asd
Pazar, Temmuz 21, 2024
AnasayfaGenelBordo Bereli Nasıl Olunur? 2021 Başvuru Şartları Nelerdir?

Bordo Bereli Nasıl Olunur? 2021 Başvuru Şartları Nelerdir?

2021 bordo bereli olmanın şartları yeni yapılan düzenleme ile açıklandı. TSK içinde yer alan askerlerin bordo bereli olması demek kadrolu olması anlamına gelir. Bordo bereli olmak için bazı önemli kriterler vardır.

 • TC. vatandaşı olmak gerekir. Yabancı uyruklu biri başvuru yapamaz.
 • 25 ve 27 yaşından büyük olmamak gerekir. Ancak bu gibi durumlar eğitim sürecine sahip olan yani mezun olma yaşı bu süreci geçen bireyler için değişkenlik gösterebilir.
 • TSK ve askeriyeye bağlı olan okullardan kötü sebepten ötürü ilişiğin kesilmemiş olması önemlidir. Burada kişinin sicil kayıtları incelenir.
 • Bireyin herhangi bir dava sürecinin de olmaması gerekir.
 • En az 2 sene olacak şekilde herhangi bir fakültenin eğitim sürecine tabii olmalıdır.
 • Yapılan güvenlik soruşturması ile alınan netice olumlu olmalı.
 • Terör ile kişi ve ailesi dahil olmak üzere herhangi bir ilişiğinin olmaması kesinleştirilir.

Yukarıda sayılan bu koşullar eksiksiz bir şekilde yerine getirilirse eğer bordo bereli olmak için gerekli mercilere başvuru yapılabilir. Özellikle başvuru yapan kişinin genel sicil kaydı burada önem taşır. Devlete dair işlenen bir suçta yer alması ya da olumsuz hukuki süreçlere takılması bile başvuru yapma koşulunu ortadan kaldırır. Yukarıda sayılan şartlar eksiksiz bir şekilde yerine getirilirse eğer başvuru durumu anında kabul edilir. Bordo bereli olmak üzere askeri alanda yükselme ve mevki kazanma durumları da bireye sunulur. 

Bordo Bereli Nasıl olunur TSK

TSK bordo bereli olmak için genel olarak sayılan belgelerle tasdikli şartların yerine getirilmesinden sonra fiziki şartlar devreye girer. Burada ise başvuru yapan kişinin genel boyu ve kilosu öne çıkar. Boy ve kilo taslakta geçen sınırı aşıyorsa bu gibi durumlarda diğer koşullar yerine getirilse de başvuru durumu olumlu sonuçlanmaz. Bu yüzden ilk etapta fiziki yeterlilik, boy ve kilo oranı hesaplanır. Başvuru alanında tüm şartlara eksiksiz bir şekilde uyulursa eğer başarılı sonuçlar elde edilir. TSK bünyesinde görev yapacak olan her birey için ilk etapta boy ve kilo devreye girer. Bu koşul sağlandıktan sonra diğer koşullar sırası ile uygulanır. Sadece bordo bereli için değil tüm askeri görevliler için bu durum geçerlidir. Astsubay, subay ve uzman erbaş mevkilerinde de boy ve kilo kriteri göz önünde tutulur. Askeri alanda görev yapmak fiziki durumla da ilişkili olduğu için boy ve kilo öne çıkar. TSK içinde görev almak zorlu bir süreçtir. Bu süreç içinde başvuran kişinin genel kondisyonu da ölçülür. Yani dayanıklılık yüzdesi ortaya çıkartılır. Fiziki açıdan dayanıklılığı test edildikten sonra süreç kaldığı yerden devam eder.

Bordo Bereli Başvuru Şartları 2021

Bordo bereli başvuru koşulları 2021 arasında genel olarak kriterler şu şekilde sıralanabilir.

 • Başvuru yapan kişinin ciddi açıdan fiziki bir rahatsızlığı olmamalıdır.
 • Dış görünüş açısından yüzünde yara ve büyük bir iz olanlar başvuramaz.
 • Yaş sınırına takılmaması gerekir. 25 ve 27 yaş aralığı baz alınarak başvuru yapılır.
 • Devlet karşıtlığı olan herhangi bir söyleme katılmaması gerekir. Protesto, eylem vs. gibi ciddi meselelerde adı geçen bir birey için başvuru süreci işlemez.
 • Akli dengesinin yerinde olması gerekir. Bunun için sağlık raporu istenir.

Bu koşullar genel kriterler alanına girer. Bu ve daha birçok koşula uyulduğu zaman başvuru süreci hızlı bir şekilde ilerler. Aksi takdirde herhangi olumsuz bir koşula takılanların süreci durur. Türk Silahlı Kuvvetleri çok meşakkatli ve yorucu bir süreçtir. Bu sürece tamamen uyum sağlanması gerekir. Uyum sağlanmadığı zaman görevden azledilme ya da görevden ilişiğin kesilmesi gibi durumlarda yaşanır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına daha önceden bir çok koşul öne sürülerek bunları yerine getirenlerin başvurularına öncelik verilir. Bu süreç TSK tarafından yürütüldüğü için TSK’nın resmi mercileri sürece el atar. Polis Akademisi Başvurusu Ne Zaman?

Bordo Bereli Nasıl Olunur Maaşları 2021

Bordo bereli maaşları 2021 yılı içinde bordo bereli uzman çavuş maaşı 400 TL dir. Ancak tehlikeli OHAL bölgelerinde ve sınırlarda görev yapan bordo berelilerin maaşları rütbelerine göre 8000 e kadar yükselir. Bu süreç hem mevki hem de çalışan yerle alakalıdır. 2021 yılına göre mevki bazında 8000 e kadar brüt net maaş ödenir. Bordo bereliler ordu içinde görev alan devlet çalışanı bünyesinde yer alırlar. 6 aylık gibi ek bir süreç içinde komando eğitimi bordo berelilere verilir. Bu süreç tamamlandıktan sonra resmi olarak görevlerine başlarlar. Maaşları da resmi sürecin başlaması ile hesaplarına yatar. Bordo bereli çalışma esnasında eğitimine devam edebilir. Bu eğitim paraşütle atlama, dağa tırmanma ve atış yapma gibi alanları kapsar. Alınan eğitim mevki olarak bordo berelinin yükselmesine de olanak tanır. Mevki olarak yükselen bir bordo berelinin maaşı da bu doğrultuda artar.

Ayrıca nasıl müteahhit olunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Bordo Bereli Asker Nasıl Olunur?

Bordo bereli asker olmak 2 ya da 4 yıllık yüksek okul mezunu olan ve en fazla 25-27 yaşını aşmamış bireyler başvurabilir. Ayrıca KPSS3 lisans alanından en az 50 puanı da alması gerekir. Bordo bereli olmak için bu üç husus önem taşır. Bordo berelinin genel görevleri;

 • Herhangi bir olayda istihbarat toplamak,
 • Vaka yerinde keşif yapmak,
 • Gayri nizami durumlarda harp yapmak,
 • Eylem örgütlemesinde bulunmak,
 • Psikolojik yani destekleyici harp yapmak,
 • Yabancı topraklarda görev alarak dost birlikleri eğitmek,
 • Savaş için silah kullanımını etkili bir şekilde yerine getirmek.

Bu görevler genel olarak bir bordo berelinin yapması gereken görevleri kapsar. Bir bordo bereli için;

 • Korkusuz olmak,
 • Verilen görevi yerine getirmek,
 • Harp yapılan alanda çocukları ve kadınları riske atmamak,
 • Kendini kamufle edebilmek.

Genel genel görev kapsamında bordo berelinin görevleri arasına girer. Tüm görevler bordo bereli olmak için mesleğe adım atmadan önce yaptığı yemin ile kabul edilir. Bu yemin ile bordo bereli asli olarak görevine başlar.

Bordo Bereli Kadın Asker Nasıl Olunur?

Bordo bereli kadın asker olmak için de aranan şartlar erkek adaylarınki ile hemen hemen aynıdır.

 • TC. vatandaşı olmak,
 • En az 2 yıl olacak şekilde herhangi bir fakülte ve yüksek okul mezunu olmak,
 • 25 ve 27 yaşından büyük olmamak,
 • Kamu kurumlarına karşı tazminat borcunun olmaması,
 • Fiziki ve kilo oranını karşılaması,
 • Eş, çocuk ve aileden birinin terör ile ilişiğinin olmaması,
 • Hakkında yapılan güvenlik soruşturması ile olumlu bir rapor sonucu edinmek,
 • Gerekli sağlık koşullarını yerine getirmek.

Tüm bunlara sahip kadın adaylar da erkekler gibi bordo bereli olmaya hak kazanır. Bu şartlar sağlandıktan sonra kadın bordo bereliler de erkek adaylar gibi bir takım eğitime ve testlere girer. Bu eğitim dövüşten dayanıklılığa ve silah kullanımına uzanır. Tüm süreci etkili bir şekilde başaran kadın bordo bereliler eğitim süreci sonunda hizmet noktasına gönderilir.Bedelli Askerlik Başvurusu 2021

Bordo Bereli Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Bordo bereli uzman çavuş olmak için ilk etapta bordo bereli olmak gerekir. Bordo bereli olup en az 1 yıl görevde kalan bireyler çavuşluk sınavına girip mevkilerini yükseltebilir. Her yükselen mevkide başvuru yapan bordo bereliye eğitim süreci uygulanır. Bu eğitim sürecinin tamamlanması bir zorunluluktur. Uzman çavuş olan bir bordo berelinin genel rütbesi  “ Bordo bereli uzman çavuş” olarak geçer. Bu süreçte maaşta da yükselme olur. Üstelik KPSS için en az 50 puan şartı burada da aranır. Özel kuvvetlere yapılan bu görevlendirme oradaki resmi mercilerle yürütülür. Bu süreç sadece uzman çavuş için değil Astsubay ve diğer rütbeler için de geçerlidir. Her mevki ve rütbe yükselmesi için koşullarda da değişiklik olabilir. Hem koşulların yerine getirilmesi hem de eğitim sürecinin tamamlanması ile çavuşluk rütbesi almaya hak kazanılır. Polis Akademisi Başvurusu Ne Zaman?

Bordo Bereli Astsubay Nasıl Olunur?

Bordo bereli astsubay olmak için daha öncesinde uzman çavuş olmak gerekir. Uzman çavuş odluktan sonra meslekte en az 1 yıl kalınması koşulu yer alır. Bu süreç de tamamlandıktan sonra astsubaylığa geçiş yapılır. Ancak bordo bereli olmadan önce sadece subaylık üzerinden mesleğe adım atmak da mümkün. Bu durumda bordo berelinin sahip olduğu yetkiler başvuran kişiye tanınmaz. Yani sadece subay olarak mesleğe başlar. Ancak bordo bereli, çavuş ve astsubay olarak mesleğe başlanırsa hem mevki hem de maaş açısından başvuran kişi daha avantajlı olur. Çavuş rütbesi ile astsubaylığa geçilir. Ancak subay olmak için ilk etapta bordo bereli olmaya da gerek yoktur. Burada subaylık ve astsubaylık arasında mevki açısından bir ayrım söz konusudur. Bordo bereli olmadan da subaylığa başvurulabilir. Ancak astsubay olmak için bordo bereli, ve uzman çavuşluk rütbesinin de kazanılması gerekir.

Bordo Bereli Başvuru Formu

Bordo bereli olmak için form doldurmak gerekir. İlk etapta başvuru formu elde edilir. Bu form web üzerinden başvuru kanalı ile elde edilir. Form eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra gönderme işlemi yapılır ve sonuç beklenir. Özellikle formun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekir. Çünkü yapılan soruşturma gereği formda yanlış bir bilgiye yer verilirse başvuru işlemi iptal edilir. Form işlemi tamamlandıktan kısa bir süre sonra cevap gelir. Bu cevap yapılacak işlemleri ve koşulları kapsar. Sonraki süreç hakkında daha detaylı bir bilgi elde edilir. Form doldurma işlemi ilk etabı kapsar. İlk etapta alınan verimli bir sonuç ile kişi sürece dahil edilmiş olur.

Bordo Bereli Olmanın Genel Şartları Nelerdir?

Bordo bereli ve genel koşulları arasında fiziki şartların sağlanması yer alır. Kondisyon ve fiziki şartlar yerine getirilirse eğer başvuru durumu devam eder. Sonraki süreçte devreye adli sicil ve genel sağlık durumu girer. Başvuranın devlete karşı yaptığı olumsuz süreçlerin olup olmadığı araştırılır. Terörle ilişiğinin olup olmadığı ve genel eğitim süreci de bu kapsamda değerlendirilir. Genel değerlendirme sonucunda eğer uygun görülürse işlemler devam eder. Özellikle başvuranın kilosu ve boyu burada belirleyici bir faktördür. Boyda alt ve üst limit 1.64 cm ve 2.10 cm’dir. Kilo bazında ise alt ve üst limit 72 ve 51 kilodur. Bu koşullar süreci ilk etapta etkiler. Diğer koşullar sonraki adımda öne çıkar. Bir bordo bereli olmak için sağlıktan eğitime ve fiziğe kadar her şey belli koşullara bağlanır. Tüm koşulların eksiksiz bir şekilde karşılanması gerekir. Sadece birinin karşılanmaması bile başvuran kişinin olumsuz sonuç almasına neden olur. Bordo bereli olmak her alanda donanımı ve dinamikliği gerektirir. Daha çevik, güçlü ve zeki olmak onlar için birinci derecede önemlidir. Bu koşulları sağlayan herkes e-devlet üzerinden başvurusunu yapabilir.

Bedelli Askerlik Başvurusu 2021

Polis Akademisi Başvurusu Ne Zaman?

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?