

Son derece tehlikeli hastalıklara sebep olan insülin hormonunun yükselmesi durumunda kişi orantsız olarak kilo almaya başlamaktadır. Kişinin orantısız olarak kilo almasının sebebi ise insülin hormonunun vücutta artış göstermesidir. Kandaki insülin direnci seviyesinin artması kişide bazı belirtilere sebep olmaktadır. Bu belirtiler ise aşağıdaki gibidir:

  1. Kişinin canının sürekli olarak tatlı ve şekerli gıda istemesi, tatlı krizleri yaşaması
  2. Yemek yenildiği halde kısa sürede açlık hissinin oluşması
  3. Sürekli olarak yemek yeme isteği
  4. Abur cubura olan düşkünlüğün artması
  5. Halsiz ve yorgun hissetmek
  6. Ense bölgesinde yumru oluşması

İnsülin Direncinin Sebebi Nedir?

Doktor ve uzmanlara göre insülin direnci sebebi aşırı kilo ve obezitedir. Normalden fazla kilolu kişilerde insülin direnci sıklıkla görülebilen tehlikeli bir hastalıktır. Özellikle bel ve karın bölgesinde biriken aşırı miktarda yağ insülin direncinin görülmesinin ana sebeplerinden biridir. Aşırı kilonun yanı sıra hareketsiz yaşam de insülin direncine sebep olmaktadır. Glikoz teloransına bağlı olarak D vitamini eksikliği de insülin direncinin artarak hastalığın yaşanmasına ve aşırı kilo alımına sebep olmaktadır. Bu sebepler dışında bazı hastalıklari hormon alımı, steroid kullanımı, bazı ilaçlar, yaşın ilerlemesi, uygku problemleri, uyku apnesi ve sigara kullanımı insülin direncini arttıran sebeplerden biridir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direncinin tedavisi öncelikle kişinin beslenme stilinin değiştirilmesiyle başlamaktadır. Kişinin diyetisyenle beraber düzenli bir beslenme programı hazırlaması ve kesinlikle harfi harfine uygulaması gerekmektedir. Düzenli aralıklarla yapılan fiziksel aktiviteler, düzenli beslenme ile verilen kilo kandaki insülin direnci miktarının düşmesini sağlayarak zamanla dengeye ulaşmasını sağlamaktadır. İnsülin direnci olan kişiler diyetisyen ve beslenme uzmanlarıyla hazırlanan programlara uyarak dengeli bir şekilde sağlıklarına kavuşabilirler. Bu süreç boyunca doktor tavsiyesi üzerine kullanılabilecek ilaçlar ise aşağıdaki gibidir:

  1. Glifor
  2. Metformin glucophage
  3. Matofin
  4. Diaformin

İnsülin Direnci Olan Kişiler Nasıl Beslenmelidir?

İnsülin direnci olan kişilerin beslenme şeklinde yapmaları gereken en büyük değişiklik abur cubur ağırlıklı yiyecekler tüketmemelidir. Abur cuburu beslenme hayatından tamamen çıkarmak, insülin direncinin daha hızlı dengelenmesini sağlamaktadır. Tatlı, börek, hamur işi gibi yiyecekler insülin direnci yüksek olan kişiler tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Kişi yükselen insülin direnci yüzünden karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklere daha çok talep göstermektedir. Ancak bu tarz karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerin tüketilmesi son derece tehlikeli bir şekilde kilo alımına ve sağlığın bozulmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple insülin direnci yüksek kişiler uzman diyetisyenlerle bir beslenme programı hazırlamalı ve programına harfiyen uymalıdır.


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir