Salı, Mayıs 21, 2024
AnasayfaGenelEv Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar 2021

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar 2021

2021 ev hanımlarına mikro kredi veren kuruluşlar sayesinde ev hanımları küçük giderlerini karşılamak için çeşitli kurumlardan kredi kullanabilirler. Mikro kredi veren kurumlar ev hanımlarını da desteklemek ve istihdam yaratılması amacıyla krediyi sunmaktadırlar.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Nedir?

Ev hanımlarının iş yaşamına kazandırmaları ve istihdama katkı sunmaları için bazı kuruluşlar tarafından mikro kredi verilmektedir. Mikro kredi tanımı itibariyle daha düşük oranlarda verilen kredi türüne denilmektedir. Mikro kredi tutarları 1000 TL ve 2000 TL arasında değişmektedir. Mikro krediden yararlanmak için ise alma şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Ev hanımlarının iş fikirlerini yaşama geçirmek için kullanacakları mikro krediler vakıflar ve çeşitli bankalar tarafından verilmektedir. Temel olarak aynı mahallede ikamet etmekte olan 5 kadın aynı iş fikrine sahip olsalar dahi 5 kadının aynı mahallede oturması gerekmektedir. Aynı zamanda kredi almak için aranan 5 kadın şartının da suiistimal edilmesinin önlenmesi için kadınların akraba olmaması gerekmektedir. Buna göre her bir kadın için 1000 – 2000 TL mikro kredi sağlanmaktadır.

Köye ev yapmak için kredi ve devlet desteği bilgilerine de bakabilirsiniz.

Mikro Kredi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Mikro kredi başvuruları için öncelikle başvuru yapacak kişilerin eğitim almaları, yoksulluk şartını yerine getirmeleri ve geçimlerini sağlayacak iş fikrine sahip olmaları gerekmektedir. Yaş şartı ise aranmamaktadır. Bu şartların yerine getirilmesi halinde kadınlar İsrafı Önleme Vakıfları, TGMP ve KADEV’e başvuru yapabilirler. Tüm kuruluşların şartları belirlenen kriterler üzerinden aynılık taşımaktadır. Kuruluşlara kredi başvuru yapacak olan kadınların gerekli belgeler ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Mikro Kredi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mikro kredi için gerekli belgeler söz konusu kuruluşlara başvuru esnasında ibraz edilmesi gereken belgelerdir. Mikro kredi temel olarak vakıflar ile sağlandığı için herhangi bir kefil, teminat ya da senet gerektirmeden sağlanmaktadır. Mikro krediden yararlanmak için gerekli olan şartların sağlanması sonrasında aşağıdaki belgeler ile başvuru yapabilirsiniz. Buna göre kuruluşlara ibraz edilmesi gereken belgeler;

  • Aileye ait mal beyanı,
  • İkamet durumunu gösteren belge,
  • Sabıka kaydı,
  • Kira sözleşmesi,
  • Yoksulluk belgesi,
  • Krediye başvuru yapan tarafından doldurulmuş olan başvuru formu ile başvuru yapılacaktır.

Bu belgelerin doğru ve eksiksiz olarak tamamlanmasından sonra mikro kredisi başvurusu yapılabilecektir.

Mikro Kredi Hangi İşlere Veriliyor?

Mikro kredinin verilmesi için belirlenen iş tanımlarına yönelik iş fikrine sahip olunması gerekmektedir. Bu kapsamda, tuhafiye, kanatlı hayvan yetiştiriciliği, kuaför, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, hazır giyim ürünleri, terzi, el boyaması ürünler, organik manav, halı dokuma, oyma süs ev eşyaları gibi alanlarda gerçekleştirilecek iş fikirlerine yönelik kredi sunulmaktadır. Bu alanlar için iş fikri planı hazırlanmalı ve başvuru esnasında kuruluşlara ibraz edilmelidir.

Mikro Kredi Veren Bankalar Neler?

Mikro kredi veren kuruluşlar yanı sıra mikro kredi veren bankalar üzerinde de kredi çekmek mümkün olmaktadır. Ziraat Bankası mikro kredi çekmek için başvuru yapan kadınların 18 ile 58 yaş aralığında olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda olumsuz kredi notu bulunmaması ve vadesi geçmiş borcu olmayan kimselere yönelik verilmektedir. Kredinin azami miktarı ise temel hesap oranının 100 katı olarak belirlenmektedir. Buna göre banka tarafından belirlenen faiz oranları 12 ay vade oranında yıllık yüzde 22, 24 aya kadar olan vade sürelerinde ise yıllık yüzde 24 oranındadır. Mikro krediyi halihazırda sadece Ziraat Bankası sunmaktadır. Bankaya kredi başvurusu yapmak için şubeye gitmek gerekmektedir. Şubeye gidildiği esnada kimlik belgesi ve 12 aylık gelirleri hakkında bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Şartların uygun olması halinde bankadan mikro kredi kullanımı mümkün olacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?