Cam Üretimi Neyle, Nasıl Yapılır? | Süper Fırsatlar

Cam Üretimi Neyle, Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve estetik özellikleri ile cam üretimi her geçen zaman daha fazla artış göstermektedir. Yiyeceklerden içeceklere kadar başta gıdalar için tercih edilmesine karşılık, camın pek çok alanda kullanımı bulunmaktadır. Camlar kendi içinde de sınıflara ayrıldıkları için bu özel malzemeyi merak edenler cam üretimi neyle nasıl yapılır diye merak etmektedirler.

Cam Nedir?

Cam ya da bazen sırça olarak da bilinen malzeme, saydan, yarısaydam, renkli, sert ya da kırılgan olarak üretilen ve pek çok alanda kullanım imkânı sunan bir malzemedir. Gerek işlevsel amaçlar gerekse süs eşyası olarak kullanılan cam, basit araçlardan daha karmaşık yapıdaki teknolojilere kadar kullanım olanağı sağlamaktadır. Camın tarihsel olarak kullanılmaya başlanması antik çağlara kadar uzanmaktadır. Her ne kadar ilk kez ne zaman üretildiği tam olarak bilinmiyor olsa da eldeki en eski cam kalıntıları MÖ 2500 yılına kadar uzanmaktadır. Cam o günden bugüne farklı formlara bürünmüş olsa ve cam yapımı farklılık göstermiş olsa da ana malzeme aynı kalmıştır.

Ayrıca Garnier deodorant ürünleri 30 TL değerinde D&R hediye çeki fırsatlarını inceleyebilirsiniz.

Cam Nasıl Yapılır?

Cam üretimi için öncelikle ana malzemesinin kum olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Kum, doğada en çok bulunan maddeler arasındadır. Ancak sadece kumdan yapılan camlar oldukça kırılgandırlar ve kullanım alanları kısıtlıdır.

Dayanıklı olması ve eritme sıcaklığının düşürülmesi için ise genelde karışıma soda katılmaktadır. Su ve kimyasallar karşısında da dayanıklılığın arttırılması için malzemenin içine kalker, dolomit, feldspat gibi malzemeler katılmaktadır. Harman olarak da bilinen bu işleme cam kırığı olarak bilinen diğer camlar da katılır ve artık dayanıklı bir cam yapmak mümkün olur.

Cam, fırın içerisinde 1500 derecede erilir ve bal renkli bir kıvama kavuşur. Akışkan olan bu sıvıya gereken şekillendirme yöntemi uygulanarak istenen cam ürünü elde edilir. Erilmiş cam ilk olarak damla halinde kesilir ve otomatik makinelerde presleme yöntemlerine tabii tutulurlar. Ya da daha küçük atölyelerde üfleme işlemi yapılarak cam istenen şekle getirilir. Özellikle atölyelerde üfleme yöntemi ile şişe, kavanoz, bardak gibi ürünler yapılmaktadır.

Elde edilmiş olan cam ürünler daha sonra dikkatli bir şekilde soğutma işlemine alınırlar. Soğutma kısmı oldukça önemlidir, hatalı soğutma işlemi camın yapısına zarar verebilir. Soğutma işlemini takiben hat üstünde hassas kalite kontrolleri yapılır ve hatalı olan camların ayrılma işlemleri tamamlanır.

Cam yapısı itibariyle durgun bir yapıdadır ve sert bir yere vurulduğunda kolayca kırılır. Her ne kadar kurşun geçirmez cam gibi çok dayanıklı camlar olsa da bu tür camların maliyeti ve kullanımı maliyeti yüksek olmaktadır.

Cam Türleri Nelerdir?

Kullanım ve yapım alanlarına göre cam türleri farklılıklar taşımaktadır. Cam üretimi aşamasında kullanım alanına göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Buna göre temelde camlar şu başlıklara ayrılırlar;

  • Normal camlar; kolayca kırılabilen ve genelde tabaka olarak satılan, hassas yüzeylerde ya da yerlerde kullanılan camlardır. İçeceklerin muhafaza edilmesi için de hafifliklerinden dolayı tercih edilirler.
  • Temperli camlar; kolay kırılmayan yapıda olup kırıldıklarında binlerce parçaya ayrılan cam türüdür. Özellikle araçların camlarında olası bir kaza ya da darbe anında camların yolculara zarar vermemesi için tercih edilirler. Temperli camları kesmek olanaklı değildir. İlk olarak kesilirler ve daha sonra rodajlama işlemine tabii tutulurlar. Yapımlarında rodaj öncesinde camlar yıkanır ve bu şekilde temper makinesine girerek şekil alırlar.
  • Lamine camlar; 2 adet normal camın PVP yöntemi ile bir araya getirilmesinden ve daha dayanıklı bir cam üretimi için kullanılırlar. Özellikle PVC sistemlerinde kullanılırlar ve yalıtkan yapıları oldukça geniştir.

Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir