Hobi Bahçesi Yapma Şartları Nelerdir? | Süper Fırsatlar

Hobi Bahçesi Yapma Şartları Nelerdir?

Hobi bahçeleri son yıllarda popüler olmuş, şehirden uzak küçük tarımsal arazilerdir. İnsanların şehirlerin gürültülü yaşamlarından uzaklaşma için tercih ettikleri hobi bahçeleri bazen sadece küçük bir arazi bazen ise içinde küçük bir evin bulunduğu arazilerdir. İnsanların organik meyve sebze bulmakta zorlandığı bu zamanlarda hobi bahçeleri imdada yetişmektedir. İnsanlar hobi bahçelerinde kendi, organik sebze ve meyvesini üretebilmektedir. Tarımsal üretime de katkısı olan hobi bahçeleri herkese hitap edebilir. İnsanların hem ucuz hem sağlıklı besinler üretebildiği hobi bahçelerinden edinmek çok kolaydır, fakat hobi bahçesi yapmanın bazı koşulları vardır.

Hobi Bahçesi Yapma Koşulları

Bilindiği gibi her tarım arazisi hobi bahçesine çevrilemez. Bu durum bazı yasalar tarafından engellenmektedir. Şu anda aktif olarak uygulanan yasa gereğince tarım arazileri hobi bahçesine çevrilemez. Hobi bahçesi yapılması için elinizdeki tarım arazisinin, arsaya çevrilerek imar izinleri alınması gerekmektedir. Bu gerekli izinler alındıktan sonra tarlanıza hobi bahçenizi yapabilirsiniz. İzinsiz yapıldığı taktirde altyapı, ulaşım ve güvenlik imkanlarından faydalanmanız çok zor olacaktır. Peki hobi bahçesi yapmak için diğer şartlar nelerdir? Hobi bahçesine sahip olmanız için gerekli şeyleri sıralardık:

 • Hobi bahçeleri yönetmelik gereği, kişilere özeldir,
 • Hobi bahçeleri kiralanamaz ve satılamaz,
 • Hobi bahçesi yapmak isteyen kişiden sabıka kaydı talep edilir,
 • Tarımı yapılması yasak olan bitkileri ekilemez,
 • Arazide bir tarım yapıtı bulunuyorsa, yıkılamaz ve tahrip edilemez.

Yukarıdaki şartlar uygun bir şekilde yerine getirildiği durumlarda kendi hobi bahçenizi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Hazine arazisi nasıl kiralanır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Hobi Bahçesine Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

İnsanların kendilerine ait, ulaşım imkanlarının kolay olduğu ve kendi tarımlarını yapabilecekleri araziye sahip olmaları, onlara büyük faydalar sağlamaktadır. Yapımı veya satın alması gayet kolay olan hobi bahçeleri, insanları şehrin kirliliğinden uzaklaştırıp yeni bir yaşam alanı sunmaktadır. Hobi bahçesine sahip olmanın faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Kendinizin ve ailenizin sebze ve meyve ihtiyacını karşılayabilirsiniz,
 • Hem organik besinler tüketip hem para vermemiş olursunuz,
 • Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp stres atabilirsiniz,
 • Kendinize ait bahçe tasarımları yapabilirsiniz,
 • Ucuz fiyatlara sahip olarak ilerisi için iyi bir yatırım yapabilirsiniz,
 • Çocuklarınız şehrin sıkıcılığından uzaklaşıp yeni oyun alanlarına sahip olurlar,
 • Misafirlerinizle veya akrabalarınızla birlikte iyi zamanlar geçirebilirsiniz.

Hobi Bahçesi Yaparken veya Satın Alırken Dikkat Edilmesi gereken Hususlar

Hobi bahçesi alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Bir mülk alındığı unutulmadan alınması gereken hobi bahçeleri değerli yaşam alanlarıdır. Peki hobi bahçesi alırken nelere dikkat edilmelidir. Hobi bahçesi alırken dikkat edilmesi gereken huşuları sıraladık:

 • Alım ve satım; Hobi bahçesini alırken tapu ve imar durumları dikkatlice incelenmelidir,
 • Ulaşım koşulları; Ev satın alırken dikkat ettiğimiz hususlardan biridir, fakat kendi evinize olan uzaklığına dikkat etmelisiniz,
 • Alt yapı imkanları; Satın alacağınız hobi bahçesinin alt yapı sisteminin iyi yapıldığına emin olun,
 • Güvenlik imkanları; Hobi bahçesini aldığınız konumun güvenilir olup olmadığına dikkat edin,
 • Hobi bahçesinin yasalara uygun olup olmadığını araştırın.

Tarım Arazisine Hobi Bahçesi Yapmak

Özellikle kırsal alanda yaşayanların karşılaştığı problemlerden biri olan tarım arazisine hobi bahçesi inşa etmek, can sıkıcı sonuçlar yaratabilmektedir. Tarım arazileri ülkemiz genelinde imara uygun olmayan araziler olarak geçmektedir. Kanunlara göre ülkemizde tarım arazisinin üstüne bina yapmak yasaktır. Tabi ki bazı aykırı durumlarda söz konusudur.5 dekar arazisi olan bir vatandaş bu arazinin üstüne 100 m2 ‘ye kadar konut inşaatı yapabilir. Fakat 5 dekardan küçük araziler için bu mümkün değildir, yani 5 dekardan küçük arazi üstüne hobi bahçesi bir yapı yapılamaz.


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir