Instagram Gece Modu Nasıl Açılır, Nasıl Yapılır? | Süper Fırsatlar

Instagram Gece Modu Nasıl Açılır, Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda yapılan güncelleme ile birlikte Instagram’da gece modu özelliği aktif hale getirilebiliyor. Böylece daha farklı bir görünüm isteyenler, gözlerini daha az yormak isteyenler ya da siyah tonlarını sevenler için Instagram’ın alışılmış beyaz arka fonunu değiştirmeniz mümkün. Android ve iOS kullanıcılarının rahatlıkla yapabileceği Instagram gece modu açma telefonunuzun güç tüketimini de olumlu anlamda etkileyecektir.

Instagram Gece Modu Nedir?

Instagram tarafından sunulan son özelliklerden olan ve güncelleme ile aktif hale getirilebilen gece modu en temel anlamıyla uygulamayı siyah ve tonlarının hakim olduğu bir görünüme sokuyor. Böylece beyaz fonun parlaklığından kurtulduğunuz gibi aynı zamanda daha az aydınlatma sağlıyorsunuz. Özellikle geceleri aydınlatma olmadığı zamanlarda ekrandan beyaz ışığın yayılmasını önlüyor. Bunun yanında gözü de daha az yorduğu için daha uzun süreler Instagram’da vakit geçirebilirsiniz. Güç tüketimi üzerinde de etkili olduğu için özellikle Instagram’da çok zaman geçiren kullanıcılarının pil tüketimlerinin daha az olmasına neden oluyor. Kolay yöntemler ile ayarlayabileceğiniz Instagram gece modu pek çok kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

İnstagram takipçi hilesi nasıl yapılır? (ücretsiz ve kolay) Bilgilerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Instagram Gece Modu Nasıl Açılır?

Instagram gece modu açmak için iOS ve Android kullanıcılar için farklı uygulama yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle son güncelleme özelliklerinden olduğu için ilk olarak uygulamayı güncelleme adımlarımı takip etmelisiniz;

 • Android telefonlar için Google Play Store’a girin,
 • Ardından sol üst çizgide yer alan alana dokunun,
 • Uygulamalarım kısmına giriniz,
 • Buradan Instagram uygulamasını bulun ve yazıyorsa “beta sürümüne katıl” seçeneğine dokunun,
 • Daha sonra tekrar uygulamaların sekmesine dönün ve Instagram güncellemesini görebilirsiniz, artık Instagram’ı güncelleyebilirsiniz.
 • Güncelleme sonrasında ise telefonunuzdan Instagram uygulamasını açın,
 • Ana ayarlar menüsüne girin,
 • Arama kısmına “karanlık mod” yazınız,
 • Arama sonuçlarında çıkacak gece modunu aktif ediniz.

Bu adımları takip ettikten sonra uygulama artık gece modunda çalışmaya başlayacaktır.

IOS kullanıcıları ise şu adımları takip ederek gece modunu aktif hale getirebilir;

 • Ayarlar kısmına giriniz,
 • Ardından ekran ve parlaklık seçeneğine tıklayın,
 • Açılan ekrandan “koyu mod”u aktif hale getiriniz.

Bu işlem sonrasında IOS kullanıcıları için de Instagram gece modunda çalışacaktır.  Ancak IOS kullanıcılarının karanlık modu kullanması için IOS 13 kullanıyor olmaları gerekmektedir. Bunun altında olan sürümlerde karanlık mod geçerli değildir.

Gece Modu Nasıl Kapatılır?

Instagram gece modu kapatmak istediğiniz zaman açma ayarlarının aynısını yaparak gece modunu kapatabilirsiniz. Ancak gece modunun uyumlu olduğu sürümlerde bu modun kullanılması daha yararlı olacaktır. Göz sağlığı, pil ömrü ve etrafa yayılan ışığı engellediği için Android sürümünün uyumlu olması halinde gece modunun kullanılması tavsiye edilmektedir.

Sürümü Uygun Olmayan Modellerde Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Karanlık modu Instagram’da kullanmak için Android 10 ya da IOS 13 sürümüne sahip olunması gerekmektedir. Aynı şekilde düşük IOS versiyonuna sahip telefonlarda uygulama güncellenmemektedir. Bu bakımdan IOS telefonlarda 13 versiyonun altında karanlık modu aktif hale getirmek mümkün değildir. Her ne kadar iTunes üzerinden bağlantı kurularak, versiyon uyumlu olmayan IOS modellerinde Instagram’ı çalıştırmak mümkün olsa da bu uygulamalar sürüme en son uyumlu uygulamayı kullandıkları için karanlık mod yine kullanılmamaktadır.

Android sistemler için de sürüm 10 altı karanlık modu kullanmak olanaklı değildir. Ancak Android için yapılan bazı modlar, Instagram başta olmak üzere beyaz renge sahip olan çeşitli uygulamaların arka fonunu siyah yapabilmektedirler. Fakat Instagram gece modu açmak anlamına bu durum gelmediği için yan uygulamalar ile yapılan işlemlerde cihazın fazladan pil harcaması ve kasılma gibi sorunlar yaşandığı görülmektedir.


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir