Perşembe, Nisan 18, 2024
AnasayfaEkonomiCeviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği Şartları Nelerdir?

Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği Şartları Nelerdir?

Devlet tarım alanında çiftçilerin yanında olmak amacıyla sayısız destek ve hibe vermektedir. Gerekli şartları sağlayan çiftçilerin bu desteklere başvurup almaları çok kolaydır. Ceviz yetiştiriciliği için devlet yardımı almak son zamanlarda en çok yaygınlaşan desteklerdendir. Alacağınız hibe ile ceviz bahçenizin maliyetlerinin büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. Tabi ki aldığınız hibeler bütün masraflarınızı karşılamayabilir fakat kalan masraflarınız içinde Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığıyla bankalardan çeşitli krediler alabilirsiniz. Özellikle tarım kredilerine uygun faiz oranları sunan bankalar vardır. Ceviz yetiştiriciliği için de bu kredilere başvurulabilir.

Ceviz Yetiştiriciliği İçin Verilen Devlet Desteği Miktarı Ne Kadar?

Tarım ve Orman Bakanlığı üretimi desteklemek için çiftçilere bir çok destek sağlamaktadır. Son dönemlerde büyük önem verilen ceviz yetiştiriciliği içinde kolları sıvayan bakanlık, üreticilere büyük destekler vermektedir. Üreticiler Ceviz yetiştiriciliğine verilen hibeden faydalanmak için Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirler. Bakanlığın ceviz yetiştiriciliği için belirlediği miktarlar ise şöyledir; 1 dönüm için yaklaşık olarak 100-280 TL arası hibe çıkmaktadır. Ayrıca proje kapsamında belirlenen miktarın %65’i kadar hibe desteği verilmektedir. Ayrıca ceviz yetiştiriciliği için kullanılan aşılı fidanlar için de 100-280 TL arası destek verilmektedir. Dönüm başına 19 TL mazot desteği verilmektedir. Dağıtım aşamasında ise paketleme, ambalajlama ve depolama gibi giderlerin %50’si hibe tarafından karşılanmaktadır.

Ceviz Yetiştiriciliği Hibesi Desteği Başvurusu

Ceviz yetiştiriciliğinde devlet desteği ile hibe almak için başvuru yapılması gereken yer İl Tarım Müdürlükleri’dir. Başvurunuzu yapmadan önce araziniz için uygun projeyi hazırlamalısınız. Projeniz hazırlandıktan sonra ekim yapılacak arazi için toprak analizi yapılarak ceviz yetiştiriciliğine uygun olup olmadığına bakılır. Sonrasında ekim yapılacak arazinin büyüklüğüne göre yeterli miktarda hibe tarafınıza sağlanacaktır. Tarım ve Orman bakanlığı geçtiğimiz yılda 5 milyon kadar ceviz ağacı yetiştirilmesi için destek sağlamıştır. Bakanlığın planlamasında bunu her yıl daha çok arttırarak ülkemizde ceviz ithalatına son vererek, ceviz yetiştiriciliğinde ihracat yapan bir ülke haline gelmek vardır. Ceviz ağacı ülkemiz toprak çeşitliliklerinde en yaygın dikilebilecek ağaç türlerinden biri olmasından ötürü Tarım ve Orman Bakanlığı da en çok ceviz yetiştiriciliğini desteklemiştir.

Ayrıca Ziraat Bankası bedelli askerlik kredisi hesaplama bilgilerine debakabilirsiniz.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Destekli Proje Nasıl Olmalıdır?

Devlet destekli yardımlardan faydalanmaya hak kazanmak için en önemli husus iyi bir proje sunmaktır. Her destekte olduğu gibi devler ceviz yetiştiriciliği kapsamında yaptığı yardımlar için de sunulan projelere göre yardım yapmaktadır. Ceviz yetiştiriciliği desteği almak için yapılan projeler sunulduktan sonra her türlü ayrıntısına kadar incelenmektedir. Diğer aşamalarda ise mülkiyetin son durumu, arazinin bulunduğu yerin bitki örtüsü ve toprak türü gibi detaylar incelenmektedir. Ayrıca bölgede, fidanlarda oluşabilecek hastalıklar için çözüm yolları belirlenir. Bu araştırmaların sonucunda ağaç dikme işlemlerine başlanır.

Neden Devlet Destekli Ceviz Üretimi yapılmalıdır?

Dünya genelinde ceviz katma değeri olan bir üründür. Devlet ceviz üretimini destekleyerek  bu ürünün ihracatını arttırmayı istemektedir. Devlet Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından  katma değeri yüksek olan ürünler için sürekli yeni destek ve hibeler sağlamaktadır. Ceviz ağaçlandırması bu konuda öne çıktığı için Tarım ve Orman Bakanlığının en çok hibe verdiği tür ceviz ağacıdır. Tabi ki devlet desteği alabileceğiniz başka katma değeri yüksek olan ağaçlarda vardır bunlar; Fındık, antepfıstığı, kavak ve kestane ağaçları olarak sıralanabilir. Eğer bu desteklemeler için verilen hibeler yatırımınız için yetersiz gelirse yine faydalanabileceğiniz farklı kaynaklar mevcuttur. Ziraat Bankası tarım üreticilerini desteklemek amacıyla küçük tarım işletmeleri için uygun faizli krediler sunmaktadır. Ziraat Bankasının ceviz yetiştiriciliği için kredi çeken bir çiftçiden aldığı faiz oranı %1-2 arasında değişmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?