asd
Pazar, Temmuz 21, 2024
AnasayfaGenelFakirlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Fakirlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Vatandaşın iyi bir mali durumu olmadığını ve resmi ve özel kurum veya kuruluşlardan yardım aldığını kanıtlayan belgenin adı fakirlik belgesidir. Yoksulluk belgesi, mahalle veya köy muhtarı tarafından imzalanabilir.

Resmi bir gelir belirtilmediğinden, yoksulluk belgesinin gelir testinin yerini almayacağını hatırlamakta fayda var. Köylüler, yoksulluk belgelerinin doldurulması ve onaylanması için prosedürleri yerine getirir. Dileyenler belgeyi doldurup sorumlu kişiden onay alabilirler.

Fakirlik belgesi mali zorlukların olduğunu belirtir. Kamu kurumlarının talebi üzerine belgeler sunulabilir. Belgelerin yokluğunda zor şartlarda vatandaşlara eğitim, yakıt, gıda, sağlık bakımı, giyecek ve nakdi yardım sağlanabiliyor. Vatandaşlara yıllık 680 TL maaş ödenebiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıl dört kişilik bir aileye ilişkin açlık sınırının 2438  Türk Lirası olarak belirlendiğini duyurdu. Bu, bir ailenin ihtiyaç duyduğu yiyecek masrafları için gerekli miktardır. Yani bir ailenin bir ay hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu miktar anlamına gelir. Yani hesaba ulaşım, sağlık ve eğitim giderleri dahil değildir. Ancak ülkemizdeki çoğu aile bu masrafların çoğunu karşılayamıyor ve açlık sınırının altında yaşıyor.

Devlet bu durumdaki kişilere destek olmak için aylık sosyal yardım ve diğer imkanlar sağlıyor. Bu yardımlardan yararlanmak için yoksulluk / yoksulluk belgesi alınması gerekmektedir.

Kimler Fakirlik Belgesi Talep Edebilir?

Devletin vatandaşlara sağladığı olanaklar arasında fakirlik belgesi de vardır. Fakirlik belgesi bir vatandaşın maddi durumunun kötü olduğunu kanıtlayan bir belgedir fakat resmi bir belge değildir. Özellikle ekonomik olarak uygun olmayan vatandaşlar için fırsatlar ve koşullar belirlenir. Bu belgeyi doldurup muhtarınızdan onay alabilirsiniz. Fakirlik belgesini alabilecek kişiler aşağıdaki gibidir:

  • Mali durumunun çok kötü olduğu tespit edilen kişilere verilir,
  • Yetim olan çocuklar ve engelli bireylere verilir,
  • Sosyal güvenlik kaydı bulunmayan kişilere,
  • Düzenli geliri olmayan kişilere,
  • Üzerine kayıtlı mal olmayan kişilere,
  • Bir ailede bir kişiye verilir.

Yukarıdaki şartları sağlayan vatandaşlar bu belgeyi alarak, getirdiği avantajlardan faydalanabilir.

Kalfalık belgesi nasıl alınır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Fakirlik Belgesinin Faydaları Nelerdir?

Fakirlik belgesi alan kişiler bir çok maddi imkandan kolaylıkla faydalanabilmektedir. Son zamanlarda bir çok kolaylık getiren fakirlik belgesine başvurular artmıştır. Fakirlik belgesine sahip kişiler eğitim, gıda, sağlık ve daha birçok alandan ücretsiz faydalanabilmektedir. Fakirlik belgesinin yarar sağladığı alanlar aşağıdaki gibidir:

  • Vakıf ve derneklerden yardım alabilmek,
  • Parasızlık durumunda maddi destek,
  • Devlet kurumlarında resmi bir belge niteliği taşımaktadır,
  • Gıda, sağlık ve eğitim alanında yardımlar sağlamaktadır.

Fakirlik belgesi edinmeniz halinde yukarıdaki imkanlardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesini, mahalle veya köy muhtarlıkları ve e-devlet sistemlerinden alabilirsiniz. Başvuru sahibi, başvuru sürecinde başvuracak kişilere bir form gönderilecek ve sizden doldurmanızı isteyecektir. Ancak bu formu e-devlet sistemi üzerinden de alıp doldurabilirsiniz.

Bunun için e-Devlet sistemine giriş yapın ve hizmet bölümünden “Sosyal Güvenlik Kurumları” bölümüne girin. Sayfadaki “başvuru ve Formlar” bölümünde, başvuru formu bulunmaktadır. Belgeyi buradan yazdırabilir ve hemen doldurarak muhtara başvurabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?            

Fakirlik belgesinin geçerlilik süresi alıcının kriterlerine göre değişmektedir. Aileye verilen yoksulluk belgesinin geçerlilik süresi, belgede muhtarlığın yazdığı tarihtir. Her dosya amacına göre kullanılmalıdır. Gerekirse dosya yeniden alınmalıdır. Ancak öğrencilere verilen fakirlik belgesi yarıyıl sonunda geçerliliğini yitirecektir. Öğrencilerde fakirlik belgesi alır. Bu belge, öğrencilere burs sağlamak için kullanılır. Bununla birlikte, öğrenciler şehir dışında okuyorlarsa, sonra ikamet adreslerini almaları gerekir. Böylelikle şehirdeki yetkililerden fakirlik belgesi talep edebileceklerdir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?