asd
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
AnasayfaGenelÇalışan Annelere Bakıcı Desteği Nasıl Alınır?

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği Nasıl Alınır?

2020 yılının sonuna kadar devlet, çalışan anneler için bakıcı desteği almak için ve kreş desteği gibi çocuk bakımı için çeşitli destekler sağlamaya devam edecek. Avrupa Birliği projesi çerçevesinde SGK tarafından hayata geçirilen proje ve çalışan annelerin uygulaması ülkeye çocuk bakımı için destek sağlayacak. Çalışan annelere bakıcı desteği şu şekildedir. Çocuğunuz varsa, çocuğun bakıcısı için ve bakıcı bir ay sigorta yapılmışsa ve bakıcının 0-36 ay arasında çocuğa bakmak için MEB veya dadı çalıştırma sertifikası varsa, yaklaşık 1.300 Türk Lirası bakıcı parası alınacaktır. Bakıcıların desteğinden yararlanmak için sertifikalı bakıcı olma şartlarını yerine getirmek gerekir. Bu koşullar, bu proje kapsamındaki yabancı uyruklular için geçerli değildir. Türk vatandaşlarının bakıcılık desteğinden yararlanması için Milli Eğitim Bakanlığı veya İşkur tarafından verilen bakıcı sertifikasına sahip olmaları gerekir. Projenin amacı, bakıcıların kayıt altına alınmasını ve çalışan annelerin işgücü piyasasına girişini kolaylaştırmaktır.

Çalışan Anneler İçin Bakıcı Desteği Ne Kadar?

Ankara, İstanbul ve İzmir’de pilot illerde seçilen  3.700 kadın, Avrupa Birliği projesi kapsamında SGK tarafından ve 32 aya kadar çocuk bakım desteği için ayda 1.300 TL alacak. Geçen yıldan itibaren seçilen illerde çalışan annelerin çocuklarına bakım sağlayan bakıcılara devlet tarafından gerekli destekler yapılmaya başlandı. Bu desteğe başvurular için e-devlet sitesi kullanılabilir. Çalışıyor olup bu desteğe ihtiyacı olan bütün vatandaşlar çalışan annelere verilen bakıcı yardımından faydalanabilir.

Emeklilere en uygun konut kredisi veren bankalar bilgilerine de bakabilirsiniz.

Çalışan Anneler İçin Bakıcı Desteğine Nasıl Başvurulur?

Belirlenen illerde bazı ailelere, iyi eğitimli bakıcılar almalarına yardımcı olmak için 26 milyon euro destek sağlanacak ve e-devlet aracılığıyla bakıcı için başvuracaklardır. Avrupa Birliği projesi kapsamında SGK tarafından çalışan annelere yönelik bir diğer proje olup e-devlet üzerinden başvuruları alınmaktadır. Proje kapsamında, çalışan annelere sağlanan destekten yararlanmak ve başvurularının kabul edilmesi için, başvuru tarihinden önce işverenden 4 / A sigortalı olarak tam zamanlı çalışma koşullarını sağladığına dair belge almaları gerekmektedir. Bunların yanında anneler, çocuklarına bakım desteği olarak kreş parası da alabilecekler.

Bakıcı Desteği Neden Verilmektedir?

Çalışan annelere bakıcı parası verilmesinin sebebi, Avrupa Birliği ile ortaklaşa uygulanan kurumsal çocuk bakımı projesi çerçevesinde, bakıcıların desteği ile kadınların istihdamını artırmak asıl amaçtır. Bu projeyle birlikte hem bakıcılar iş sahibi olmakta, hem çalışan anneler iş gücüne rahatlıkla katılabilmektedirler.

Çalışan Anneler İçin Bakıcı Desteği Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Annelerin bakıcı desteğinden faydalanabilmek için yerine getirmeleri gereken bazı koşullar vardır. Bakıcı desteğine başvuruda bulunabilmek için annelerin bu şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Desteğin verileceği illerde ikamet etmek,
  • İş yerlerinden verilen izinleri kullanmış olmak,
  • Aktif olarak bir işverenin yanında çalışıyor olmak,
  • Asgari ücretin 2 katının altında maaş almak,
  • Başvuru yaparken çocuğunun 24 aydan büyük olmaması.

Yukarıda verilen şartları sağlayan anneler rahatlıklar çalışan anneler için bakıcı desteğinden faydalanabilirler.

Çalışmak İsteyen Bakıcıların Yerine Getirmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu proje kapsamında çalışmak isteyen bakıcılardan istenen bazı koşullar vardır. Bu koşulları yerine getiren bakıcılar projeye başvurarak çalışmaya başlayabilirler. Çalışmak isteyen bakıcıların yerine getirmesi gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Çalışan ihtiyacının olduğu şehirlerde yaşamak,
  • Çalışacağı yerle akrabalığı bulunmaması,
  • Projeden sadece bakıcı olarak faydalanması.

Yukarıdaki şartları yerine getiren bakıcılar, çalışan annelere bakıcı desteği projesi kapsamında çalışarak maaş almaya başlayabilirler. Bazı gerekli belgelere sahip olan bakıcılar aynı zamanda kendi evlerinde de çocuklara bakabilirler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?