Dua Hangi Saatlerde Kabul Olur? | Süper Fırsatlar

Dua Hangi Saatlerde Kabul Olur?

Duanın kabul olduğu saatlerde dua etmek çok önemlidir. İnsanlar usul ve adabına uygun olarak dua ettikleri zaman duaları kabul olacaktır ve bunun yararını dünyada ve ahirette göreceklerdir. Allah için dua etmek önemlidir. Duanın kabul olduğu saatler daha çok seher vakti olarak kabul edilmektedir. Ancak namaz vakitlerinde veya aralarında da dua edildiği takdirde de kabul olabilme ihtimali yükselir. Peygamber efendimiz dua etmenin önemini birçok hadis-i şerifinde vurgulamıştır. Darda ve sıkıntıda kalındığında insanın içini ferahlatacak dualar edilebildiği gibi istek ve dilekler için de dua edilebilir. Bu istek ve dilekler için özel olarak dua etme saatleri bulunur ve bu saatlerde edilirse dilekler kabul olabilir.

Allah Katında Duanın Önemi

 Edilen duaların Allah katında önemi çok büyüktür. Yüce Allah, ayetlerde dua edenin duasını kabul edeceğini bildirmektedir:

“Kullarım, sana benden sorarlarsa (onlara söyle): Ben (onlara) yakınım. Dua eden, bana dua ettiği zaman onun duasına karşılık veririm. O hâlde onlar da bana karşılık versinler (benim çağrıma uysunlar), bana inansınlar ki, doğru yolu bulmuş olalar.” (Bakara, 2/186)

“Yahut dua ettiği zaman darda kalmışa kim yetişiyor da kötülüğü (onun üzerinden) kaldırıyor ve sizi (eskilerin yerine) yeryüzünün sahipleri yapıyor? Allah ile beraber başka bir ilah mı var? Ne de az düşünüyorsunuz?” (Neml, 27/62)

Peygamber efendimiz de;

“Allah, hayâ sahibidir, çok kerimdir. Bir insan iki elini kaldırıp kendisine dua ettiği zaman, o kalkan iki eli boş çevirmekten hayâ eder” anlamındaki hadisi ile Allah’ın duaları kabul edeceğini beyan etmiştir. Aynı şekilde yukarıda verilen iki ayette de insanların inanarak dua ettiklerinde dualarının kabul olacağını ve Allah’ın dua etmelerini istediği belirtilmiştir.

Diş ağrısına hangi dua okunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Duaların Kabul Olması

Duası kabul olanlara örnek aşağıdaki gibi verilebilir:

  • Hz. Meryem’in babası İmrân’ın duası, kızı Meryem için; “Onu (Meryem’i) ve soyunu kovulmuş şeytanın şerrinden sana ısmarlıyorum / Senin korumanı diliyorum” (Âl-i İmrân, 3/36) diye dua etmiştir. Yüce Allah, İmrân’ın duasını kabul ettiğini şöyle bildirmektedir: “Rabbi onu güzel bir şekilde kabul buyurdu; onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi ve Zekeriyyâ da onun bakımını üstlendi.” (Âl-i İmrân, 3/37)
  • Hz. Eyyûb Peygamberin Duası Eyyûb’ün, hastalığının iyileşmesi ve sıkıntısının giderilmesi için Allah’a şöyle dua ettiği bildirilmektedir: “(Ey Peygamberim!) Eyyûb’ü de hatırla. Hani o Rabbine,‘Şüphesiz ki ben derde uğradım, sen merhametlilerin en merhametlisisin’ diye yalvarmıştı.” (Enbiya, 21/83) “Kulumuz Eyyûb’u da an: (O) Rabbine ‘Şeytan, bana bir yorgunluk ve azap dokundurdu’ diye seslenmiş, dua etmişti.” (Sâd, 38/41) Yüce Allah Eyyûb’ün duası üzerine hastalığını iyileştirmiştir.

Belirli Zamanlarda Yapılan Dualar

Duaların belirli zamanlarda yapılması bazen daha iyi olabilmektedir. Dualar her zaman yapılabilir ancak belirli zamanlarda yapıldığında daha hayırlıdır ve kabul olma ihtimali daha yüksektir. Duaların kabul olma vakitleri şu şekildedir.

  • Üç Aylarda yapılan dualar;
  • İftar vaktinde yapılan dualar;
  • Cuma günü ve gecelerinde yapılan dualar;
  • Arife günü yapılan dualar;
  • Gece vakti yapılan dualar;
  • Ezan vaktinde yapılan dualar;
  • Namazda iken yapılan dualar;
  • Yağmur yağarken yapılan dualar daha hayırlıdır.

Belirli Mekânlarda Yapılan Dualar

Mekânlara göre dua edilmesi çok doğru değildir. Elbette ki camilerde ve türbelerde edilen duaların kabul olma olasılığının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ancak kişi ne zaman ve nerede isterse dua etmekte özgürdür. Duanın kabul olduğu saatler her ne kadar önemli olsa da insanın içine hissettiği ve dua etmek istediği her an dua etmesi önerilir.


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir