asd
Perşembe, Temmuz 25, 2024
AnasayfaDinDiş Ağrısına Hangi Dua Okunur?

Diş Ağrısına Hangi Dua Okunur?

Diş ağrısının geçmesi için okunan dualar mevcuttur. Peygamber efendimizin ve din adamlarının diş ağrılarının geçmesi içi okudukları dualar bu konuda etkili olmuştur. Diş ağrısı, insanların korkulu rüyasıdır, denebilir. Geceleri uyku kaçırıp gündüzleri halsizlik yapan bu ağrıların doktora gidilse bile bazı durumlarda geçmediği görülür. Diş ağrısı duası bu gibi durumlarda okunabilmektedir ve Peygamber efendimizin de bunun için okuduğu dualar olduğu görülür.

Peygamber Efendimizin Diş Ağrısı İçin Okuduğu Dua

Peygamber efendimizin diş ağrılarının geçmesi için okuduğu duanın şifa getirdiği bilinmektedir. Diş ağrısından bir türlü kurtulamayan insanların okuması gereken bu duayı, Peygamber efendimiz de bizzat kendisi de okumuştur. Doktora gidilse bile bu dua ile daha çok şifa bulunacağına inanılan dua şu şekildedir:

“Eûzü bi-izzеtillahi vе kudrеtihi min şеrri mâ еcidu vе uhâziru.” Peygamber efendimiz duaya başlamadan önce bunu ardından da “Min şerri ma ecidü min vecei haza.” Duasını okur. Dua, bu şekilde okunduğunda daha etkili olduğuna inanılmaktadır ve anlamı da şudur: “Yaradanın adı ile çektiğim acılardan Allah’ın kudretine sığınırım.” Bu duayı okumak şifa bulmak açısından son derece önemlidir. Doktora gidilmiş dahi olsa, kişiler bu duayı şifa bulmak için okumalı ve acılarından Alla’a sığınmalıdır.

Baş ağrısı için hangi dua okunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Hocaların Diş Ağrısı İçin Önerdiği Dua

Din âlimlerinin önerdiği diş ağrısı için dua şu şekildedir: “Elif lam mim sad. Kaf ha ya ayın sad Ha mim ayın sin kaafLa ilahe illa hüve rabbül arşil azimi. Üskün eyhüvel vec’u billezi in yeşe yüskiniirriyhafeyazlelene revakide ala zahirihi ve lehü ma sekene filleyli vennehari vehüveassemiy’ ul aliymü.”

Rivayetlere göre bu dua okunurken kişiler sağ ellerinin işaret parmağını ağrıyan dişlerine koymalıdırlar. Bu şekilde bu dua yedi kez okunduğunda diş ağrısı geçer ve kişi şifa bulur. Bu dua da din adamları tarafından doktora gidilse bile okunması tavsiye edilir. Yani kişi çektiği sıkıntılardan ve acısından mutlaka Allah’a sığınmalıdır.

İmam Bakır’ın Diş Ağrısı İçin Okuduğu Dua

İmam Bakır’ın diş ağrılarının geçmesi için okuduğu duanın da çok etkili olduğu bilinmektedir. Bitmek bilmeyen diş ağrısı sıkıntıları için en güzel yöntem Allah’a sığınmaktadır. Bunu en iyi şekilde belirten İmam Bakır, diş ağrısı duasını Ebu Beşir’e önermiştir. Ebu Beşir’in anlatmalarına göre, diş ağrısından neredeyse geceleri uyuyamayan hatta uykularından uyanan Ebu Beşir, şifa için İmam Bakır’ın yanına gitmiş. İmam Bakır ise Ebu Beşir’e “Ey Ebu Beşir! Ağrı dişine geldiği zaman elini dişinin üstüne koy ve Fatiha ve İhlas surelerini oku ve daha sonra şu ayeti oku: ‘Ve tera’l-cibâle tehsebuhâ câmideten ve hiye temurru merra’s-sehâbi. Sun’allahillezî etgane kulle şey’in innehu habîrun bimâ tef’elûn.’” Buyurmuştur. Ebu Beşir, İmam Bakır’ın söylediğini yapmış ve derdine şifa bulmuştur.

Duanın Türkçe anlamı ise şudur: “Ve görürsen dağları da yerinde duruyor sanırsın, halbu ki onlar bulut gibi geçip gider, dağılır. Her şeyi sapasağlam ve yerli yerinde halk eden Allah’ın işidir bu. Şüphesiz O, ne yapıyorsanız hepsinden haberdardır.”

Fatiha ve İhlas Surelerinin Okunuşu

Fatiha ve İhlas Surelerinin okunuşları sırası ile şu şekildedir:

“Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdulillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na’budu Ve iyyâke neste’în. İhdinessirâtal mustakîm. Sirâtallezine en’amte aleyhim. Ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn”

“Bismillahirrahmânirrahîm. Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.”

Diş ağrısı duası olarak geçmese de hastalıklara şifa olan bu dualar İmam Bakır’ın dediği gibi diş ağrısında okunmalıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?