Cumartesi, Ağustos 6, 2022
Anasayfaİş ve KariyerEngelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor? 2021 Şartları Neler?

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor? 2021 Şartları Neler?

Engelli memur alımının yapılması ve şartları hakkında bilgiler aktarılırken, E-KPSS sınavı ile engelli memur alımı yapılacağı ve engelli sağlık raporuna sahip olma şartı arandığı ifade edilir. Engelli memur alımı iki farklı yöntem üzerinden gerçekleşmektedir. İlk yöntemde kura sistemi üzerinden ikinci yöntemde ise E-KPSS puanları üzerinden engelli memur atamaları yapılır. Bu kapsamda ilkokul, ortaokul mezunu engelliler kura sistemi üzerinden, lise, önlisans ve lisans mezunu engelliler E-KPSS puanları üzerinden memur kadrolarına alınırlar. Şartlar kapsamında 18 yaşını doldurmuş engelliler ve meslek okulunu bitirmiş olma şartı ile 15 yaşında olan engelliler sınava başvuru gerçekleştirip, memur olma şansı elde ederler.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir?

Engelli kamu personeli seçme sınavı, engelli vatandaşların yanlarında bir refekatçi temini ile girebildikleri ve memur kadrolarına atanmak için gerekli soruları cevapladıkları sınavdır. Bu sınava sadece engelli vatandaşlar katılım gerçekleştirebilir. Sınava katılım için engelli sağlık raporuna sahip olunması gerekir.

18 yaşını doldurmuş olan lisans, ön lisans ve lise mezunu engelliler E-KPSS’ye katılım gerçekleştirerek, aldıkları puan değerlerine göre farklı memurluk kadroları arasından seçim gerçekleştirebilirler. Memurluk kadrolarıma ilişkin açıklanmış puan değerlerini tutturan adaylar, atama koşullarından yararlanırlar.

Engelli Memur Alım Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

Engelli memur alım imtihanına başvuru için izlenecek adımlar:

 • Adaylar internet üzerinden https://ais.osym.gov.tr/ adresine giriş sağlarlar.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘’ sistem giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Açılan tablo üzerine ÖSYM aday şifresi ve TC kimlik numarası girilip, ‘’giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni sayfanın sol üst köşesinde bulunana ‘’başvurular’’ sekmesi seçilir.
 • Bu işlem ile güncel olan tüm başvurulara ilişkin başlıklar ekran üzerinde sıralanır.
 • Liste içerisinde yer alan ‘’E-KPSS başvuru’’ sekmesi seçilir.
 • Açılan yeni tablo üzerine kimlik bilgileri ve talep edilen diğer detaylar girilip,’’ başvuruyu kaydet’’ kutucuğuna tıklanır.

Bu adımlar sonunda engelli vatandaşlar başvuru merkezlerine gitmeye gerek duymadan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı için başvurularını tamamlarlar. Sistem içerisinde yer alan profil sayfası içinden ‘’ sınav giriş belgesi indir’’ sekmesi seçilerek, giriş belgesi rahatlıkla teslim alınır. Bu belgede tarih, saat bilgileri açıkça ifade edilir.

Engelli Memur Alımı İçin ÖSYM Aday Şifresi Edinmek

Engelli memur alımı için ÖSYM aday şifresi almak, ÖSYM başvuru merkezlerinden bir defaya mahsus olarak yapılan bir işlemdir. Daha önce E-KPSS sınavına girmemiş olan ve ÖSYM sistemine ilk kez kayıt olacak adaylar ÖSYM aday şifresi edinmelidir. Önceden sınava giriş sağlayanlar ikinci başvurularında eski aday şifreleri üzerinden sisteme giriş yapabilirler.

ÖSYM aday şifresi almak için engelli vatandaşın vasisi, gerekli vasilik evrakları ile veya engelli vatandaş yanında bir refakatçi ile en yakın konumdaki ÖSYM başvuru merkezine ziyaret gerçekleştirir. Bu kapsamda büro görevlilerine, nüfus cüzdanı, büroda doldurulan başvuru dilekçe formu ve 6 adet vesikalık fotoğraf iletilmelidir. İşlem ardından görevli ÖSYM sistemine engelli adına bir profil açıp, ilgili şifre belirlemesini gerçekleştirir. Şifre vatandaşın cep telefonuna SMS şeklinde gönderilir. Bu şifre ile bir üst başlıkta yer alan başvur adımları rahatlıkla uygulanır.

Engelli Memur Alımı Sınav Soruları Neler?

Engelli memur alım imtihanı soruları hakkında bilgiler:

 • EKPSS kapsamında genel kültür,
 • Matematik,
 • Türkçe,
 • Tarih,
 • Coğrafya gibi temel dallara ait sorular adaylara yöneltilir.

Engelli memur alımına yönelik KPSS sınavında, tüm adaylar için uygun farklı soru kitapçıkları ve uygulama yöntemleri hazırlanmaktadır. Sınavlar görme ve işitme engelli adaylar için farklı sistemler üzerinden gerçekleştirilir.

Engelli Memur Alımı Sınavı Taban Puanı Nedir?

Engelli memur alım imtihanı taban puanı, 60 olarak belirlenmiştir. 2020 senesinde yapılan engelli memur atama işlemlerinde en düşük 60 puan üzerinden kadrolara çalışan yerleştirilmiştir.

EKPSS sınavı ardından memur kadrolarına giriş sağlayabilmek amacı ile 60 taban puanında ve üzerinde başarı sonucu almak gerekir. 70 ve üzeri puan değerini yakalayan engelli adayların memur kadrolarına girme olasılıkları yükselir.

Engelli Memur Kadrolarına Atama Puanları Nasıl Sorgulanır?

Engelli memur kadrolarına atama puanlarını öğrenmek için izlenecek adımlar şöyledir:

 • İnternet üzerinden https://ais.osym.gov.tr/ adresine giriş sağlanmalıdır.
 • Ana sayfanın sağ üst bölümden ‘’sisteme giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni pencerede açılan boşluklar üzerine ÖSYM aday şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, ‘’giriş’’ başlığına tıklanır.
 • Yeni ekranın sağ üst bölümünde yer alan ‘’ işlemler’’ sekmesine ardından görüntülenen ‘’duyurular’’ başlığına tıklanır.
 • Bu kapsamda ÖSYM tarafından açıklanan tüm duyurular liste halinde ekran gelir.
 • Liste içerisinden ‘’EKPSS memur kadroları klavuzu’’ başlıklı sekmeye tıklanır.
 • Hemen ardından ekrana pdf formatında gelen klavuz içinde engelli memur alımı yapacak olan kurumlar ve atamaya ilişkin yayınladıkları taban puanları görüntülenir.

Bu adımlar kapsamında tercih edilen kurumlara ve bu kurumlarda yer alan memurluk kadrolarına en az kaç puan üzerinden başvur yapılabileceği açıkça öğrenilir. Kadrolara ilişkin yayınlanan taban puanlarının altın EKPSS puanı alan adaylar, kura sisteminden yararlanmamış olmaları halinde bu kadrolar için tercih gerçekleştiremezler.

2021’de Kaç Kişi Engelli Memur Alımından Yararlanacak?

2021’de engelli memur alım sayısı, 3 bin olarak belirlenmiştir. 2021 içinde yapılacak olan engelli memur atamalarından toplamda 3 bin kişi kadrolarda istihdam edecek. Bu kadrolara EKPSS’ye katılan ve geçerli not alan, ilköğretim mezunu olup kura sistemine dahil olan engelli vatandaşlar yerleştirilir.

3 bin kişilik atama kadrosundan yararlanacak olan engelliler, %40 ve üzeri engellik oranına sahip olmalıdırlar. Bu kapsamda edinecekleri sağlık kurulu raporu üzerinde % 40 engellilik oranına ek olarak, çalışabilir durumda olduklarını belirten ifade yer almalıdır.

2021 Engelli Memur Alım Tarihi Açıklandı Mı?

2021 engelli memur atama tarihi açıklaması henüz gerçekleşmemiştir. Bakan Selçuk, 2021 senesi içinde 3 bin engelli vatandaşın memurluk kadrolarına atanacaklarını ifade ederek, tarih hakkında kesin bir belirleme yapılmadığına değinmiştir.

Açılan kadrolara yerleşmek isteyen adaylar 2021 içerisinde yapılacak olan ve tarihi henüz açıklanmayan EKPSS sınavına katılım ardından, ÖSYM resmi adresi üzerinden tercihlerini gerçekleştirebilecekler. Diğer yandan 4 yıl öncesine kadar EKPSS sınavına girmiş olan adaylar eski puanları üzerinden sınava tekrar girmek zorunda kalmadan engelli memur alımı için tercih yapabilecekler. EKPSS sınavları geçerliliklerini 4 yıl süresince korumaktadır.

EKPSS Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

EKPSS sınav sonuçlarını sorgulamak için izlenen adımlar şöyledir:

 • İnternet üzerinden https://ais.osym.gov.tr/ adresine giriş sağlanır.
 • Açılan ana sayfadan ‘’ sisteme giriş’’ sekmesine tıklanır.
 • Ekrana gelen tablo üzerine ÖSYM aday şifresi ve TC kimlik numarası girilip ‘’ giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni ekranın sol üst köşesinde yer alan ‘’işlemler’’ sekmesinden ‘’sonuçlar’’ başlığına tıklanır.
 • Bu adım ardından ÖSYM tarafından yapılan farklı sınavlara ait duyuru listesi ekrana yansır.
 • Liste içinden ‘’ EKPSS sınav sonuçları’’ başlığına tıklanır.
 • Bu adım ardından TC kimlik numarasını otomatik şekilde algılayan sistem adaya ait sınav sonuç belgesini ekrana getirir.

Bu belge üzerinden alınana puan açık şekilde görüntülenir. Sınav belgesi üzerinde yazan puan 4 yıl süresince geçerliliğini korur.

Şartsız Engelli Memur Alımı Var Mı?

Koşulsuz engelli memur alımı uygulaması hayata geçirilmiştir. Bu yöntem kapsamında ortaokul ve ilkokul mezunu engelliler, özel eğitim iş öğretim merkezi veya okulu mezunu olan engelliler, E-KPSS’ye girmeden memur olurlar. Atamalar kura sistemi üzerinden gerçekleşir. Sadece engelli sağlık raporuna sahip olma şartının arandığı bu sistemde, kuraya katılım için online veya bireysel başvuru yapılması gerekir.

Ayrıca astsubay nasıl olunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Kura İle Engelli Memur Alımına Nasıl Başvuru Yapılır?

Kurayla engelli memur alımına müracaat için izlenen adımlar:

 • İnternet üzerinden https://ais.osym.gov.tr/ adresine giriş gerçekleştirilir.
 • Ana sayfa alanından ‘’sisteme giriş’’ sekmesine tıklanır.
 • Ekrana gelen giriş tablosu üzerine TC kimlik numarası ve aday şifresi yazılıp ‘’giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yönlendirilen ekranın sol köşesindeki ‘’İşlemler’’ sekmesinden ‘’başvuru’’ seçeneğine tıklanır.
 • Bu adım ardından ÖSYM’nin açık konumda tuttuğu tüm başvurular liste halinde ekrana yansır.
 • Liste içerisinden ‘’EKPSS kura başvurusu’’ başlığına tıklanır.
 • Yeni pencerede açılan tabloya gerekli kimlik, adres bilgileri girilip, ‘’başvuruyu tamamla’’ kutucuğuna tıklanır.

Bu adımların sonunda başvuru başarı ile gerçekleştirilir. EKPSS kura sistemine ilişkin aday formu profil sekmesinden açık şekilde görüntülenir. Bu kura başvurunsun geçerlilik süresi 4 yıldır. Başvuru bir kez yapan adaylar 4 sene süresince şartsız memurluk alımlarına katılabilirler.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Engelli sağlık kurulu raporu edinmek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Bu raporu almak için engelli kişi ve refakatçisi Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen ta teşekküllü devlet hastanesine ziyaret gerçekleştirir.
 • Bu kapsamda hastane danışma bölümünden, nüfus cüzdanı iletilip, engelli sağlık kurulu raporu alınmak istendiği aktarılır.
 • Talep üzerine muayene kaydı gerçekleşir.
 • Engelli birey, gerekli muayene ve tetkik aşamalarından geçirilir.
 • İşlem sonunda doktor kurulu tarafından hazırlanan ve engellilik oranını ifade eden belge vatandaşa teslim edilir.

Engelli sağlık kurulu raporuna sahip olmayan bireyleri EKPSS ile engelli memur alımı işlemlerinden ve şartsız-kura ile engelli memur alımından yararlanamazlar. Bu raporun edinilmesi ardından tüm başvuru işlemleri gerçekleştirilmelidir. Rapor üzerinde en az % 40 engellilik oranının ifade edilmiş olması gerekir.

Engelli Memur Alımı Kura Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Engelli memur alımı kura sonucu sorgulamak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden https://ais.osym.gov.tr/ adresine giriş yapılmalıdır.
 • Adres ana sayfasının sağ üst köşesindeki ‘’işlemler’’ sekmesine tıklanır.
 • Bu alanda listelenen ek sekmeler içinden ‘’sonuçlar’’ bölümü seçilir.
 • İşlem ile ekranda ÖSYM tarafından güncel olarak açıklanan sınav ve kuralara ilişkin başlıklar görüntülenir.
 • Bu liste üzerinden ‘’EKPSS kura sonuçları’’ başlığına tıklanır.
 • İşlem adımı ile ekrana otomatik olarak kura sonuçlarının yer aldığı liste gelir.
 • Kura sonucu memurluk kadrolarına ataması yapılacak adayların isimleri bu evrak üzerinde açıkça ifade edilir.

Engelli memur alımı kura sonuçlarına ilişkin bilgiler ilkokul ve ortaokul mezunu engelli vatandaşları ilgilenmektedir. Lisans, önlisan ve lise mezunları EKPSS sınav sonuçları sekmesinden atamalarına ilişkin puan değerlerini öğrenirler.

Engelli Memur Alım Kadroları Neler?

Engelli memur alınan kadrolar şu şekilde sıralanırlar:

 • Hizmetli memur,
 • Veri hazırlama işletmeni,
 • Kontrol işletmeni,
 • Mühendis,
 • Öğretmen
 • Müezzin kayyum,

Bu gibi kadrolarda istihdam edilmek üzere engelli memur alımı gerçekleştirilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN POPÜLER

SON YORUMLAR