Dünya Tarihinde Yaşanmış En Korkunç 25 Depremleri | Süper Fırsatlar

Dünya Tarihinde Yaşanmış En Korkunç 25 Depremleri

Deprem doğal afeti ile ilgili kayıt tutulmaya ilk kez 1881’de Japonlar tarafından başlanılmıştır. Teknolojik gelişmeler ışığında, bilimin de ilerlemesiyle birçok ülke sismometre kullanımına önem vermiş, ardından gelişmiş sismik istasyonlar kurulmuştur. 2000’li yıllardan sonra ise dünya genelinde depremler anlık olarak tespit edilebilir hale gelmiştir. Dijital ortamda kayıt altına alınmış depremlerden yola çıkarak bu içeriğimizde tarihte yaşanan en büyük 25 depremi sizler için bir araya getirdik. 

Tarihin En Büyük Depremleri;

1. Büyük Şili Depremi – Şili (1960)

Büyük Şili Depremi, 22 Mayıs 1960 tarihinde 9.5 büyüklüğüyle tüm zamanların ölçülmüş en büyük depremidir. Depremin merkez üssü başkent Santiago de Chile’nin yaklaşık 700 km güneyindeki Valdivia şehridir. Deprem Büyük Okyanus’da yayılan tsunamiye sebebiyet verir. 10.000 Kilometre mesafedeki Hilo, Hawaii ve Güney Afrika‘nın sahil bölgelerini tahrip eder. Deprem kurbanlarının sayısı 5.000 kişi tahmin edilir. 


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir