Cuma, Haziran 14, 2024
AnasayfaGenelGelin Kuşağı Bağlarken Hangi Dua Okunur?

Gelin Kuşağı Bağlarken Hangi Dua Okunur?

Gelin kuşağı bağlanırken okunan dualarda ve yapılan etkinliklerde yörelere göre birtakım değişiklikler gözlenmektedir. Genellikle uygulanan etkinlik gelin kuşağının 3 kere ve besmele ile bağlanması üzerinedir. Bu etkinlikte gelin kuşağı 3 kez bağlanmakta ve ilk bağlama esnasında besmele çektikten sonra “Allah mesut etsin” denir. İkinci bağlamada besmele çekilmesinin ardından “Allah ayırmasın” denir ve bu şekilde bağlanır. Üçüncü bağlama ise son bağlamadır. Bu son bağlama esnasında besmele çekildikten sonra “Allah yuvanızı bozmasın” denir ve akabinde gelin kuşağı bağlanır. Bu etkinlik esnasında gelin kuşağı bağlarken okunan dua da bu şekildedir.

Başka Kuşak Bağlama Yöntemleri Var Mıdır?

Başka kuşak bağlama etkinlikleri de kuşak bağlama esnasında uygulanmaktadır. Örneğin bazı kültürlerde gelinin kuşağı bağlanmadan evvel damat kişisinden “kuşak parası” adı altında para istenmektedir. Bazı kültürlerde ise “kuşak parası” istenmesi durumu görülmemektedir. Damattan para istense de istenmese de gelin kuşağı gelinin beline yine 3 kez ve besmeleyle bağlanmaktadır. Bu kuşakların çözülmesi esnasında kuşağın tamamen çözülmesi ve en baştan bağlanması gerekmektedir. Kuşak son kez bağlandıktan sonra bir daha çözülmemektedir. Kuşak son kez bağlandıktan sonra gelinin etrafında 3 tur olacak şekilde dönülür. Bu gelinin etrafında dönülmesi esnasında kişiler ellerinde bıçak tutar. Bu yöntemde de gelin kuşağı bağlanırken okunan dua yine gelinin sonraki hayatına ve evliliğinin huzurlu geçmesine dair olmaktadır.

Evin huzuru için hangi dua okunmalıdır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Gelin Kuşağı Neden Üç Kez Bağlanır?

Gelin kuşağının 3 kez bağlanmasının altında yatan inanç evlenecek çiftin refahı üzerine kuruludur. Yani gelinin kuşağının 3 kez çözülüp bağlanması durumunda gelinin yeni evine uğur ve bereket ile gideceğine inanılır. Bazı yörelerde ise bu etkinliğine “kuşak çözme” adı da verilmektedir.

Gelin Kuşağı Bağlanırken Okunması Gereken Özel Bir Dua Var Mıdır?

Gelin kuşağının bağlanması esnasında okunması şart olan herhangi özel bir dua bulunmamaktadır. Kişilerin evliliğe, gelinin ve damadın huzurlu bir birliktelik geçirmelerine ve çiftin güzel günler geçirmesine dair dualar edilebilir. Yani gelin kuşağı bağlanırken okunacak dualar o evlilik durumuna uygun olan dualar olmalıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?