asd
Pazar, Temmuz 21, 2024
AnasayfaEkonomiEmekli PTT Kredisi Hesaplama 2021

Emekli PTT Kredisi Hesaplama 2021

Emekli PTT kredisi hesaplama şekli faiz oranları ve sunulan finansman tutarları üzerinden belirlenmektedir. Emekli PTT kredisi hesaplama yapmak isteyenlerin öncelikli olarak hangi tutarlardan kredi alacaklarını belirlemeleri gerekmektedir.

Emekli kredisi hesaplarken aynı zamanda faiz oranlarının da güncel olarak belirlenmesi gerekmektedir. Geçmiş dönem faiz oranları mevcut kredi ödemelerini belirlemeyecek olup yapılan başvuru sürecindeki oranlar üzerinden hesaplama yapılması gerekmektedir.

Emekli kredisi hesaplama yapılabilmesi için aynı zamanda PTT üzerinden yapılan kredi başvurularının da onaylanması gerekmektedir. Onaylanmayan başvurular için herhangi bir ödeme planlaması yapılmamaktadır.

PTT Üzerinden Kredi Alabilecek Kişiler Kimlerdir?

Emekli kredisi alabilecek kişiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Emeklilik günü dolmasına rağmen borçlanmaları nedeniyle emekli olamayan kişiler
 • Emekli maaşını PTT Bank üzerinden alacağını taahhüt eden kişiler
 • Emekli maaşı için alacağı kredi oranlarının ödemelerini yapabilecek kişiler

Bu şartların dışında herhangi bir kriter bulunmamakta olup herkesin kredi başvuru yapma olanağı bulunmaktadır. Yapılan başvuruların sonrasında geri ödeme planlamaları oluşturulmakta ve bu sayede ödemelere ilişkin problem oluşmamaktadır.

Ödeme yapacak kişilerin alacağı kredi finansmanına bağlı olarak hayat sigortası yaptırma şartı da bulunmaktadır. Bu şartın sağlanması halinde başvuruların kısa süre içerisinde onaylanarak finansman sağlanabilmektedir.

Ayrıca devlet destekli arıcılık projeleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

PTT Kredisi Şartları Nelerdir?

PTT kredisi şartları genel bankacılık kriterleri doğrultusunda belirlenmektedir. Tüm bankalar üzerinden emekli kredisi alırken şu şartların sağlanması gerekmektedir:

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Başvuru yapacak kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması
 • Başvuru yapan kişinin başvuru esnasında 84 yaşını doldurmamış olması
 • Başvuru ödemelerine ilişkin kredi notunun yeterli olması
 • Ödenmemiş kredi kartı borcu ya da kredi borcunun olmaması
 • Emekli maaşının aylık olarak ödenecek kredileri karşılayabilecek olması

Kredi notu hesaplaması yapılırken 1-699 aralığındaki puana sahip olan kişiler en riskli gruplar arasında yer almaları nedeniyle kredi almaları mümkün olmamaktadır. Emekli PTT kredisi hesaplama yapılırken 700 ve üzerinde puan alanların kredi almak için herhangi bir risk durumu bulunmamaktadır.

Kredi puanı üzerinden uygulanacak faiz oranları da belirlenmektedir. Kredi puanı ne kadar yüksek olursa faiz oranları da o kadar düşük uygulanacaktır. Fakat genel olarak uygulanan faiz oranlarında belirlenen minimum tutarın altına da düşülmemektedir.

PTT Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

PTT kredisi başvuru evrakları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuru yapacak olan kişinin kimlik aslını yanında bulundurmak şartıyla kimlik fotokopisi
 • Başvuru sahibinin emeklilik durumunu beyan eden belge

Bu evraklar ile yapılan başvurular incelenmekte olup geçerlilik durumu için herhangi bir evrak talebinde bulunulmamaktadır. Başvuruların hızlı bir biçimde yapılabilmesi için evrakların kişilerin yanında bulundurmaları gerekmektedir.

PTT Emekli Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

PTT emeklisi kredi faiz oranları finansman tutarına göre değişiklik göstermekte olup %1,79 ile %1,99 arasında belirlenmektedir. Geri ödemelerde vade oranları artış gösterdikçe faiz oranları da yüksek olarak uygulanmaktadır.

Emekli kredisi için verilen vade seçenekleri 3 ay ile 36 ay arasında değişiklik göstermektedir. Maksimum 80.000 TL tutarına kadar sunulan finansmanlar üzerinden başvuru sahibinin ödeme durumuna farklı vadeler ile ödenebilmektedir.

Bu şartlar dahilinde kredi başvurusu yapmak isteyen kişilerin PTT şubelerine giderek doğrudan başvuru yapmaları gerekmektedir. Evrakların da başvuru esnasında bulundurulması halinde aynı gün içerisinde de kredi onay verilmesi mümkün olmaktadır.

Emekli PTT kredisi hesaplama için de başvuru esnasında şube yetkilileri ile görüşülerek geri ödeme planı alternatiflerinin ne şekilde olabileceğine dair bilgi alınması mümkün olmakta, kefil ya da ipotek gibi bir şart aranmadan kredi finansmanları sağlanabilmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?