asd
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
AnasayfaDinEvlilik İçin Hangi Dua Okunur?

Evlilik İçin Hangi Dua Okunur?

Hayırlı evlilik için okunacak dualar vardır. Bu duaları okuyup Allah’tan hayırlı kısmetler istemek en doğrusudur. Dualar inanılarak yapıldığında kabul olacağı Peygamber Efendimiz tarafından söylenmiştir. Dua etmenin en doğru yolu abdest almak ve kesinlikle Allah’tan şüphe etmemektir. En ufak bir şüphe duymadan kabul olacağına inanılarak edilen duaların Allah tarafından geri çevrilmeyeceği bilinir. Evlilik için okunan dua da Allah’tan şüphe duymadan okunacak dualardan biridir.

Hayırlı Kısmet İçin Okunacak Dua

Hayırlı evlilik için okunan dualar çok önemlidir Allah’tan bir kısmet isterken onun her zaman hayırlısını istemek gerekir. Dünya işlerinde de kısmet haricindeki diğer her şeyde olduğu gibi hayırlısı istenmelidir. Hayırlı kısmet için okunacak olan dua ise şu şekildedir:

“Rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ(imâmen).” Bu duanın Türkçe meali ise şöyledir:

“Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takvâ sahiplerine önder kıl!” rivayetlere göre bu duayı her gün 7 kez okuyanlar kalplerindeki gibi hayırlı bir kısmet bulabilirler. Ancak dua edilmeden önce duaya layık olmak gerekir. Her gün bu duayı okuyacak olan kişiler duadan önce abdest almalıdır.

Yatarken hangi dua okunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Taha Suresi

Evlilik için Taha Suresi de okunmalıdır. Rivayetlere göre Taha suresinin 12 ayeti ve ardından Kur’an’dan belirlenmiş olan salavat 51 defa okunur ise kişiler hayırlı bir kısmete kavuşabilecektir. Bu duayı ederken yine abdest almak ve duanın kabul olacağına inanmak çok önemlidir. Taha suresinin 12 ayeti ise aşağıdaki gibidir:

“Bismillahirrahmanirrahim. Taha. Ma enzelna aleykel kur’ane li teşka. İlla tezkiratel limey yahşa. Tenziylem mimmen halekal erda ves semavatil ula. Errahmanü alel arşisteva. Lehu ma fis semavati ve ma fil erdı ve ma beynehüma ve ma tahtes sera. Ve in techer bil kavli fe innehu ya’lemüs sirra ve ahfa, ü la ilahe illa hu lehül esmaül husna. Ve hel etake hadiysü musa. İz raa naran fe kale li ehlihimküsu innı anestü naral leallı atıküm minha bi kabesin ev ecidü alen nari hüda. Felemma etaha nudiye ya musa. İnnı ene rabbüke fahla’ na’leyk inneke bil vadil mukaddesi tuva.” Evlilik için okunan dua olarak Tana suresini 21 defa okumak gerekir.

51 Defa Okunacak Salavat

51 kere okunması gereken salavat, Kur’an’da mevcuttur rivayete göre Taha suresinin üstteki 12 ayeti okunduktan sonra 51 defa da bu belirlenmiş salavat okunmalıdır. Ardından kişi hayalindeki hayırlı kısmete ulaşabilir. Bu salavat şu şekildedir:

“Allahümme salli ala seyyidina muhammedin salaten tehullu biha ukdeti ve tüferricü biha kurbeti ve tekzi biha haceti ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.” Bu salavatın Türkçe meali ise şöyledir:

“Allah’ım! Efendimiz, Önderimiz Muhammed (s.a.v)’e salat ve selam eyle ki, sen müşkillerimi bu salat yüzünden çözer, sıkıntılarımı bu yüzden açar, düştüğüm bataklıktan beni bu sebeple kurtarır, yanılıp sürçtüğümde beni bu yüzden bağışlar ve ihtiyaçlarımı bu salat sebebiyle giderirsin.” Her gün Taha suresinin ardından 51 kere okunmalıdır.

Evlenmek için Dua Nasıl Yapılmalıdır?

Evlenmek için yapılan duanın şekli dua kadar önemlidir. Kişiler her hayırlı dua için abdest almalıdır ardından şüphe etmeden inanarak dua edilmelidir kişi evlenmek için okunan duayı abdest alır ve sakin bir ortama geçtikten sonra yapar ise duasının kabul olma ihtimali daha yüksek olacaktır. Buna göre dua etmeden önce kişi 7 defa besmele çekmelidir ardından aşağıdaki kısa dua 3 kere okunmalıdır:

“Rabbi evzı’nî en eşkure ni’metekelletî en’amte aleyye ve alâ vâlideyye ve en a’mele sâlihan terdâhu ve aslıh lî fî zurriyyetî, innî tubtu ileyke ve innî minel muslimîn.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?